PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
deniss
Posts: 38
Joined: 01 Oct 2010, 10:06

MALOLJETNIK STAR 8 GODINA
a. moze biti titular prava i obaveza
b. moze zakljuciti ugovor uz saglasnost zakonskog zastupnika
c. moze sam zakljuciti ugovor
d. ne moze dati relevantnu izjavu volje

?? :D
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

a), b) i d)
Jenny1406
Posts: 1671
Joined: 21 Nov 2009, 10:41

[quote="Nina21"]
Zna li neko moze li se izaci bez indexa, da li ce ass praviti probleme zbog toga???
[/quote]

prosli put nije moglo, pa vjerovatno nece ni sada. :d055:
custom
Posts: 237
Joined: 01 Nov 2010, 21:03

nacelo dispozitivnosti u cemu se ogleda vezano za slobodu stranaka nest ?
nesto kao da li je nase pravo kodifikovano i objasni?
maloljetnik ima 8 godina sta moze :izraziti pravno relevantnu volju i moze biti titular prava i obaveza?
elementi gradanskopravnog odnosa?
zahtjev tuzba u materijalnom smislu je ?
gradanskopravne cinjenice su:ugovor,smrt,pravna moc,cinidba,protek vremena,prouzrokovanje stete,odgodni uvjet,poplava,nalaz tudje stvari(zaokruzi)?
objasni kako protek vremena moze uticati na postanak promjenu ili prestanak gradjanskopravnog odnosa?
razlika izmedju pravne i poslovne sposobnosti i pravne i fizicke osobe?

primus ima 17 godina i sud je odobrio zakljucenja praka sa Sekundom koja ima 16,5 godina i upravo se porodila. primusu je nana poklonila frizider povodom buduceg vjencanja. on radi i od zarade placa iznajmljeni stan i kupio je namjestaj. od djeda je naslijedio suvlasnicki udio u kuci koju zeli prodati. roditelji primusa podizu tuzbu kojom pobijaju ugovor o poklonu frizidera, ugovor o zakupu stana, kupovini namjestaja i prodaju suvlasnickog udjela u kuci. da li ce uspjeti s tuzbom? obrazlozi

ima li neko odgovore ili volje da odgovori na ovo ?  :biggrinlove: :biggrinlove:
azranejraa
Posts: 146
Joined: 24 Dec 2010, 12:48

primus ima 17 god a sekunda 16,5 i upravo se porodila.primila je poklon u ime svog djeteta koji je dobila od njegovog prijatelja povodom djetetovog rodjenja.primus je podneo zahtjev vanparnicnom sudu za stjecanje poslovne sposobnosti na osnovu roditeljstva.njegova baka mu je poklonila frizder povodom buduceg vjencanja.on radi od zarade placa iznajmljeni stan i kupio je namjestaj.od djeda nasledio suvlasnicki udioo u kuci koju zeli prodati.roditelji primusa podizu tuzbu kojom pobijaju dobijeni poklon ugovor o zakupu,kupovini namestaja i prodaju suvlasnickog udjela u kuci.roditelji njegove buduce supruge podizu tuzbu kojom pobijaju navedene poklone.da li ce uspjeti sa tuzbom.OBRAZLOZI
AmraS
Posts: 144
Joined: 11 Oct 2011, 18:52

[quote="Layla22"]
a), b) i d)
[/quote] je li sigurno ide sve troje, a, b i d?
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

Ja ne znam, prvo sam mislila da je samo b) i d) ali.. znamo da dijete od 8 godina ima prava, a evo recimo obaveza osnovnog skolovanja? Tako da mislim da je i a).
2godina
Posts: 181
Joined: 24 Nov 2011, 18:31

Jel ovo ponovljen test iz januara jedna mi grupa javila?
miror
Posts: 11
Joined: 19 Oct 2010, 21:06

Možete li napisati pitanja koja su bila za one koji rade integralno ispit?
2godina
Posts: 181
Joined: 24 Nov 2011, 18:31

Prelistaj 5-6 stranica unazad
Post Reply

Return to “II godina”