PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
jazzmina
Posts: 431
Joined: 22 Feb 2009, 01:22

rusoa i narodnu incijativu i pravo peticije
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

hvaala :)
naddaa
Posts: 173
Joined: 09 Mar 2011, 23:55

da li se u ovom pitanju prava koja se ne mogu ograniciti u slucaju neposredne opasnosti uci i o clanu 100 ustava hrvatske ,tj uci li se dio o hrvatskoj il samo ovaj kratki dioooo koji nabraja prava??
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

Samo se ta prava nabroje, njih 4 čini mi se. Zna li iko, na početku 10-te gl. lekcija Neovisnost sudstva moraju li se učiti i ustavna jamstva, pošto to ne piše u piotanjima?
zann
Posts: 350
Joined: 07 Mar 2011, 13:26

Zna li ko u 3 glavi poduzetnistvo i trziste uci li se clan 49 ustava hrvatske jer tako lekcija pocinje ili se to preskace tj tih 5 tacaka ustava i nastavlja dalje lekcijski
anestezija
Posts: 429
Joined: 26 Jun 2009, 12:40

To sto ti je nabrojano se dalje i objasnjava u lekciji, dakle trebas znati i nabrojati... O tim tackama i jeste lekcija. ;)

Eh, ako moze pomoc oko VIII glave.Iscitala sam toliko stranica teme, baildisala sam se :mrgreen: i ne mogu vise, pa moram da pitam. :)

1.Lekcija Ustavni polozaj i temeljne ovlasti predstavnickih ima puno podnaslova (ucim po knjizi iz 2006. godine), pa ako neko ko je po toj knjizi polozio moze da mi kaze sta tacno sve treba uciti, treba li Zakonodavni postupak, ova citanja zakona itd?
2.Sadrzaj izvrsne funkcije dokle treba uciti? Je li tu spada Ustroj i usmjeravanje primjene zakona, Zakonodavna politika i zakonodavna inicijativa itd. ?
3.Pojam i vrste poremecaja nadleznosti je li treba svaku od vrsta poremecaja nadleznosti uciti?

Dalje, sto se tice VI glave, negdje sam procitala da je profesor pitao i pitanja Neposredni i posredni izbori, Javno i tajno glasanje i Pasivno biracko pravo , zna li neko pouzdano je li suplja ili... ?
I ovo pitanje Izborni kolicnik , je li pita u sklopu nekog drugog pitanja, ili ga postavlja kao podpitanje? Poprilicno je kratko, pa zato.
I jos nesto, ova tema je postala poprilicno velika, sad je vec potesko citati ovoliki broj stranica da se pronadje sve sto nam treba, a u vecini slucajeva ne uspijevam pronaci to putem pretrazivaca, pa da dam prijedlog moderatorima da mozda nekako odvoje makar Ustavno I i Ustavno II, cisto radi lakseg pronalazenja svega. Just a suggestion. :)
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

[quote="zann"]
Zna li ko u 3 glavi poduzetnistvo i trziste uci li se clan 49 ustava hrvatske jer tako lekcija pocinje ili se to preskace tj tih 5 tacaka ustava i nastavlja dalje lekcijski
[/quote]
koliko se sjecam,dalje u lekciji se ta prava razradjuju samo,mislim da ih treba nauciti prvo nabrojati,samo naravno ne govvoriti da je ustav hr
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

Molim vas za odgovor, čula sam da iz pozitivnog prava ima neka češća pitanja, znal' ko koja su?
ai mei
Posts: 214
Joined: 24 Feb 2010, 18:44

Danas sam čula na fakultetu da je prof.Duvnjak rekao da će dati 2 termina sad u maju za one koji obnavljaju godinu,da li neko zna nešto o tome?molim vas,ako neko zna kad su termini da mi odgovori...hvala  :S
krcko
Posts: 42
Joined: 24 Mar 2010, 07:41

to bi bilo bash divno :D
Post Reply

Return to “II godina”