PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lua
Posts: 63
Joined: 02 Nov 2009, 21:31

S obzirom na to da sam ovaj predmet spremala iz knjige, a da je skoro cijela koncipirana na rješenjima u uporednom pravu, kao i raznim stranim zakonima o MPP-u, da li mi neko od kolega može reći da li na nešto posebno trebam obratiti pažnju (npr. švicarski zakon o MPP-u) i kom obliku otprilike profesor formulira pitanja na usmenom ispitu? Čula sam od pojedinih kolega da često padnu, jer ne shvataju pitanje, pa da vidim da li je to zaista tačno bila bih zahvalna kada bi neko odgovorio :)

hvala
jaskooo
Posts: 230
Joined: 17 May 2010, 23:32

Istina je da dosta studenata padne zato sto ne skonta pitanje al isto tako istina je da dosta studenata izađe na ispit sa nekim minimalnim znanjem pa ne skonta sta ga pita. Sto se tice uporednog prave dobro je da znas navesti neki primjer al sad da ucis kako je u kojoj zemlji sta rijeseno ne treba. I ja ucim po knjizi al sam uzeo i skriptu jer mi je lakse za ponavljati i znam da dosta studenata tako radi. Ukoliko naucis dobro ne brini se da li ces skontati pitanje jer kad znas materiju znas i sta te pita, mozda grijesim al tako bi trebalo biti.
Lua
Posts: 63
Joined: 02 Nov 2009, 21:31

Hvala kolega :)
esmiraa
Posts: 67
Joined: 13 Aug 2009, 16:24

[/quote[quote="lela89"]
jel zna neko do kad vazi polozena parcijala iz prvog dijela?
[/quote]

da li ste saznali do kada vazi polozena parcijala ?? Hvala
ninapravnik
Posts: 78
Joined: 23 Nov 2010, 20:49

Ne znam koji je razlog da svaki ispit ukoliko ne koristite skriptu opišete kao strašan jer ste iz knjige učili.postoji skripta 39 stranica sasvim dovoljna za ispit.prestanite sad na četvrtoj praviti bauk od svakog ispita koji mislite polagati.od ovog ispita stvarno nema potrebe da se pravi bauk,niti je profesor toooooooliko strašan niti je potrebno da se šire pogrešne informacije.uđeš,čovjek ti postavi pitanje ako znaš odgovori ako ne,znači da stvarno blage veze nemaš.apsolutno ništa ne pita što niste mogli naći makar u skripti.konvencije su stvarno obavezne ali su vam redom pobrojane i u knjizi i u skripti.zakon je dopušteno koristiti čak i cijeni čovjek to ako znaš gdje se nalazi to što te pita u zakonu.sretno!!!!
jaskooo
Posts: 230
Joined: 17 May 2010, 23:32

Kad kazes da postoji skripta od 39 stranica jel mislis na skriptu koja obuhvata samo prvu knjigu ili i jednu i drugu knjigu?
BadMan
Posts: 90
Joined: 26 Mar 2010, 19:50

kada kazes da su konvencije bitne je li to znaci da moras znati svaku konvenciju koja se spominje u knjizi ili samo konvencije iz druge knjige
ninapravnik
Posts: 78
Joined: 23 Nov 2010, 20:49

Mislila sam na skriptu koja obuhvata međunarodno pravo I znači prva knjiga,a za konvencije naravno trebaš znati koje sve postoje sve su pobrojane i navedene su i godine kada su donesene.za prostor BiH isto tako imaš nabrojane konvencije i one koje se odnose samo na Federaciju,poslije njih dolaze konvencije Haške i imaju još neke,al ne treba se referat od njih pravit naučiš osnovno. :d055:
bhpravnikbh
Posts: 177
Joined: 08 Mar 2011, 23:24

Ljudi jel neko zna kad su konsultacije kod Prof Muminovića?!
BadMan
Posts: 90
Joined: 26 Mar 2010, 19:50

izvini tvoj odgovor je da treba znati sve konvencije naborjati ... ili samo one koje je ratificirala BiH (naravno i one koje su na snazi u FBiH) ili je sljednica SFRJ ... jer se spominje i par koncencija koje nisu na snazi u BiH ... ili ako neko zna koje su najvaznije takodjer bi dobro doslo :) :) thanx :)
Post Reply

Return to “IV godina”