PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
maka20
Posts: 70
Joined: 06 May 2009, 23:09

[quote="eL_fen0men0"]
izasli su rezultati ...
a na papiru koji je okacen pise samo GRUPA I i GRUPA II (sve skupa 12sretnika), mene zanima posto je bilo vise grupa (po prezimenima, bar 3-4 grupe su te bile), mene zanima ima li gdje jos tih grupa okacenih (il' je to to) il' ja to nisam dobro vidio ?
[/quote]

Grupa 1 (studenti koji su polagali prvu parcijalu) Grupa 2 (studenti koji su polagali drugu parcijalu), a oni koji us polagali integralno nekad naknadno ce biti objavljeni rezultati


[quote="anestezija"]
S obzirom na to da svaki put na ispitu iz ovoga predmeta nailazim na puno vas koji se zale na ocjenjivanje doticne asistentice a dosad niko nije uradio nesto konkretno povodom toga, zamolila bih sve vas koji imate problema sa polaganjem pismenog ispita kod asistentice da mi se javite na privatnu poruku na ovom forumu, jer planiram da pisem zalbu dekanu (jer je dekan rekao kako se niko nije do sada zalio na njen rad) i moram da vidim koliko vas (nas) ima.Bit ce potrebno da se svi potpisemo.
Unaprijed hvala.
[/quote]

U vezi sa cim zelite se zaliti......ass je krajnje fer i objektivna u ocjenjivanju MOJE SUBJEKTIVNO MISLJENJE.......onaj 'ko je spremao i spremio ispit je polozio a ne ne'ko sjedi 5 min na ispitu i preda rad i nada se prolazu, dajte molim, ako ste ubjedjeni da ste dobro uradili i da zasluzujete prolaz podjite na uvid rada pa pogledajte sto nije OK...........mislim da nista zaljenjem necete postici, a i ako se zalite bice receno da profesor pregleda rad i da on ocjenjuje a da je asistentica smao tu da nadgleda studente tijekom pisanja.........OPET PONAVLJAM MOJE SUBJEKTIVNO MISLJENJE
Ida
Posts: 119
Joined: 21 Jun 2009, 22:52

Hvala kolega sto si naglasio da je to tvoje subjektivno misljenje, jer s obzirom da ga i mi imamo i ne slazemo se s tobom, mislim da prijedlog kolegice uopste nije los, cak sta vise... objektivno je to da je ispit polozolo tek 15 ak kolega i da se od ovog divnog predmeta napravio bauk, bespotrebno, upravo zato sto se radovi realno ne ocjejuju. Broj studenata koji izlaze na ispit i koji ga poloze sigurno nije nikakvo objektivno mjerilo njihovog ucenja, vec svojevrsno lijecenje vlastitih frustracija  :cenzura:  zna se vec koga
anestezija
Posts: 429
Joined: 26 Jun 2009, 12:40

Za pocetak, izvinjavam se na opsirnom postu, ali zelim da objasnim sta je u pitanju u vezi sa zalbom na asistenticu Irenu.
@maka20
Postovani kolega, nije sve tako crno-bijelo kao sto vi mislite. Zar stvarno mislite da bih se ja odlucila za ovaj korak da nisam prije toga dobro provjerila kako stoje stvai? Informacije radi, ja sam u ovom roku polozila ovaj predmet, ali opet cu se zaliti.Zasto? Zato sto smatram da sam trebala da polozim jos u prvom roku. I tada sam uradila 8 kompletno tacnih pitanja, i naravno da sam otisla na uvid u rad. Asistentica nije mogla da nadje niti jednu gresku u radu, koji usput receno, nije bio kompletno pregledan do mog dolaska.Dakle, razocarana sam pocevsi od svog primjera, a kasnije i od primjera ostalih studenata. Ja znam o cemu vi govorite kada spominjete studente koji nista ne urade a ocekuju prolaz. Ali to nije slucaj sa ostalih najmanje 60% studenata koji su pali. Niko me ne moze uvjeriti da od stotinu studenata (i vise) koji izadju na ispit, nauci i dobro uradi samo njih 10. I to od njih 10 bude jedna sedmica i devet sestica. Nema sanse.
I da odgovorim na vase pitanje "na sta se zalite?"
1. Na cinjenicu da asistentica vecinu radova NE PREGLEDA (u to sam apsolutno uvjerena, svoim ocima sam tome svjedocila).To mi je strasno zaista. Da moram da molim nekoga da mi pregleda rad.
2. Nemamo tacno postavljenje kriterije za prolaz; nikada ne znas sta njoj zapravo treba da se nalazi u jednom odogovoru na pitanje. Npr. Pitanje glasi: Sta je cura prodigi? I ti napises sta je + kompletan pasus iz knjige i ona ti na uvidu u rad kaze da ti je falilo jos "nesto". "Sta? Ne znam, profesor je pregledao." Znaci, fuj.
3. Prolaznost je zalosna, kao sto sam vec rekla.Nemoguce je da je nas stotinu i nesto debila koji izadjemo na ispit a nemamo pojma i kao zasluzili smo da padnemo.
Ja se nikada u zivotu nisam zalila ni na jedan ispit koji sam do sad pala.Kad ne uradim dobro ja znam da cu pasti i niko mi nije kriv. Sto nije slucaj sa rimom.Asistentica je bespotrebno napravila bauk od ovog predmeta koji uopste nije tezak a vecina nas ce obnoviti drugu godinu zbog njega.
Toliko o tome.Ko ima isto misljenje neka se javi na poruku kao sto sam vec napisala.Sorry jos jednom zbog smarackog posta, ali morala sam da objasnim ovo, da vise niko ne pita zasto se zalim.
Pozdrav  :)
maka20
Posts: 70
Joined: 06 May 2009, 23:09

[quote="anestezija"]
Za pocetak, izvinjavam se na opsirnom postu, ali zelim da objasnim sta je u pitanju u vezi sa zalbom na asistenticu Irenu.
@maka20
Postovani kolega, nije sve tako crno-bijelo kao sto vi mislite. Zar stvarno mislite da bih se ja odlucila za ovaj korak da nisam prije toga dobro provjerila kako stoje stvai? Informacije radi, ja sam u ovom roku polozila ovaj predmet, ali opet cu se zaliti.Zasto? Zato sto smatram da sam trebala da polozim jos u prvom roku. I tada sam uradila 8 kompletno tacnih pitanja, i naravno da sam otisla na uvid u rad. Asistentica nije mogla da nadje niti jednu gresku u radu, koji usput receno, nije bio kompletno pregledan do mog dolaska.Dakle, razocarana sam pocevsi od svog primjera, a kasnije i od primjera ostalih studenata. Ja znam o cemu vi govorite kada spominjete studente koji nista ne urade a ocekuju prolaz. Ali to nije slucaj sa ostalih najmanje 60% studenata koji su pali. Niko me ne moze uvjeriti da od stotinu studenata (i vise) koji izadju na ispit, nauci i dobro uradi samo njih 10. I to od njih 10 bude jedna sedmica i devet sestica. Nema sanse.
I da odgovorim na vase pitanje "na sta se zalite?"
1. Na cinjenicu da asistentica vecinu radova NE PREGLEDA (u to sam apsolutno uvjerena, svoim ocima sam tome svjedocila).To mi je strasno zaista. Da moram da molim nekoga da mi pregleda rad.
2. Nemamo tacno postavljenje kriterije za prolaz; nikada ne znas sta njoj zapravo treba da se nalazi u jednom odogovoru na pitanje. Npr. Pitanje glasi: Sta je cura prodigi? I ti napises sta je + kompletan pasus iz knjige i ona ti na uvidu u rad kaze da ti je falilo jos "nesto". "Sta? Ne znam, profesor je pregledao." Znaci, fuj.
3. Prolaznost je zalosna, kao sto sam vec rekla.Nemoguce je da je nas stotinu i nesto debila koji izadjemo na ispit a nemamo pojma i kao zasluzili smo da padnemo.
Ja se nikada u zivotu nisam zalila ni na jedan ispit koji sam do sad pala.Kad ne uradim dobro ja znam da cu pasti i niko mi nije kriv. Sto nije slucaj sa rimom.Asistentica je bespotrebno napravila bauk od ovog predmeta koji uopste nije tezak a vecina nas ce obnoviti drugu godinu zbog njega.
Toliko o tome.Ko ima isto misljenje neka se javi na poruku kao sto sam vec napisala.Sorry jos jednom zbog smarackog posta, ali morala sam da objasnim ovo, da vise niko ne pita zasto se zalim.
Pozdrav  :)
[/quote]


Kao sto ste pod 2 vec naveli i nakon zalbe ce biti da je profesor pregledao ispite i da ona nema nikakve veze s tim, o tome Vam pricam, ako se vec pise zalba onda neka se pise na ime profesora a ne na ime asistentice, jer je ona samo asistentica koja je tu da nadgleda studente tijekom pisanja, a ne da ocjenjuje radove nadam se da razumijete o cemu pricam.(Premda smo svi svjesni da ih Irena pregledava)
Last edited by maka20 on 09 Apr 2010, 00:16, edited 1 time in total.
EMin@
Posts: 215
Joined: 07 Nov 2009, 23:40

aaaa, pobogu, ne zalite se sad i na profesora, pa kako mislite da polozimo ispit ikako ako jos i profesora uvalimo? :S
mahir
Posts: 64
Joined: 17 Sep 2009, 02:37

Da li je tacno ovo sto je kolega napisao  u vezi sa tim da ce rezultati studenata koji su izlazili integralno biti naknadno objavljeni ili jednostavno niko nije polozio integralno tj. iz grupa 3 pa zato nema ni spiska
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

nema se svrhe zaliti jedino se moze pogorsati situacija ;) :zamisljen:
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

jucer je na komisijskom profa bio bas raspolozen.
dosta nas je proslo.

ja sam iz ko zna kojeg pokusaja uspjela da polozim, ali eto, desi se i to. Za irenino ocjenjivanje i pregledavanje radova nemam ni jednu pohvalu. Po novom,treba se uraditi 7 zadataka da bi se dobilo 6, drugim rijecima, 10ka ne postoji na pismenom. Na usmenom sam se isto tako mnogo puta razocarala, jer se cesto desi da se profa zainati pa obara na rijec... Doduse, nekad je i rijec presudna.
LM, sad kad sam polozila mnogo je lakse sagledati stvari iz drugog ugla.

Studenti cesto 'supljiraju' i svako im je drugi kriv sto su pali. CAST IZUZETCIMA. Naime, djevojka pored mene je dobila pitanje Poslovodstvo bez naloga, buduci da nije znala, profa je oborio. Ja sam izasla prije nje iz kabineta. Ona izlazi zamnom ljuta i kad su je pitali koje je pitanje Lucic postavio, ona je ni manje ni vise IZMISLILA neku lekciju, da bi opravdala pad. A sto je najgore od svega, kolege koje cu cule to sto je ona rekla, poceli su po knjizi traziti tu istu lekciju...Jadno...
:kava:
Last edited by zaljepljena on 09 Apr 2010, 12:37, edited 1 time in total.
zelenooka
Posts: 141
Joined: 27 Jul 2009, 15:40

Nebi se niko zalio da ne mora, ja prva nemam namjeru izlaziti onoliko puta koliko ass Irena ne bude raspolozena pa da me obara. Fino sam sjela i naucila rim za prvi rok i da nisam bila sigurna da ga znam nebi ni izlazila. Nego izadjem uradim 4ipo od 5 pitanja i ona mi kaze nije dovoljno za prolaz. Pa bas me zanima sta je dovoljno. Mozda 100% za 6. Ako je i tako nek nam fino utvrdi rang ocjenjivanja i objavi ga. A ne da na svakom roku polozi po 10 -15 studenata. Uvijek ima i onih koji ne nauce, al u ovom slucaju mislim da se zale samo oni koje je vise puta izlevatila.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Mislim da je rijesenje da pismeni ispit iz Rima bude u formi kao i vecina ostalih ispita (primjer ekonomije)

Tacno navedene definicije,zaokruzivanje,nabrajanja,odrede se brodovi i nema sta zakidati i krasti,ako se trazi 6 nabrajanja,ti napises 3 tacna dobijes pola bodova i rijeseno

I bez ikakvih esejskih pitanja jer to nije mjerilo nikakvo ;)
Post Reply

Return to “I godina”