PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Stavit cu ja danas kada uslikam, dodjem kuci bla bla ugl rez ce biti tu veceras  :mrgreen:
Vildana
Posts: 36
Joined: 13 May 2009, 13:38

hvala
punto
Posts: 18
Joined: 16 Mar 2011, 11:49

kakva su bila pitanja 7 aprila sto ste radili druga parcijala jel bilo tesko... koliko vas je izaslo :) a ew vam pitanja iz januarskog i feb roka komisija : 1.testament i osnovne karakteristike
2. razlika između pakti, kontrakata i kvazikontrakata 3. societas da zaokruzis koji je kontrakt (konsenzualni) 4. osnovne karakteristike delikata 5.pretorko pravo nasljedjivanja 6.demonstratio 7.razlika izmedju interdictum quorum bonorum i querella inofficiosi testamenti 8. cetri skupine cinidbe i protucinidbe sa str 258 9.stipulacija zaokruziti (verbalni kontrakt) 10.povezati pojmove
locatio conductio-deponent
emptio spei-lex commissoria
adstipulatio-jamstvo
compromissum-pacta legitima
1.inominantni i realni kontrakti razlika 2. metus tuzbe 3. razlika izmedju stipulacije i solucije 4. karakteristike commodatuma 5. vulgarna i pupilarna supstitucija 6. actio legis Aquiliae zaokruziti 7.vrste oporuke po Justinijanu 8. adiudicatio 9.razlika izmedju error in substantia i error in motivo 10.SC tertullianum i SC orphitianum  sretno svima 14.
Last edited by punto on 12 Apr 2011, 17:18, edited 1 time in total.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

[quote="bubum"]
Evo pitanja sa druge parcijale:
lex aqulia damno
nasljedjivanje po pretorskom pravu
litis contestatio
razlika izmedju nistavog i pobojnog posla
colatio bonorum
nuzni uvjet
komulativna solidarnost
pacta legitima
i jos jedno koje ne znam
[/quote]

Eto od kolegice bubum, ona je  polagala II parcijalu :mig:  Izašlo je nekih 15-20 ljudi ;)
punto
Posts: 18
Joined: 16 Mar 2011, 11:49

nuzni ili sigurni uvjet je ja mislim 10. a nije bilo vise grupa u feb su bile 2 grupe za II parcijalu i hvala
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

INSTITUCIJE RIMSKOG PRAVA

Grupa 1

1.Gavrankapetanovic Mirza 6
2.Bosnjakovic Predrag 6
3.Beganovic Dunja 6

Grupa 2

1.Papic Mirela 6

Upis ocjena obavit ce se u cetvrtak  14.04.2011.godine u 12 sati.


et ga  :D
BeLLma
Posts: 126
Joined: 06 Jul 2009, 23:54

Glup sam, help! Metus, gdje je???


iiiii mogu li ja doci sad na taj upis, jer nisam upisala u januaru :)))
berince_s
Posts: 514
Joined: 30 May 2009, 18:27

Metus (prinuda) delikt honorarnog prava koji se sastojao od protupravnih radnji fizicke prinude (vis absoluta) ili izazivanja straha stavljanjem u izgled nekog zla (vis compulsiva) s ciljem da se odredjena osoba navede na sklapanje po nju stetnog pravnog posla, ili na poduzimanje ili propustanje djela u kojim ce pretrpiti stetu.


Ja muku mucim sa Damnatio u formularnom postupku, i odluke princepsa...Koliko god citala i trazila po knjizi, nikako da naidjem na to :S ili sam ja corava ili... :D
help :moli:
BeLLma
Posts: 126
Joined: 06 Jul 2009, 23:54

Ma hajd nece biti to pitanje! :P Evo ni ja ti to nigdje ne mogu naci...:S

I hvala ti za metus! :* Bas sam corava bila...hihihi
ai mei
Posts: 214
Joined: 24 Feb 2010, 18:44

@berince odluke princepsa-zar ti to nije constitutiones principum? :S
Post Reply

Return to “I godina”