PFSA: Pravna logika sa metodologijom prava (Novi naziv: Sociologija prava)

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Solar
Posts: 291
Joined: 06 Dec 2009, 23:05

Kako izgleda test za ove sto izlaze integralno-pismeno kod prof.Tomića ?  :moli:
vicky
Posts: 213
Joined: 04 Jun 2009, 14:42

Ovako.. Ispit se sastoji od dva dijela: prvi dio formalna logika nosi 30 bodova i drugi dio 4 esejska pitanja (dva pitanja nose 15, dva 20 bodova). Mislim da u skriptarnici ima test iz logike, po kojem možeš raditi. 5 je zadataka, i zaista nisu teška. Što se tiče esejskih pitanja, prvo pitanje je iz oblasti metodologije društvenih nauka (npr. objektivnost naučnog saznanja, naučna teorija, naučni zakon, naučno objašnjenje, historijski razvoj logike, pojam metodologije, logika i logika u pravu, vrste logika, odnos logike i drugih filozofskih disciplina itd). Drugo pitanje je jedna od metoda u pravu (mogu doći i postavke određene metode, postupci ili funkcije). Treće i četvrto pitanje nose po 20 bodova. Ova dva pitanja su iz oblasti pravne logike i tu može doći Kelzen, Perelman, Radbruh, Raz, Vico, Del Veccio, struktura argumentacije, razvoj topike, Ciceronova topika itd.

Meni su esejska pitanja bila: Metodologija prava, aksiološki metod u pravu, Kelzen (pravna norma), i Vico.

Nadam se da sam makar malo pomogla. Sretno na ispitu. =)
mr_hare
Posts: 151
Joined: 19 Sep 2009, 01:43

Zamlio bih vas da mi sto prije odgovorite na pitanje da li je neko pitao u studentskoj ima li rok u septembru iz metodologije kod saltage? hvala velika zuri mi se ako nema da prijavljujem
arijen
Posts: 514
Joined: 29 Nov 2009, 22:41

Prijavi, jer nema septembarskog roka ni za jedan predmet..bice neka dopunska nastava
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

Moze li neko napisati, ko je odgovarao usmeno kod Saltage, sta je postavljao, tj koja pitanja? Please ppl, help  :mrgreen:
No Name
Posts: 126
Joined: 18 Oct 2009, 14:56

Da li moze neko od ovih rijetkih studenata koji su polozili usmeno kod prof. Saltage da nas prosvjetli i kaze iz cega da se uci i  sta konkretno.Posto je vremena sve manje molio bih za brz odgovor.Hvala :D
bubum
Posts: 170
Joined: 25 Sep 2009, 17:48

molim vas ako mozete da mi pomognete vezano za ovaj predmet, koja su cesta pitanja na integralnom ispitu, jer sada mi je treci put i nebi mi odgovaralo da kehnem :D 
vecaveca
Posts: 694
Joined: 29 Sep 2009, 16:53

[quote="No Name"]
Da li moze neko od ovih rijetkih studenata koji su polozili usmeno kod prof. Saltage da nas prosvjetli i kaze iz cega da se uci i  sta konkretno.Posto je vremena sve manje molio bih za brz odgovor.Hvala :D
[/quote]

isto mi treba
ajla005
Posts: 63
Joined: 24 Oct 2009, 11:54

i meni također...izgleda da su bas rijetki pa se niko ne javlja da nam da informacije o pitanjima  :c053:
ema
Posts: 155
Joined: 16 Sep 2009, 16:25

Hahahahah, posluzila ih sreca da poloze, ne znaju ni sta su ni odakle su ucili, a ni sta ih je pitao..kad pita bozije neke stvari.. :c053:
Post Reply

Return to “I godina”