PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

[quote="law"]
Treba li ucit za usmeni odgovor neke dijelove iz knjige koji nisu obuhvaceni u pitanjima koja su izdiktirana?Npr. reforma Servija Tulija?I ona 4 razdoblja treba li bas sve detaljno,buduci da ni tu nije sve obuhvaceno u pitanjima?
Izvinjavam se ako je ovo pitanje vec postavljeno,comp mi stopa pa ne mogu listat temu:)
[/quote]

Profesor uglavnom pita po onim pitanjima, ali da bi se povezalo i shvatilo gradivo moraš učiti i ovo što nije navedeno u pitanjima. Negdje čak knjiga nije dovoljna, pa moraš kombinovati i zapise sa predavanja.

[quote="kaubojka"]
Da li za prvu parcijalu treba ucit Fiduciu i Pignus,jer ih je profesor izdiktirao kao ispitna pitanja za drugu
parcijalu...
Nije mi jasno jer su Fiducia,Pignus i Hipoteka spadaju u zalozno pravo,a hipoteku treba uciti za prvu parcijalu..
Tako da mi nije jasno to nikako...
[/quote]

Treba. U prvoj parcijali se spominju u dijelu založno pravo, dok se u drugoj parcijali uče u sklopu realnih kontrakata.
EDNA,VEDAD
Posts: 1
Joined: 07 Dec 2009, 13:49

Šta mislite, koja parcijala je teža ? Meni nekako 2. Možda je to što me 1. umirila, :)
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="EDNA,VEDAD"]
Šta mislite, koja parcijala je teža ? Meni nekako 2. Možda je to što me 1. umirila, :)
[/quote]
Kako kome, meni je teza bila prva parcijala, valjda ono poslije srednje covjek se ulijeni. Ali eto pretezno je teza druga parcijala, oni bezbroj podjela :S
Nina Iris
Posts: 222
Joined: 24 Sep 2009, 10:55

[quote="alenko_sa"]
[quote="EDNA,VEDAD"]
Šta mislite, koja parcijala je teža ? Meni nekako 2. Možda je to što me 1. umirila, :)
[/quote]
Kako kome, meni je teza bila prva parcijala, valjda ono poslije srednje covjek se ulijeni. Ali eto pretezno je teza druga parcijala, oni bezbroj podjela :S
[/quote]Alenko, ako se sjecas pitanja koja su tebi ili tvojim kolegama dolazila na ispitu, mozes li ih molim te napisati ovdje? :D Ili otprilike, koja su najcesca pitanja na ispitu? Mislim na pismeni! :D Hvalaaa! :f055:
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="Nina Iris"]
[quote="alenko_sa"]
[quote="EDNA,VEDAD"]
Šta mislite, koja parcijala je teža ? Meni nekako 2. Možda je to što me 1. umirila, :)
[/quote]
Kako kome, meni je teza bila prva parcijala, valjda ono poslije srednje covjek se ulijeni. Ali eto pretezno je teza druga parcijala, oni bezbroj podjela :S
[/quote]Alenko, ako se sjecas pitanja koja su tebi ili tvojim kolegama dolazila na ispitu, mozes li ih molim te napisati ovdje? :D Ili otprilike, koja su najcesca pitanja na ispitu? Mislim na pismeni! :D Hvalaaa! :f055:
[/quote]
Ovako ako mislis na prvu parcijalu : uvijek dodje jedno od razdoblja (principat itd), pa onda nesto u vezi braka, od onih kako se sad sjecam status civitatis i oni ostali statusi (eh neki od njih uvijek dodje), uvijek jedna tuzba (pretezno rei vindicatio), sluznosti ponekad dadne, ali zato hipoteca ili pignus uvijek dodje.

Evo pitanja koja su meni bila u aprilu prosle godine !!
1)Principat
2)Nastanak braka
3)status civitatis
4)rei vindicatio
5) sad se bas ne sjecam, ali ja mislim da mi je dosla ili fiducia ili pignus
Last edited by Alen89 on 11 Jan 2010, 16:16, edited 1 time in total.
vecaveca
Posts: 694
Joined: 29 Sep 2009, 16:53

pod ovim uvijek dodje znaci da je i ostaloj raji isto dolazilo ili cesto to dodjes ???
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

[quote="alenko_sa"]
[quote="Nina Iris"]
[quote="alenko_sa"]
[quote="EDNA,VEDAD"]
Šta mislite, koja parcijala je teža ? Meni nekako 2. Možda je to što me 1. umirila, :)
[/quote]
Kako kome, meni je teza bila prva parcijala, valjda ono poslije srednje covjek se ulijeni. Ali eto pretezno je teza druga parcijala, oni bezbroj podjela :S
[/quote]Alenko, ako se sjecas pitanja koja su tebi ili tvojim kolegama dolazila na ispitu, mozes li ih molim te napisati ovdje? :D Ili otprilike, koja su najcesca pitanja na ispitu? Mislim na pismeni! :D Hvalaaa! :f055:
[/quote]
Ovako ako mislis na prvu parcijalu : uvijek dodje jedno od razdoblja (principat itd), pa onda nesto u vezi braka, od onih kako se sad sjecam status civitatis i oni ostali statusi (eh neki od njih uvijek dodje), uvijek jedna tuzba (pretezno rei vindicatio), sluznosti ponekad dadne, ali zato hipoteca ili pignus uvijek dodje.

Evo pitanja koja su meni bila u aprilu prosle godine !!
1)Principat
2)Nastanak braka
3)status civitatis
4)rei vindicatio
5) sad se bas ne sjecam, ali ja mislim da mi je dosla ili fiducia ili pignus
[/quote] Alenko ako se urade 4 pitanja tacno a 5 se nikako ne uradi moze li se proci :)
barak
Posts: 145
Joined: 11 Nov 2009, 20:11

da li su ona pitanja u skriptarnici istao kao ona sto je prof izdiktirao, posto nisam bio na predavanju
Ana
Posts: 18
Joined: 14 Jul 2009, 14:16

[quote="barak"]
da li su ona pitanja u skriptarnici istao kao ona sto je prof izdiktirao, posto nisam bio na predavanju
[/quote]

identična i ni jedno ne fali  :mrgreen:
barak
Posts: 145
Joined: 11 Nov 2009, 20:11

[quote="Ana"]
[quote="barak"]
da li su ona pitanja u skriptarnici istao kao ona sto je prof izdiktirao, posto nisam bio na predavanju
[/quote]

identična i ni jedno ne fali  :mrgreen:
[/quote]


zahvaljujem
Post Reply

Return to “I godina”