PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
EMin@
Posts: 215
Joined: 07 Nov 2009, 23:40

meni je receno da deseta i jedanaesta idu po sistemu da postavi jedno pitanje iz te dvije i onda jos jedno je jedna od institucija EU.
amina.s.
Posts: 152
Joined: 03 Mar 2010, 16:12

dobio si pogresnu informaciju 10 glava -1 pitanje,11 glava-1 pitanje ;))
M.Y.A.
Posts: 242
Joined: 25 Dec 2009, 17:11

Je l' pita prof. iz pozitivnog dijela ovo što smo već odgovarali u Ustavu I , državljanstvo i to ? :D
Fancy
Posts: 301
Joined: 17 May 2009, 18:35

Da li mi neko moze reci da li u lekciji "Ustavni polozaj i temeljne ovlasti predstavnickih tijela", da li treba uciti onaj posljednji dio... koji pocinje sa "Osim donosenja zakona..."???

Dakle tice se ostalih, a ne temeljnih ovlasti..., a knjizi iz 2006. je to poseban podnaslov- "Ostale nadležnosti predstavničkih tijela?!

Da preciziram, to se u lekciji iz 1998. nalazi iza "citanja"-1,2,3., pa me interesuje da li to treba uciti?

Na forumu sam procitala da se lekcija "Razlicita shvatanja o razlikovanju drzavnih funkcija" treba uciti od pasusa koji pocinje sa:

"U pravnoj teoriji se razlikuju 2 temeljna razlicita shvatanja..", pa me interesuje da li je to tacno?

I u pitanjima na 1. stranici foruma pise da se lekcija "Sadrzaj izvrsne funkcije" treba uciti iz knjige- 2006., ali ja nisam primjetila nikakvu razliku u odnosu na istu lekciju u knjizi iz 1998. ?

Samo sam je brzinski pogledala.
Sarmica
Posts: 144
Joined: 06 Sep 2010, 22:27

Imam dva pitanja, opet  :f010: da li se u XI glavi, kod pitanja Ustavna jamstva lokalne samouprave (knjiga 2006.)  uce sva 3 podnaslova tj. i ovo Upravljanje u lokalnim jednicama? I kod pozitivnog dijela, da li se dobije po jedno pitanje iz ustava BiH i jedno iz FBiH ili samo jedno pitanje za oba dijela? I jos mi nije jasna IX glava i odvratno pitanja-Ustavni polozaj i temeljne ovlasti predstavnickih tijela  :h055: , zasto se uce prijedlog zakona, hitni postupak i rasprave kad se to sve odnosi na Hrvatsku?
user
Posts: 126
Joined: 03 Oct 2009, 23:49

[quote="Fancy"]
Da li mi neko moze reci da li u lekciji "Ustavni polozaj i temeljne ovlasti predstavnickih tijela", da li treba uciti onaj posljednji dio... koji pocinje sa "Osim donosenja zakona..."???

Dakle tice se ostalih, a ne temeljnih ovlasti..., a knjizi iz 2006. je to poseban podnaslov- "Ostale nadležnosti predstavničkih tijela?!

Da preciziram, to se u lekciji iz 1998. nalazi iza "citanja"-1,2,3., pa me interesuje da li to treba uciti?

Na forumu sam procitala da se lekcija "Razlicita shvatanja o razlikovanju drzavnih funkcija" treba uciti od pasusa koji pocinje sa:

"U pravnoj teoriji se razlikuju 2 temeljna razlicita shvatanja..", pa me interesuje da li je to tacno?

I u pitanjima na 1. stranici foruma pise da se lekcija "Sadrzaj izvrsne funkcije" treba uciti iz knjige- 2006., ali ja nisam primjetila nikakvu razliku u odnosu na istu lekciju u knjizi iz 1998. ?

Samo sam je brzinski pogledala.
[/quote]


Zar se kod te lekcije "Ustavni polozaj i temeljne ovlasti predstavnickih tijela"  uče ta čitanja zakona, onda bi lekcija bila prevelika?  :O
''Razlicita shvatanja o razlikovanju drzavnih funkcija'' počinju upravo od tog pasusa.
Mislim da se "Sadrzaj izvrsne funkcije" može učiti iz obje knjige.
ajla
Posts: 82
Joined: 13 May 2009, 12:32

Imam pitanje vezano za posebni dio. Da li se u sklopu Sudske vlasti uce samo Ustavni i Vrhovni sud ili treba i ove podnaslove prije ( Opce odredbe o sudovima, Opce odredbe o sudovima Federacije)? Hvala  :f035:
AneLaA
Posts: 259
Joined: 31 Jan 2010, 18:51

Molim Vas, pošto u pretragama nisam našla odgovor, može li mi neko reći da li se u sklopu lekcije "Ustavni sudovi" uči samo djelokrug i razvoj ili moramo i US Republike Austrije i Njemačke? Bila bih Vam ZAISTA zahvalna na odgovoru :)
JasnaB
Posts: 250
Joined: 31 May 2009, 21:41

Zna li neko kako se cita ovaj spor CHADHA u 9.glavi, lekcija delegirano zakonodavstvo?! Smijesno je pitanje, ali eto :d055:
amina.s.
Posts: 152
Joined: 03 Mar 2010, 16:12

[quote="AneLaA"]
Molim Vas, pošto u pretragama nisam našla odgovor, može li mi neko reći da li se u sklopu lekcije "Ustavni sudovi" uči samo djelokrug i razvoj ili moramo i US Republike Austrije i Njemačke? Bila bih Vam ZAISTA zahvalna na odgovoru :)
[/quote]ne uci se austrija i njemacka
Post Reply

Return to “II godina”