PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Alniyat
Posts: 419
Joined: 26 Aug 2009, 10:36

[quote="master.x"]
A da, izvinjavam se, ja nisam ni razmisljao o komisijskom pa mi se pomijesalo sa integralnim, elem nejse xD


I da, danas su oni iz USP bili kod dekanese, i rekla je da je prof. tu, i da ce uredno biti na usmenom, pa da znate :D
[/quote]

Znaci 29. ce biti i usmeni kao prije...?
maka20
Posts: 70
Joined: 06 May 2009, 23:09

[quote="Alniyat"]
[quote="master.x"]
A da, izvinjavam se, ja nisam ni razmisljao o komisijskom pa mi se pomijesalo sa integralnim, elem nejse xD


I da, danas su oni iz USP bili kod dekanese, i rekla je da je prof. tu, i da ce uredno biti na usmenom, pa da znate :D
[/quote]

Znaci 29. ce biti i usmeni kao prije...?
[/quote]

NE, 29. je pismeni i uopce nema usmenog za one koji izlaze na redovan termin 1, 2 i 3 put je iskljucivo pismeno! Tako je meni Irena rekla
master.x
Posts: 159
Joined: 12 Oct 2009, 23:53

Iskreno se nadam da je prodekanesa ipak u pravu i da ce biti usmeni, pa makar neki drugi profesor bio.
cisco
Posts: 317
Joined: 04 Sep 2009, 20:18

Ova ustanova je smijesna, al' nenormalno ...  :haha:
Pa ovde se ne zna ama bas nista do zadnjeg casa ...

Hoce li biti onda 29.tog usmeno (studenti koju su upisali 2008/9 i ranije) i kad, il' i dalje vrijede termini za pismeno ( od 8 do 11, zavisno od grupe) ?

I zna li neko 7stvarnih prava nabrojat, jer ja procit'o u knjizi da ih ima 5  :f010:  ?
Last edited by cisco on 26 Apr 2010, 23:07, edited 1 time in total.
Alniyat
Posts: 419
Joined: 26 Aug 2009, 10:36

[quote="maka20"]
[quote="Alniyat"]
[quote="master.x"]
A da, izvinjavam se, ja nisam ni razmisljao o komisijskom pa mi se pomijesalo sa integralnim, elem nejse xD


I da, danas su oni iz USP bili kod dekanese, i rekla je da je prof. tu, i da ce uredno biti na usmenom, pa da znate :D
[/quote]

Znaci 29. ce biti i usmeni kao prije...?
[/quote]

NE, 29. je pismeni i uopce nema usmenog za one koji izlaze na redovan termin 1, 2 i 3 put je iskljucivo pismeno! Tako je meni Irena rekla
[/quote]

Nemoj se odmah uznemiravat kolega...  :happy:
Na komisiskom je ipak Lucic kao i 1.4., ne ...?

*el-fenomeno - ako bude usmeno 29. onda ce bit kao i obicno u 9h.
Last edited by Alniyat on 26 Apr 2010, 23:15, edited 1 time in total.
cisco
Posts: 317
Joined: 04 Sep 2009, 20:18

ma da ne bi dezur'o na faxu i cekao kad ce sta da se desi ...  :f010:


7 stvarnih prava, zna neko nabrojat ?  :mrgreen:
Alniyat
Posts: 419
Joined: 26 Aug 2009, 10:36

[quote="eL_fen0men0"]
ma da ne bi dezur'o na faxu i cekao kad ce sta da se desi ...  :f010:


7 stvarnih prava, zna neko nabrojat ?  :mrgreen:
[/quote]

Sto se toga tice...
I u Lucicevoj i Horvatovoj knjizi stoji da je rimsko pravo na kraju svog razvoja poznavalo 5 stvarnih prava.
- Vlasnistvo, sluznosti, superficies, emfiteuza i zalozno pravo.

Ipak u Horvatovoj knjizi na kraju lekcije pise da se nauka o posjedu sistematizira u >>stvarna prava<<...
Ja cu prelistat jos ove moje biljeske i sve knjige pa cu ti javit ako jos nesto nadjem na ovu temu.
cisco
Posts: 317
Joined: 04 Sep 2009, 20:18

zna li neko sta je
actio dare
a sta
actio denegare
i
nabrojat 7 stvarnih prava ( u knjizi pise da ih je 5, a odakle je ass. izvukla 7 veze nemam  :moli: )

???

:mrgreen:
maka20
Posts: 70
Joined: 06 May 2009, 23:09

[quote="eL_fen0men0"]
zna li neko sta je
actio dare
a sta
actio denegare
i
nabrojat 7 stvarnih prava ( u knjizi pise da ih je 5, a odakle je ass. izvukla 7 veze nemam   :moli: )

???

:mrgreen:
[/quote]

uh to je prva parcijala :D actio dare i denegare meni se cini da je to prihvatanje i odbijanje tuzbe a 5 je stvarnih prava....to 7 je mislim zamka jer je dala pitanje i nabrojati delikte honorarnog prava njih 7 a ima ih 3
cisco
Posts: 317
Joined: 04 Sep 2009, 20:18

mozes li sta napisati o actio dare/denegare ?
il' bar reci u knjizi gdje se nalazi to, jer koliko sam ja citao nisam naletio na to (bar mislim), a i po ovim skriptama nekim sto sam skino sa ove stranice nisam nasao to  :|

kao ni ovih 7 stvarnih prava, koji izgleda i ne postoje u ovom broju.


ps:  Ima li ko pitanja a da nisu spomenuta u prethodnim postovima za integralno polaganje ?  :moli:
Post Reply

Return to “I godina”