PFSA: Druga godina | Opća diskusija...

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
smjesko
Posts: 108
Joined: 01 Jan 2011, 18:15

Nema plaho veze sa predmetima i to,
moze li mi samo neko reci kako da izbrisem profil ovdje ??
Hvala
Dzanaaa
Posts: 371
Joined: 25 Jun 2010, 00:17

Moze li neko da podijeli s nama iskustva sa izbornim predmetom " Osnove precedentnog prava" ?
Unaprijed hvala!
ena04
Posts: 210
Joined: 13 Jun 2010, 12:13

ja mislim da je taj predmet uveden tek ove godine.. ali mozda starije kolege znaju bolje :D 
dominion
Posts: 288
Joined: 19 Dec 2010, 15:12

Msm da je to nesto poput pravnih kultura, tj. kph i mpk jer ga vodi ass. Halapic.

Evo nasdao sam nesto o precedentnom pravu, ono okvirno, sad kakav ce biti sistem ispitivanja ne znam.

Precedentno pravo je izraz kojim se označavaju izvori prava koji se temelje na sudskim presudama ili odlukama odgovarajućih organa koji predstavljaju presedan za odluke u sličnim slučajevima u budućnosti. Precedentno pravo se razvilo iz običajnog prava, a u nekim državama, prvenstveno onima s anglosaksonskom tradicijom, predstavlja najvažniji dio izvor prava, za razliku od zemalja s kontinentalnom tradicijom gdje su glavni izvor prava pisani zakoni. Međutim, čak i u potonjima precedentno pravo postoji u obliku sudske prakse.

Msm da ce se materija dosta bazirati na pravo u Engleskoj.
Last edited by dominion on 24 Jan 2012, 21:12, edited 1 time in total.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

[quote="Anel Babacic"]
Nema plaho veze sa predmetima i to,
moze li mi samo neko reci kako da izbrisem profil ovdje ??
Hvala
[/quote]
Ako mislis na to kako da se obrises opcenito sa foruma obrati se MTC-u, on ce ti pomoci :e006:
dominion
Posts: 288
Joined: 19 Dec 2010, 15:12

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Prije nego što se počnu dizati tenzije treba se informisati.

Generacije koje su upisane prije 2009/2010. imaju te rokove i termine jer je drugi nastavni plan i program bio na snazi kada su upisani, te prema Zakonu o visokom obrazovanju KS imaju pravo da završe studij po tom programu do 30.09.2015. godine. I tu je kraj priče što se tiče tih generacija.

Što se tiče kasnije upisanih generacije jedina dilema u ovoj Odluci je drugi termin u junsko-julskom ispitnom roku. Mislim da je ovdje u pitanju greška, jer je na Tematskoj sjednici NNV-a potvrđeno da sve generacije imaju 2 termina u junsko-julskom roku. USP će ovo provjeriti veoma brzo.
[/quote]
MTC Generacija 2009/2010 je imala samo jedan ispitni termin u junskom roku te akademske godine(09/10)- i to termin u drugoj polovini juna, godinu dana kasnije tj. u 2011 moja generacija je imala 2 termina, znaci ima neke kontradiktornosti, sad mislim da bi bilo fer da kad vec nemamo april, onda bi 2 termina u junu dosta znacila za studente. Citava stvar mi je apsurdna jer nema neke velike razlike izmedju starijh i novijih gen. Bolonje, a opet mi od 09/10 godine ispastamo jer nemamo april i drugi termin septembra, al eto pravedno ili ne tako je kako je, nadam se samo da cemo izboriti 2 termina u junu.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Ne znam odakle ti ta informacija koja nije tačna, jer gene. 2009/2010. je imala tada dva roka junski i julski te godine. Samo je tada malo izmjenjeno bilo oko polaganja ispita jer smo na jednom roku mogli polagati samo predmete iz II semestra, a na drugom predmete iz I i II semestra. :mig:
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Danas USP nije mogao da dođe da Dekana, ali je prosljeđen dopis i e-mail. Čim USP dobije odgovor od Dekana biće objavljeno obavještenje. Pa bih vas sve zamolio da se strpite malo i da se ne prave nikakve tenzije. :)

Jedina logična opcija je da je u pitanju greška prilikom kucanja Odluke. Zakon o visokom obrazovanju KS u članu 58. kao i Pravila studiranja za prvi ciklus studija na Univerzitetu u Sarajevu u članu 6. jasno propisuju da studenti imaju pravo na završni i popravni termin kako u januarsko-februarskom, tako i u junsko-julskom ispitnom roku te na 1 (jedan) dodatni termin u septembru.

Što se tiče starijih generacija, to pitanje se više ne treba povlačiti. Oni imaju zakonsko pravo na te rokove i tako će biti sve do 30.09.2015.
no_name007
Posts: 224
Joined: 12 Sep 2011, 14:40

je li se nekome mozda otvorio isss za prijavu? Meni nije jos :(
Jenny1406
Posts: 1671
Joined: 21 Nov 2009, 10:41

Bice ti otvoren u toku dana, ne brini. :d055:
Post Reply

Return to “II godina”