PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="sanhO"]
ako nekome nije mrsko da odg na ova pitanje.. :U
1.ostavilac ostavi bratu i sestri testamentom svu zaostavstinu.. sestra se odrekne naslijedja u svoje ime, a ima dvoje djece.. kome onda ide druga polovina, bratu (pravom prirastaja), ili toj djeci (pravom predstavljanja)?
2.ostavilac je neposredno prije smrti dao usmeni testament, al` prvo jednoj osobi, a poslije drugoj.. da li je testament punovazan?
[/quote]
kot testamenta nema prava predtavljanja ni prirastaja,tako da pola ide bratu,a pola na zakonske nasljednike ako ih ima,mislim da je tako!
a ako je dao u malom vremenskom razdoblju onda je punovazan,a ako je danas jednoj asutra drugoj osobi onda nije punovazan.
Gold
Posts: 276
Joined: 12 Apr 2010, 19:03

asja A sta naprimjer kad bi taj brat poginuo sa ostaviocem u saobracajnoj nesreci...sta ce bit sa njegovim testamentarnim dijelom ako nevazi u testamentu predstavljanj i prirastaj,jel propada?
Last edited by Gold on 20 Apr 2010, 18:29, edited 1 time in total.
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="Gold"]
asja A sta naprimjer kad bi taj brat poginuo sa ostaviocem u saobracajnoj nesreci...sta ce bit sa njegovim testamentarnim dijelom ako nevazi u testamentu predstavljanj i prirastaj,jel propada?
[/quote]
onda se cijela zaostavstina dijeli na zakonske nasljednike,i nuzne ako vec za to postoje kriteriji!
Gold
Posts: 276
Joined: 12 Apr 2010, 19:03

[quote="ajsa"]
[quote="Gold"]
asja A sta naprimjer kad bi taj brat poginuo sa ostaviocem u saobracajnoj nesreci...sta ce bit sa njegovim testamentarnim dijelom ako nevazi u testamentu predstavljanj i prirastaj,jel propada?
[/quote]
onda se cijela zaostavstina dijeli na zakonske nasljednike,i nuzne ako vec za to postoje kriteriji!
[/quote]

a jel sestra i dalje dobija svoju polovinu?

A kako bi rijesili ovaj slucaj npr:ostavioc je 2 god. prije smrti usvojenicim poklonio po 15.000km. cista vrijednost zaostavstine je 150.000km od toga u novcu 60.000km....zakonski nasljednicic su  bd i jedan usvojenik iz potpunog usvojenja...sad koliko ja znam tih se 150,000 razdjeluje na jednake dijelove izmedu zak.nasljednika a sta bi im ovo u novcu trebalo znacit?..sta ce bit sa onim, dijelom koji nije u novcu?
Umirdanjo
Posts: 85
Joined: 03 Aug 2009, 19:03

da li nesposobnost  za privredivanje i nemanje nuznih sredstava za zivot mora kumulativno postojati?Sta u slucaju ako  samo jedan od ova dva faktora postoji...?
ignis
Posts: 36
Joined: 02 Mar 2009, 12:21

ni meni nije jasno to sa bratom i sestrom...
Last edited by ignis on 21 Apr 2010, 02:51, edited 1 time in total.
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

Dok je svjeze u glavi da napisem sta sam zapamtila sa jutrosnjeg ispita:

Opet testamenti pa koji je punovazan a koji nije, pravni polozaj nasljednika kao esejsko pitanje.

Opet zadatak gdje se trazi izdvajanje doprinosa za nasljednika koji je privredjivao, a istovremeno je falsificirao taj isti nasljednik testament po kojem on jedini nasljedjuje svu imovinu, drugi nasljednici sad osporavaju to njegovo pravo za izdvajanje doprinosa pa kako ce se podijeliti zaostavstina u slucaju da je testament falsificiran, kako postupa ostavinski sud, da li ima pravo na izdvajanje doprinosa?

Zadatak od 25 bodova: ostavitelj ostavio testamentom bratu i sestri sve. Sestra imala sina koji je napustio zemlju zbog osude za ubistvo cini mi se, i ta sestra umrla tri dana prije ostavitelja. Imao je pored njih jos bracnog druga i dvoje djece. Djeca nisu ucila u skoli dovoljno dobro niti se oblacila i ponasala kako je to ostavitelj zelio z avrijeme zivota, a majka (ostaviteljeva supruga tj bracni drug) stalno bila na strani djece, zato im nije zelio ostaviti nasljedje. Za vrijeme zivota ucinio je poklon bracnom drugu u vrijednosti 18 oooKM, a vrijednost zaostavstine koja je ostala nakon smrti je 180 000KM. Kako ce se podijeliti zaostavstina?

I za pisanje je bilo jos ugovor o ustupanju i raspodjeli za vrijeme zivota, pa sta se desava na strani bracnog druga, kakva je situacija sa zaostavstinom ako postoji ovaj ugovor, kakva je situacija i kako se tretira imovina obuhvacena ugovorom ako se nasljednici nisu sa njim saglasili.

I naravno da ne zaboravim pitanje: do kad se daje nasljednicka izjava i sta je izuzetak.
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

Meni jutrosnji test nije bio tezak,vidjet cemo rezultate,al je bila fer pa ponovila vecinu pitanja,jos kad bi fer ocjenjivala to bi bilo idealno :P :P
ostae nam da se nadamo :) :)
watch_out
Posts: 162
Joined: 31 Aug 2009, 23:49

zna li iko rijesenje zadatka iz D grupe,sad popodne sto je bio?????
sanhO
Posts: 41
Joined: 06 Jul 2009, 13:57

da li je uopste bilo uvida za ispit od 7.4., i da li je iko isao?
Post Reply

Return to “II godina”