PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Sutra? (:

II- TERMIN Prof. dr Nevenko Misita
UVOD U GRAĐANSKO PRAVO
DANA, 03.07.2012. godine u 17,00h
surgeon
Posts: 156
Joined: 19 Oct 2010, 01:29

pih, pa sta li je mene prenijelo pa sve mislim da je sutra XD, helem hvala slatkice :D
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Pa i ja gledam.. Znam da sam planirala da do utorka imam vremena uciti..  :haha:
Nema na cemu (:
Magnolija
Posts: 9
Joined: 26 Jun 2012, 17:51

Help, help!!!
Treba mi jednaa dobra dusa da mi pomogne :D
-koji su zakonski propisi FBIH
-Austrija, Frncuska i Njemacka..zkonik-karakteristike
-vriejdnosti papiri po inkorporiranom pravu
-koje grane spadaju u privatno pravo
-koji su kriteriji razlikovanja kod korporacija i zaklada
-vlasnik glavne stvari i pertinencije je
-sta je davanje
-predpostavke upisa u zemljisnje knjige
-kada je savjesni vlasnik, a graditelj nesavjesni
-moderna teorija
-funkcije subjektivnih prava
-interna teorija
-pravo zadrzavanja pojam i predpostavke
-nabrojati potvrdne teorije
-odnos gradjanskog i porodicnog prava-slicnosti i razlike u metodi
-akcesprno ili sporedno pravo
-zalozni i licni duznik je...ista osoba,razlicita, ista osoba ao je zalozno pravo stvar
-karakteristike drzavnih izvora
-preobrazajno pravo-pojam i podjela
-podjela pravnih poslova
-amortizacija
-definicija vrijednosnih papira
-negativne teorije
Torin
Posts: 98
Joined: 25 Oct 2009, 17:19

[quote="slaatkicaa"]
help, help  :biggrinlove:

1. Elementi subjektivnog gradjanskog prava? (jel to pripadanje i ovlastenje i interes?)
2. Kako udar groma utice na prestanak pravnog posla?
3. Zasto nase pravo nije kodifikovano?
4. Elementi gradjanskopravnog odnosa?
5. Elementi pravnih cinjenica?
6. Pravna pravila?
7. Fikcija ispunjenja uvjeta i koga ona pogadja?
8. Elementi preobrazajnog prava?
9. Odnos i znacaj medjusobnog uticaja gradjanskog prava i drustveno pogodbenih interesa?
10. Koje se nacelo krsi kada punomoc nije notarski obradjena i kakve su posljedice?
11. Kad kod koje strane u poslu bez njegove krivice nastane ______ onda ta stranka moze drugoj ponuditi da dovrse posao kao da _____ nije ni bilo. To njegovo pravo zove se_______ .

Ima li neka dobra dusa da pomogne? :D
[/quote]


1. Trebalo bi da je tako.

2. Nadjeno na forumu - da je to pravna cinjenica ali nije ljudska radnja vec prirodni dogadjaj duznik nije kriv za nastalu eventualnu stetu jer je nije mogao predvidjeti i ne odgovara vjerovniku jer nije njegovom krivicom doslo do toga..
3. Zasto nase pravo nije kodifikovano? Nije kodifikovano zato sto kod nas ne postoji jedinstven gradjanski zakonik koji bi sadrzavao sve ili najveci dio pravila gradjanskog prava. detaljnije imas na str 16 (knjiga)
4. Subjekti, prava i obaveze

5. ???mozda se misli na vrste pr. cinjenica s obzirom na postanak i s obzirom na funkciju

6. Pravna pravila?  Izvori prava su različiti oblici u kojima se javljaju pravna pravila, pa sad skontaj kako ces formulisati odgovor, pogledaj detaljnije na 14. stranici
7. Fikcija ispunjenja uvjeta i koga ona pogadja?
ZOO u čl.297 st.4 uredjuje fikciju ispunjenja i neispunjenja uvjeta : "Uzima se da je uvjet ispunjen ako njegovo ispunjenje protivno nacelu savjesnosti i postenja, sprijeci strana na ciji je teret odredjen, odnosno da nije ispunjen ako njegovo ispunjenje, protivno nacelu savjesnosti i postenja, prouzroci stranka u ciju je korist odredjen".  Pogadja uvjetno opterecenog
8. Elementi preobrazajnog prava? Msm da ti moze doci preobrazajno pravo kao esejsko ili da napises primjere za preobrazajna prava nastanka(prihvat ponude, okupacija ), prestanka(otkaz ugovora, opoziv punomoci), promjene(pravo izbora kod alternativnih obaveza, pravo izbora izmedju raskida ugovora i snizenja cijene u slucaju materijalnih nedostataka kupljene stvari), tako je barem meni doslo na ispitu.
9.
10. Koje se nacelo krsi kada punomoc nije notarski obradjena i kakve su posljedice?(ima slicno pitanje i u bracnom pravu, ono da bracni ugovor mora biti u formi notarski obradjene isprave , posljedica je da se takav pravni posao smatra nistavnim ukoliko nije notarski obradjena
11. Kad kod koje strane u poslu bez njegove krivice nastane pobojan posao onda ta stranka moze drugoj ponuditi da dovrse posao kao da zablude nije ni bilo. To njegovo pravo zove se pravo izbora .

Slaatkicee ti sad pomozi Magnoliji i odgovori na njena pitanja, valja ce ti da ponovis gradivo :f010:
Last edited by Torin on 30 Jun 2012, 13:09, edited 1 time in total.
alicena
Posts: 19
Joined: 26 Sep 2009, 00:02

gdje mogu naci uradjene zadatke?
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Mislila sam da nece niko odg :D Hvala @Torin  :D

Magnolija:

1. Zakon  vlasnickopravnim odnosima, Zakon o zemljisnim knjigama, Zakon o gradjevinskom zemljistu, Zakon o notarima i Porodicni zakon
2.
3. a) obveznopravni-sadrze odredjenu trazbinu koja pripada imatelju prava ; b) stvarnopravni-koji inkorporiraju neko stvarno pravo kao npr.pr.vlasnistva ; c) korporacijiski- sadrze pravo neke osobe na clanstvo,upravljanje i sudjelovanje u nekoj pr.osobi,korporaciji.
4.
5. prema supstratu pravne osobnosti; korporacija-oganizirani kolektiv kojoj je samostalan pr.subjekt razlicit od pojedinaca koji su clanovi korporacije, zaklada-za odredjenu svrhu namjenjena imovinska masa.
6. pogledaj na 8 :P
7.davanje(dare)-cinidba davanja stvari, gdje je neko duzan drugome da preda vlasnistvo ili neko drugo stvarno pravo na stvari.
8.zar to nije stvarno a ne gradjansko? :D
9. i ovo :D
10. moderna torija-gdje treba razlikovati neposredno djelovanje od retroaktivnog djelovanja pr.propisa.
11. putem sub,prava izrazava se medjusoban odnos pravnih subjekata u odredjenom gradjanskopravnom odnosu.
12. kakva interna? :S
13. i ovo je stvarno :P
14.oranska,teo.ustanove i teo.pr.realnosti
15. slicnost glede odnosa uistinu postoji ali samo u imovinskim segmentima u braku i obitelji.
16.
17.stvarnoo
18. drzavni izvor ili tzv autonomno pravo.karakteristicni su samonormiranje drutsvenih dnosa i akcije clanova pojedinih asocijacija
19. preobrazajno pravo-ovlastenje priznato od strane pravnog poretka da pojedinac zasnuje,promijeni ili okonca odnos s drugim subjektom bez njegovog pristanka.
20. usmeni,pismeni,pred svjedocima,sklopljeni uz sudjelovanje nadleznih organa vlasti
21. amortizacija-sudski ponistaj isprave.provodi se u vanparnicnom postupku.
22. vrijednosni papiri:
*kao isprava-je isprava kojom se njen izdavatelj obavezuje ispuniti obavezu na toj ispravi njenom zakonitom imatelju
*kao PP-jednostrani pp kojim se njegov imatelj obavezuje izvrsiti odredjenu cinidbu u njemu naznacenom ovlasteniku
*kao stvar-je stvar koja je podobna da bude objektom  stvarnih prava npr prava vlasnistva i zaloznog prava.
23. teorija kolektivnog vlasnistva, teorija namjenske imovine i teorija destinatara.

pa zar nisam divna :D
Last edited by Lisaa on 01 Jul 2012, 00:28, edited 1 time in total.
Smurfette
Posts: 238
Joined: 21 Sep 2011, 11:11

svima je u 17h ispit, ne samo vanrednim, jel da?
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Tako pise na stranici fakulteta..Svima u 17h (: Nek nam je sretno! :D
rale88
Posts: 288
Joined: 01 Oct 2009, 14:08

Zna li neko ono uzanse sta su kako se dijele i tak to :)
Post Reply

Return to “II godina”