PFSA: Engleski jezik IV (stari režim)

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
Post Reply
DINCICA
Posts: 40
Joined: 08 Oct 2010, 20:58

Jasko,kralj si!
BadMan
Posts: 90
Joined: 26 Mar 2010, 19:50

OK tnx ... dobro je to tempirano :)
mirzaaa
Posts: 15
Joined: 29 Sep 2009, 17:15

Mozeli ko napisat ukolko pocinje ispit zakazan iz engleskog jezika 27.12 jel 100% u 18h. Unaprijed hvala
lejlaaa
Posts: 181
Joined: 03 Feb 2010, 21:00

Jeste,provjerena informacija!
Didy
Posts: 305
Joined: 28 Sep 2009, 14:34

Molim kolege i kolegice koji znaju engleski savršeno da mi prevedu ove rečenice jer ne znam da odredim tip kondicionalne rečenice ja bih sve ovo svrstala u II tip,ili ima mješovitih slučajeva,pa ako nije problem da mi neko pojasni jer me buni ovo da znam,da imam,i je li to isto kad bih znala,kad bih imala,molim vas :moli:

Da znam njegovu adresu rekla bih ti.
Da prođeš na ispitu šta bi uradio
Da gledaš  TV znala bi ko je novi premijer
Da imamo odgovorne političare,privreda nam ne bi bila u ovakvom stanju
Da poznaješ mog brata znao bi da nema brkove.
Da je dozvoljeno prepisivanje svi bi prošli
Da imam  brata, on bi me branio
Da se poštuje pravo na pravično suđenje, naša zemlja ne bi bila odgovorna strana na Sudu za ljudska prava.
ja_
Posts: 235
Joined: 13 Jul 2010, 02:25

[quote="Didy"]
Molim kolege i kolegice koji znaju engleski savršeno da mi prevedu ove rečenice jer ne znam da odredim tip kondicionalne rečenice ja bih sve ovo svrstala u II tip,ili ima mješovitih slučajeva,pa ako nije problem da mi neko pojasni jer me buni ovo da znam,da imam,i je li to isto kad bih znala,kad bih imala,molim vas :moli:

Da znam njegovu adresu rekla bih ti.
Da prođeš na ispitu šta bi uradio
Da gledaš  TV znala bi ko je novi premijer
Da imamo odgovorne političare,privreda nam ne bi bila u ovakvom stanju
Da poznaješ mog brata znao bi da nema brkove.
Da je dozvoljeno prepisivanje svi bi prošli
Da imam  brata, on bi me branio
Da se poštuje pravo na pravično suđenje, naša zemlja ne bi bila odgovorna strana na Sudu za ljudska prava.
[/quote]

ne znam engleski savrseno,mogu napisati onako kako bih ja.....sto se tice ovog "kad bih znala "..."kad bi imao "i sl...pitala sam i ja svoju prijeteljicu inace prof.egleskog ona rece da je  i to 2.tip ...i da se prevodi kao i "da znam"

eh sad recenice,ja mislim da je ovako,a oni koji znaju ekstra nek ispravljaju....
-If I knew his adrress,I would tell you.
-If you passed exem,what would you do?
-If you watched TV,you would know who the new Prime Minister is.
-If we had responsible polticians,our economy wouldn't be in such(this) situation.
-If you knew my brother,you would know he does not have moustache.
-If transcription were permited,everyone would pass.
-If I had brother,he would defend me.
-If it respected the right to a fair trial,our state would not be a responsible party in court for Human Rights.
braveheart
Posts: 6
Joined: 30 Nov 2010, 17:36

Mislim da je greška samo u drugoj rečenici. To je  First conditional...
If you pass your exam, what will you do?
To je slično kao npr. "If you pass your exams, I'll buy you..."

Kako znati koji kondicional upotrijebiti?
1. Rečenice I. kondicionala se temelje na cinjenicama u stvarnom vremenu. Izrazavaju moguce stanje i njegove vjerovatne posljedice u sadasnjosti ili buducnosti! ( "Ako polozis ispite, kupit cu ti..."( znaci to ce se sigurno desiti , ako se ispuni uslov))

2. Rečenice II.kondicionala se ne temelje na cinjenicama. One izrazavaju situaciju koja je u suprotnosti sa stvarnoscu. Izrazavaju hipoteticko stanje i njegove moguce posljedice(da je se dogodilo).
Da znam njegovu adresu... ( ja je ne znam)
Da poznajes mog brata...( ti ga ne znas)

3. Recenice III. kondicionala se isto ne temelje na cinjenicama. One izrazavaju situaciju koja je u suprotnosti sa stvarnoscu, ali odnose se na proslo vrijeme.

"If you had  come to the party, you'd have had a great time!" (Da si dosao na party, lijepo bi se proveo. ( ali ti nisi dosao)

Ni ja nisam neki strucnjak iz engleskog, ali nadam se da ce ovo bar malo pomoci...
braveheart
Posts: 6
Joined: 30 Nov 2010, 17:36

Jel moze neko ko izlazi na ispit 27.12. proslijedit nekako test ovdje odmah poslije ispita? Bio bih mu jako zahvalan... :bravo:  :bravo:
ciciban5
Posts: 30
Joined: 20 Aug 2010, 08:33

Zna li neko kad su rezultati?
Didy
Posts: 305
Joined: 28 Sep 2009, 14:34

4.1.u 12h tako je rečeno

Kolegice JA rečenice su sve tačno napisane ja sam provjerila s profesoricom,tako sam i ja mislila da su sve II tip ali nisam bila sigurna a sad jesam.Hvala :)
Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”