PFSA: Uvod u pravo Evropske unije

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Vjerujte mi da se iz ovog predmeta može napisati fina skripta do 60 ili 70 stranica
zumbul
Posts: 122
Joined: 27 Apr 2010, 10:54

Svi novu knjigu u ruke, ne moze se po skripit. Ne sjecam se tacno svih pitanja, jer pola stvari nikad cula nisam,  neka ustavna arhitekrura, pa dva pitanja za neki ustavni momenat, pa sta su neki autori misli u vezi tog ustavnog momenta, pa koja deklaracija uz Lisabonski ugovor regulise pravni subjektivite EU, u kojim oblastima je prosirena djeatnost zajednice Matsritskim ugovorom, Beneluks unija podrazumjeva sta i koje je god potpisana, nesto vezan aza Evropski Ustav, neko ce valjda detaljnije napisat, eto vise od pola je odustalo :) Sve i svemu cisto razocarenje :(
zumbul
Posts: 122
Joined: 27 Apr 2010, 10:54

I nije bio Misita bila je Darija ;)
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Znaci bilo teško?
zumbul
Posts: 122
Joined: 27 Apr 2010, 10:54

Pa ko je ucio iz knjige valjda nije, meni jeste jer iskreno samo sam spremala iz skripte, skriptu sam dobro naucila, ali nisam imala vremena za knjige. Poenta je da se knjiga treba uzet u ruke :) Nisu dakle bila pitanja na zaokruzi nego kao ono "mini" esejska pitanja :)
tuzla_pravo
Posts: 5
Joined: 15 Feb 2011, 13:12

hvala puno....
Harvester_of_Sorrow
Posts: 364
Joined: 04 Feb 2010, 14:48

Drage kolege evo ispitna pitanja, uz par komentara...

1. Kada je uspostavljena carinska unija, kada sloboda prometa robe, kada sloboda prometa radne snage?

2.Ugovorna arhitektura?

3.Ustavni momenat šta znači?

4.Ustavni momenat, šta kao izlaz smatraju teoretičari koji su mislili da on nije ni postojao?

5.Protokol br.24 uz LU definiše pravni subjektivitet unije, kako?

6. Slučajevi Costa, i Van gend en Loos 3 principa koja je sud uspotavio u tim slučajevima:

7. Kada je uspostavljena bliža saradnja na političkom planu (zaokružiti)?

8.Šta je Maastrihtski ugovor uveo u nadležnost Zajednice?

Ispit je po mom mišljenju bio pretežak. U sali gdje sam lično radio odustalo je raje koliko hoćeš. Naravno zaprijetio je još težim ispitom u aprilu, uz fascinantne izjave :prije podjele ispita : "Ako sada ne položite nećete nikada.... (kao toliko lagano, a ja dok je dijelio samo gledam blijeda lica dok okreću stranice testa)" ili "Izblamirali ste me, potpisalo vas se 150 za novu knjigu, a samo 100 vas kupilo (3500 maraka)...", ili "Meni nije problem da vi polažete ovo ni 12 godina...". Uglavnom, pitanja su tendenciozno išla na novu knjigu, mislim da su pažljivo probrana, i da ih je većina apsolutno nebitna s obzirom na predmet. Mislim da je ovo bio neki vid kazne za nešto jer eto po pitanjima se vidi da se nigdje ne spominju ni Komisija, ni Savjet,ni e. parlament, ni zakonodavni postupci, ni pravni akti, ali ajde...šta je tu je... Sve u svemu neka nam je sa srećom...
Kod nas je u sali bio prof. Misita.

 
Last edited by Harvester_of_Sorrow on 15 Feb 2011, 21:00, edited 1 time in total.
Adnan Osmanspahic
Posts: 34
Joined: 14 May 2010, 13:31

Ispit je po mom mišljenju bio pretežak. U sali gdje sam lično radio odustalo je raje koliko hoćeš. Naravno zaprijetio je još težim ispitom u aprilu, uz fascinantne izjave :prije podjele ispita : "Ako sada ne položite nećete nikada.... (kao toliko lagano, a ja dok je dijelio samo gledam blijeda lica dok okreću stranice testa)" ili "Izblamirali ste me, potpisalo vas se 150 za novu knjigu, a samo 100 vas kupilo (3500 maraka)...", ili "Meni nije problem da vi polažete ovo ni 12 godina...". Uglavnom, pitanja su tendenciozno išla na novu knjigu, mislim da su pažljivo probrana, i da ih je većina apsolutno nebitna s obzirom na predmet. Mislim da je ovo bio neki vid kazne za nešto jer eto po pitanjima se vidi da se nigdje ne spominju ni Komisija, ni Savjet,ni e. parlament, ni zakonodavni postupci, ni pravni akti, ali ajde...šta je tu je... Sve u svemu neka nam je sa srećom...
Kod nas je u sali bio prof. Misita.

 
[/quote]

U potpunosti se slazem s tobom ! Ja sam cak kupio novu knjigu i obezbjedio 13 dana za spremanje ovog ispita,da bi to na kraju rezultiralo nemogucnoscu da odgovorim tacno skoro ni na jedno pitanje :S

  :h055: :c053:
Last edited by Adnan Osmanspahic on 15 Feb 2011, 21:24, edited 1 time in total.
Anna
Posts: 210
Joined: 29 May 2009, 15:36

ispit-malo je reci katastrofaaaa razocarenje,cirkus,da nije zalosno bilo bi smijesno!!! ucila sam sve iz nove knjige,pola pitanja nikad vidjela nisam,i sam profa je rekao da je neke stvari dao iz stare knjige-koja s nama veze nema,ocito je jakooo ljut zbog slabe prodaje njegove knjige pa se istresa... :c053: rekao je da ako sad ne polozimo kao nikad i necemo i svasta jos nesto napricao,bila sam u sali 2 god,ni 10 nas nije ostalo kad je masa odustala..u sustini-dobiti sesticu bice (bar meni) kao dobiti jack pot!!! i kapu skidam vama koji ste polozili i onima koji sad uspiju def... ;( na kraju ostaje opcija od korice do korice i uz nafaku i srecu koja je neophodna molit Boga za 6...cccc  :@
nihadk
Posts: 143
Joined: 05 Apr 2010, 16:55

predlažem donatorsku konferenciju pa da mu otkupimo sve knjge ,samo naka kaže koliki je tiraž
Post Reply

Return to “III godina”