PFSA: Građansko parnično procesno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
emma84
Posts: 52
Joined: 05 Jul 2011, 21:12

Kajo u konacnici isto razmisljamo. Slucaj, pa nek profesor ,kroz slucaj ispita i teoriju ;) Pozdrav svima.
Secernavodica
Posts: 186
Joined: 20 Jan 2012, 18:46

[quote="pravnik_123"]
A iz kojeg predmeta ne ucimo suvisne i nepotrebe informacije? Ja mislim da nema tog predmeta gdje se ne traze jako suvisne stvari.Ja nigdje nisam rekao da ne treba da se uci teorija, ali ucenje te iste teorije kroz praksu je pravo ucenje. Znaci, spojiti praksu i teoriju, teoriju prelaziti kroz praksu, a ne bubaciti napamet puke podatke koji nicemu ne sluze i koji idu u zaborav vrlo kratko nakon polozenog ispita. Steta je izaci sa fakulteta a ne znati napisati tuzbu, rjsenje. Mnogi ne znaju ni jednu obicnu molbui napisat, zahtjev... E to je pogubno. Naravno da cemo nauciti na pripravnickom, ali mogli smo to i dosta ranije nauciti, pa da se ne hvatamo za glavu kad ti tamo dodje stranka sa nekim zahtejvom a ti osnovu ne znas. Ali eto nek znas sta je npr.nacelo oficijelnosti, od a do z, a ne znas sta je u praksi.  Mozda mi imamo pametne ljude, ali isti ti ljudi moraju da odu negdje da bi se dokazali. Zasto? Zato sto im je negdje drugdje, u drugim drzavama data sansa da kroz praksu usavrse svoje znanje.
[/quote]

Ja ne mislim da nema suvisnih informacija. Zato i pitam konkretno da mi kazes.
A praksa, nije nikad bilo previse prakse na nasem faxu. I sad kad imas u sklopu ispita i zadatak, svi redom negoduju. Npr, obligacije.
Nema bas ni vani pretjerano prakse. Iznimka je americka skola prava gdje po defaultu case study. Svugdje imas praksu nakon faxa.. Nigdje nakon faxa ne znas radit stvarni posao.
Ja recimo, ne bubacim napamet. Mislim da je nacelo zakonitosti jako vazno.


Kolega nuki, to sve zvuci super. Ali pogledajmo malo oko sebe. Oni koji nesto odlucuju nisu u stanju ugasit pozar, zakrpat vodovodnu cijev, sklonit pokojeg psa sa ulice, rascistit malo snijega. To je gomila brljavaca koji nemaju pojma kako da si ispune radni dan. Namojmo previse ocekivati
amra 1
Posts: 448
Joined: 02 Oct 2009, 18:38

ja moram da prokomentarisem pa se unaprijed izvinjavam sto ''odstupam'' od teme  :f035:

sama rijec studij/studiranje znaci ucenje, proucavanje, analiziranje nepoznatog, ili u nedovoljnoj mjeri poznatog i sirenje znanja o tome.
samim tim, studij/ fakultet, upisuje se da se studira (proucava) ona oblast za koju se opredjelis i koju zelis opoznati podrobnije. ne znam za ostale, ali ja ne bih mogla uciti materiju iz bilo kojeg predmeta a u njoj pojedine recenice detaljnije objasnjene u fusnoti, te iste ne procitati jer u njoj sigurno ne pise o nuklearnoj fizici (a doduse ima ih nebitnih ali vecinom su zanimljive  :mrgreen:) i jer sam valjda svjesna cinjenice da cu se u praksi morati sluziti znanjem koje sam stekla uceci a ne prelazeci  i strebati radi reda i radi neke 6. u cemu je problem procitati tu fusnotu? pretpostavljam da je problem sto masa uci iz skripte u kojoj je sve 's brda-s dola' pa se ne zna 'ko pije ko placa'.

mislim da ne treba tu neka posebna praksa da se shvate stvari koje ucimo ako naravno ucis da shvatis i da naucis.. sto ce ti odlazak sudu nije mi jasno? da vidis kako tete sjede u fotelji a pred nijma hrpa papira od rjesenja do tuzbi, i sta se tu ima posebno vidjeti i nauciti?  a imali smo na III godini (predmet KPP) obilazak sudova i priliku da nam se to docara. zatim klinike koje se odrzavaju van nastavnog programa a odziv nije bas bio ocaravajuci s obzirom koliko nas zagovara taj ''praktican dio''.

ja shvatam da se nekome ne svidja ovako razmisljanje ili razmisljanje kolege kaje ali ne morate napadati ili kritikovati drugog/drugacije. svakom svoje i ''mirna Bosna'' :d025:

P.S meni bas zanimljiv ovaj predmet  :mrgreen:
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Kaja
Šta je ovo,pa tebe će banovati zbog ovih  minusa  :mrgreen:
kaja
Posts: 198
Joined: 15 Feb 2010, 16:06

Hhehe nakupilo se :))  Ako je to za banovanje nije frka krenucu i ja raji udarati minuse po prijasnjim postovima. :D Sta cu , imam svoje mišljenje , lako je minuse udarati, treba znati ucestvovati u raspravi, jel tako nuki? Pozz :D
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Evo kaja -ja sam ti smanjio na -35 :mrgreen:

Ma jašta,samo piši i slobodno iskaži svoj stav,živimo u demokratičnoj bosni,zemlji vladavine prava  :haha: :haha:

Dobro,priznajte svi-
Svi bi mi da položimo na sto lakši način i da profesori kažu "nemojte ništa učiti",ne bi ni učili ,a poslije lažemo sami sebe i govorimo kako treba pooštriti kriterije nakon što mi to završimo :mrgreen:
kaja
Posts: 198
Joined: 15 Feb 2010, 16:06

Heheh bjezi ba nuki :D . Ne otvaraj diskusiju opet. Taman ja prijatelju govorim, vidi,  neko mi smanjio minuse :D
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Ništa ti ovi moji plusevi ne znače.Ovi kako su krenuli zalediće te na minus 70 minimalno.Na 1 moj plus dolaze tri  minusa :haha: :haha:
Hannibal
Posts: 321
Joined: 04 Apr 2011, 14:02

Vratite se na temu!
Ljubicica444
Posts: 358
Joined: 12 Jul 2011, 10:53

imal kakva kraca skripta iz ovog predmeta
Post Reply

Return to “IV godina”