PFTZ: Evropsko pravo

Još malo pa diploma...
eminica
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2009, 22:17

1.sloboda kretanja kapitala
2.poljoprivredna politika
3.kartelni sporazumi
4. proces pridruzivanja EU
Dino
Posts: 268
Joined: 23 Sep 2009, 17:54

1.Sloboda kretanja radnika
2.Zajednicka trgovinska politika
3.Koncentracije
4.Kriteriji za pridruzivanje EU

Je li neko ima ovo trece :S
Ena Piragic
Posts: 324
Joined: 12 May 2010, 00:23

kakva je to pitanje koncentracija? da li mi neko moze priblizno barem objasniti odgovor. ja sam imala grupu promet kapitala, zajednicka poljoprivredna politika, kartelni sporazumi i kriteriji pridruzivanja EU.
Dino
Posts: 268
Joined: 23 Sep 2009, 17:54

Ne znam ni ja kolegice,kada sam pogledao nesto se zbunio skroz,nigdje nisam procitao u ostalim pitanjima sto su bila... :S
Nadam se da izvucem neku 6icu  :mrgreen:
Ena Piragic
Posts: 324
Joined: 12 May 2010, 00:23

***koncentracije kojima se bitno sprečava, ograničava i narušava konkurencija (pre svega stvaranjem ili jačanjem dominantnog položaja na tržištu) ***

Tu je vjerovatno podrazumjevao zloupotrebu dominantnog polozaja i zabranu ogranicavajucih sporazuma. Mada prvi put cujem za izraz koncentracija u ovom kontekstu. Hvala Bogu da mi nije dosla ta grupa.
cvjetic83
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2009, 23:44

da ima to pitanje koncentracije i odnosi se na spajanje preduzeca koji djeluju zajedno tj udruzeno na trzistu tako nekako..ispisat cu vam to<pitanje u toku dana pa eto nek se nade za iduci put..
Dino
Posts: 268
Joined: 23 Sep 2009, 17:54

:bravo:
Ena Piragic
Posts: 324
Joined: 12 May 2010, 00:23

:moli: hvala ti cvjeticu
cvjetic83
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2009, 23:44

izvinjavam se zbog kasnjenja ...ovi rokovi me stisli...
  KONcentracija ?  koncentracije mogu nastati bilo kojim aktom , neovisno o njegovom obliku koji sadrzi prijenos vlasnistva , posjeda svih ili nekih stvari ili prava preduzeca ili koji ima cilj omoguciti jednom predizecu da provede direktan ili posredan uticaj na jedno ili vise predizeca. koncentracija se moze ispoljiti kao spajanje , nadzor ili zajednicki poduhvat. spajanje predizeca je dozvoljen pravni oblik nastanka novih preduzeca , spajanjem dva ili vise predizeca prijenosom imovine jednog preduzeca u drugo.. nadzor mozemo odrediti kao de jure ili de facto postojanje mogucnosti vrsenja odlucujuceg uticaja na preduzece... zajdenicki poduhvat je poseban oblik koncentracije kada kontrolu nad preduzecem zajednicki ostvaruju dva preduzeca. dvije su vrste zajednickog poudhvata kooperativni i koncetracioni, na prve se neprimjenjuju pravila o konkurenciji jer se radi o koordinaciji konkurentskog ponasanja koje ostaju nezavisna, a u drugom slucaju dolazi do promjena u strukturi preduzeca sto podrazumjeva primjenu pravila o konkurenciji.KRITERIJI na osnovu kojeg Evropska komisija ispituje koncentracije jeste zajednciki ili pojedninacni ukupni promet ucesnika koncentarcije :A) koncentacije gdje preduzeca ostvaruju zajednicki ukupan promet na medunarodnom trzistu preko 5 milijardi eura.B) ako ukupno ostvaren promet svakog ili barem dva peduzeca 250 milijona eura) C) svako od preduzeca ostvaruje vise od 2(3 svog ukupnog prometa u zajednici unutar jedne iste clanice.
Sandra Softic
Posts: 113
Joined: 08 Oct 2009, 16:46

Ima li rezultata?  :moli:
Post Reply

Return to “Treća godina”