Peticija za bolje uslove studiranja

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Locked
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Ja sam uvijek za prosvjede.

Nemojte samo molim vas odmah kljucati temu.  :mrgreen:
Nejraaa
Posts: 374
Joined: 31 Dec 2010, 08:06

I mene zanima za pismenu formu ispita, je li to vec uvedeno ili sta i je li ustanovljena neka forma ispita, ili je to prepusteno predmetnom profesoru, jer esejski sistem pismenog ispita je smrt? Isto tako evo konkretno kod profesora koji traze vise od 55 bodova za ocjenu sest, ako tako nastave kome se mi zalimo, tom Odboru ili?
Hvala svima na zalaganju za zahtjeve peticije.  :d055: Moglo je daleko bolje, ali to nema veze s predstavnicima usp-a nego iskljucivo volji Rektorata i fakulteta koja je izostala. Al eto. Bolje ista nego nista.  :d055:
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

@crvenikonac
Član 67.
(Polaganje ispita pred komisijom po zahtjevu studenta)


(1)    Student koji nije zadovoljan postignutom ocjenom na ispitu može, u roku od 24 sata nakon saopćenja ocjene, pismeno tražiti da ispit ponovi pred komisijom. 
(2)    Zahtjev za ponavljanje ispita iz stava (1) ovog člana mora biti obrazložen. 
(3)    Dekan, odnosno direktor visoke škole imenuje predsjednika i dva člana ispitne komisije u roku od 24 sata od prijema zahtjeva iz stava (1) ovog člana, ako ocijeni da je zahtjev osnovan. 
(4)    Predmetni nastavnik čijom ocjenom student nije bio zadovoljan ne može biti predsjednik komisije, a jedan član komisije mora biti iz drugog nastavnog predmeta, ali iz iste ili srodne nastavne oblasti. 
(5)    Dekan, odnosno direktor visoke škole određuje termin polaganja ispita u roku od tri dana od dana podnošenja osnovanog zahtjeva studenta. 
(6)    U slučaju zahtjeva iz stava (1) ovog člana, pismeni ispit ili pismeni dio ispita neće se ponoviti pred komisijom, već će postojeći ocijenjeni pismeni rad komisija ponovno pregledati i ocijeniti, dok je ponavljanje usmenog ispita ili usmenog dijela ispita pred komisijom obavezno. 
(7)    Prilikom utvrđivanja ocjene, komisija će uzimati u obzir sve verificirane rezultate rada studenta u toku nastave. 
(8)    Kod prigovora studenta na ocjenu za praktični ispit iz onog predmeta čije polaganje nije moguće ponovno organizirati, komisija, imenovana od strane dekana, a sastavljena od nastavnika iz odgovarajuće oblasti, preispitat će odluku nastavnika koji je ispit ocjenjivao i to na osnovu audio/video zapisa i drugih oblika dokumentiranja polaganja ispita te donijeti konačnu odluku. 
(9)    Za predmete iz stava (8) ovog člana visokoškolske ustanove odnosno organizacione jedinice su dužne osigurati audio/video zapis ili drugi adekvatan oblik dokumentiranja toka provjere znanja. 
(10) Odluka komisije se donosi većinom glasova, a na istu može se izjaviti žalba dekanu, odnosno direktoru visoke škole u roku od 24 sata od saopćenja odluke komisije. 
(11) Student može tražiti komisijski ispit najviše dva puta u toku jedne studijske godine. 

@Majaaaaaa

U roku od dvije sedmice formirat će se Odbor za kvalitet studiranja. Cilj tog odobra biće da se brine o tome da li se poštuju zakonske odredbe. Ukoliko ni taj Odbor ne bude mogao uticati na neke profesore, tu je Rektorat, a u krajnjem slučaju i nadležna Inspekcija. Vrijeme je da se neki ispiti dovedu u red, te da se ne traži 80 ili 90% za prolaznu ocjenu, nego onih 55% kako je propisano Zakonom.

[hr][/hr]

Što se tiče mogućnosti polaganja ispita bez obzira da li je čista godina, to važi apsolutno za sve sisteme. Nema razloga da se studenti ovdje razdvajaju.

Još nešto, što nije napisano u obavještenju. Pitali smo Rektora za mišljenje o prijemnom ispitu koji bi se sastojao iz B/H/S jezika, te testa opšte kulture. Ta ideja se dopala svima na sastanku, ali je rečeno da će se ta problematika riješiti na nivou Univerziteta, a aktuelno je i uvođenje državne mature. Ja se nadam da bi ovo mogli imati već od naredne akademske godine.

[hr][/hr]

I ovom prilikom želim da se zahvalim svim studentima koji su nam pružili podršku. Svima nam je žao što nema socijalnog roka, što kolizija nije usvojena, ali stvarno nije moglo u ovom trenutku. Pokušali smo forsirati da se ona usvoji bar za ove mlađe generacije koje nemaju rokova, ali jednostavno složni su da nema uslova na fakultetu i da ne žele da se pravi još veća razlika između sistema.

I pored toga, mišljenja sam da je napravljen značajan pomak. Sada imamo mogućnost polaganja ispita bez obzira da li je čista prethodna godina, tj. u slučaju prenosa ispita, a ovo je glavni razlog zašto su studenti obnavljali godine.

U narednom periodu očekujte još novina, kao i maksimalnu transparentnost u radu USP-a.

I zapamtite... USP ne može ništa bez podrške studenata. :d055:
Diesel
Posts: 627
Joined: 23 May 2009, 08:05

od srca hvala svima onima koji su se potrudili da ovaj fax na nesto lici:-) od srca hvala jos jednom!!!
Dado
Posts: 298
Joined: 17 Feb 2010, 18:00

"na nesto lici"mislis "lakše završi".Ako odobre ovo za sta se USP zalaze a to je da svi ispiti budu pismeno na fakultetu drustvenih nauka "PRAVNOM FAKULTETU"kojem je glavni cilj da se student obrazuje u kadar koji ce znati da da se ***** IZRAZAVA e onda  Pravni fakultet u Sarajevu nece ni nasta licit.Najbolje bi bilo i da zastupanja pred sudovima budu pismeno.Na svim evropskim fakultetima gdje se primjenjuje  Bolonja u cjelosti i gdje su svi ispiti pismeno ima mnogo prakticne nastave "USMENO" na nasem fakultetu nema prakse ,tako da buduce generacije koje budu radile ispite pismeno i vecim djelom prepisivali ispite osim nekih gdje to bas nije mogguce, ce biti kadar za ciste 0.
Last edited by Dado on 28 Sep 2011, 18:55, edited 1 time in total.
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Slazem se. koliko god je to mozda i lakse, i nije bas plus sto se kvalitete tice.
zlatokosa
Posts: 421
Joined: 01 Oct 2009, 12:39

Vjerovatno ce i studenti iz Zagreba, Beograda i dr. fakulteta biti kadrovi 0, jer je koliko je meni poznato i tamo ispit pismen!
Dado
Posts: 298
Joined: 17 Feb 2010, 18:00

Mislim da ti nije dobro poznato.Na pravnom fakultetu u Beogradu Citiram Copy paste Ispiti se, po pravilu, polažu usmeno i u celini, a po odluci Naučno-nastavnog veća kod pojedinih predmeta uslov je prethodni pismeni ispit kao kvalifikacioni. Ocene na ispitu se gradiraju od 5 (nije položio) do 10 (odličan). Numeričko gradiranje ocena odgovara približno sledećim alfabetskim ocenama.                                                                                                                                                                        Mislim da znam kako trebaju da se provjeravaju znanja na fakultetima drustvenih nauka,pogotov PRAVNOM FAKULTETU.
Evo i link  http://www.ius.bg.ac.rs/studije/osnovne.htm
Ali super neka budu pismeno ,ali treba dosta usmene prakse kolegice a toga nece nikada biti.
Nejraaa
Posts: 374
Joined: 31 Dec 2010, 08:06

@zlatokosa
Ispiti PF u ZG se sastoje od usmenog i pismenog dijela. Imaš detalje o polaganju ispita na stranici tog fakulteta. Usput na PF ZG postoji dekanski rok i za bolonju.  :) I bolonja i sistem prije bolonje ima ukupno devet rokova. Tamo profesori ocigledno smatraju da njihovim studentima svi ti rokovi trebaju i usput imaju duplo manje predmeta od nas, jer je zadržan sistem dvosemestralnih predmeta kao u starom sistemu kod nas. Znaci nema cjepkanja na ustavno I ustavno II i sl.
Last edited by Nejraaa on 28 Sep 2011, 19:27, edited 1 time in total.
Dado
Posts: 298
Joined: 17 Feb 2010, 18:00

Nejra pa da usmeni i pismeno :).Slatkice zamolio bi te da me ne korigujes u postovima jer moja rijec koju si izbrisala uopste se ne odnosi na ono na sta ti mislis i ako je to jedino na sta tebe moja rijec asocira super  ,mislim da moja rijec ne treba da se brise jer je sasvim regularna.Ja te sada pitam kako se na engleskom jeziku kazu usmeni ispiti ?Molim te odgovori mi ,pa da vidim hoces li sama sebe korigovati :)
Locked

Return to “Događanja na fakultetu”