PFSA: Pravna logika sa metodologijom prava (Novi naziv: Sociologija prava)

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Dorian.Gray
Posts: 192
Joined: 03 Feb 2010, 01:12

7 pod c, 8 i 12
8. bi ti islo , znaci za oba modusa :

Ako kisa pada , trava raste          Ako kisa pada , trava raste         
Kisa pada                                  Kisa NE pada
__________________                          _____________________________
Trava raste                                Trava NE raste


12. moras nauciti , jbg :D moras znati sta je adekvatnost , cirkulatornost , negativnost itd. kad naucis lagano je . Npr Ako pise u definicija Pojam NIJE oblik misljenja ( dakle ako ima neka negacija ) , onda je negativnost :D
Kontra
Posts: 48
Joined: 23 Oct 2009, 16:51

[quote="solus21"]
[quote="a3pa"]
[quote="Kontra"]
[quote="a3pa"]
sta znaci kad kaze odredi diobu pojma *pojam*
[/quote]

Napises definiciju pojma : Pojam je misao o biti onoga sto mislimo. ... i onda iz te definicije odredis sta je ... definiendum: pojam, definiens: misao o biti onoga sto mislimo, genus proximum: misao, diferentia specifica: biti onoga sto mislimo... mislim da je tako  :)  (H)
[/quote]
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,zahvaljujem puno puno sad mi je dosta jasnije
[/quote]

Moram da intervenišem ovdje. Kontra, ovdje se ne trebe definisati pojam "pojam", nego se treba izvesti divizija, tj. odrediti opseg datog pojma.
Kao prvo se odredi princip divizije, tj. načelo po kojem će se dijeliti pojam.
Ja ću kao princip uzeti podjelu pojamova prema vrsti predmeta pa će divizija izgledati ovako:

pojam= inividualni-klasni-nekvantificirani-kvantificirani-univerzalni-partikularni-jednostavni-složeni-pozitivni-negativni-konkretni-apstraktni-jasni-nejasni-razgovijetni-nerazgovijetni-kolektivni-nekolektivni-homologički-heterologički pojmovi.

Kod divizije je veoma važno da se izvede do kraja, tj. da se navedu svi dijelovi opsega pojma koji se dijeli.

Nadam se da sam pomogao.

PS. Dajem instrukcije iz logike, povoljno :D
[/quote]

Napises podjelu pojmova i to je to jel ?  :|
Simet
Posts: 57
Joined: 10 Oct 2009, 19:21

Dorian.Gray wrote:
7 pod c, 8 i 12
8. bi ti islo , znaci za oba modusa :

Ako kisa pada , trava raste          Ako kisa pada , trava raste           
Kisa pada                                  Kisa NE pada
__________________                          _____________________________
Trava raste                                 Trava NE raste


12. moras nauciti , jbg :D moras znati sta je adekvatnost , cirkulatornost , negativnost itd. kad naucis lagano je . Npr Ako pise u definicija Pojam NIJE oblik misljenja ( dakle ako ima neka negacija ) , onda je negativnost :D
Evo sad sam nasao , ali to spada pod metode spoznaje, zar je rekla da se i to uci
Dorian.Gray
Posts: 192
Joined: 03 Feb 2010, 01:12

To ti je Definicija :  pravila definiranja ( u knjizi Gaye Petrovica 120 str )

U onoj zadaci sto smo radili bilo je i to :D
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

Dorian.Gray wrote:
7 pod c, 8 i 12
8. bi ti islo , znaci za oba modusa :

Ako kisa pada , trava raste          Ako kisa pada , trava raste           
Kisa pada                                  Kisa NE pada
__________________                          _____________________________
Trava raste                                 Trava NE raste


12. moras nauciti , jbg :D moras znati sta je adekvatnost , cirkulatornost , negativnost itd. kad naucis lagano je . Npr Ako pise u definicija Pojam NIJE oblik misljenja ( dakle ako ima neka negacija ) , onda je negativnost :D

ovaj drugi modus sa NE nije tacan ide formula ako je ab ,onda je cd
                                                                              C NIJE D
                                                                            __________________
                                                                                A NIJE B
znaci : ako kisa pada,trava raste
          trava ne raste
        __________________
        kisa ne pada
rei vinicatio
Posts: 23
Joined: 07 Feb 2010, 21:04

ama ja cu te moduse i formule na djon napisati da se ne zbunim za svaki slucaj, aesejska pitanja samo filozofirati. Ja iz zavsnog ispita iz sociologije nisam znala dva pitanja, uopste nisma ucila i samo filozofirala i gluposti pisala, i dovila desteku, napisala dvije velike dvolisnice ja mislim da nije ni citala... :f010: :f010: :f010: :f010:
vecaveca
Posts: 694
Joined: 29 Sep 2009, 16:53

[quote="rei vinicatio"]
ama ja cu te moduse i formule na djon napisati da se ne zbunim za svaki slucaj, aesejska pitanja samo filozofirati. Ja iz zavsnog ispita iz sociologije nisam znala dva pitanja, uopste nisma ucila i samo filozofirala i gluposti pisala, i dovila desteku, napisala dvije velike dvolisnice ja mislim da nije ni citala... :f010: :f010: :f010: :f010:
[/quote]

jesi napisala dobila desetku nisi ucila samo filozofirala :) eh lijepo je vrijeme odo ja prosetati da ne slusam gluposti uozbilji se !  :bravo: :vozdra:
miwica
Posts: 110
Joined: 02 Mar 2010, 12:57

Da li mi neko može objasniti genus proximus i diferentia specifica na nekom primjeru???
Jenny1406
Posts: 1671
Joined: 21 Nov 2009, 10:41

prelistaj malo temu..imas vec objasnjeno sve!!!
keno_sa
Posts: 218
Joined: 16 Dec 2009, 22:52

Ja nisam nista ucio, dvoumim se bi li izasao na ispit... Zna li neko slucajno moze li se sta prepisati? :mrgreen:
Post Reply

Return to “I godina”