PFSA: Komparativna pravna historija

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Ciljevi komparativne pravne historije

Komparativna pravna historija razvila se na uvjerenju nastalom u Evropi u 19. vijeku da je poređenje više pojavnih oblika jdnog fenomena neophodno za razumijevanje  njegove suštine. ''Ko zna jedno, ne zna ni jedno'' - rekao je Friedrich Max Muller (1823-1900), istaknuto ime evropskog komparativnog studija religije. Tek kada znamo više pravnih sistema, razumijemo šta je to pravo.

Komparativna ravna historija razvijala se na liniji između dva definisana cilja:
1. da otkrije neki arhetip prava koji je u prošlosti bio zajednički za više naroda ili država
2. da osnaži i ilustruje određenu šemu razvoja koju je definisao neki autor

U naše doba prvi cilj je, uglavnom, napušten. U pogledu drugog cilja treba imati na umu da je teško vršiti uopštavanja u historiji. Naime, i sama uopštavanja imaju svoju historiju, kako kaže David A. Funk, pa to utiče na njihovu valjanost. Međutim, komparativna pravna historija i pored toga ne može bez uopštavanja. Kaže se da je u historiji kao i u drugimm oblastima, ''cjelina uvijek veća od zbira njenih dijelova''. Za razumijevanje cjeline, prema tome neophodne su komparacije koje prelaze granice kultura i vremena.

Možemo reći da danas komparativna pravna historija teži izučavanju pravnih koncepata i pojedinačnih prošlih pravnih fenomena u njihovom interkulturnom kontekstu radi njihovog boljeg razumijevanja i ustanovljavanja opštih tendencija u pravnom razvoju.
amra 1
Posts: 448
Joined: 02 Oct 2009, 18:38

zna li neko kako Halapic misli da ja uporedim dva pojma?? dolazilo mi je pitanje: ''uporedi porodicno pravo engleske i francuske?''  Vanredna sam...je li npr. bubam:D : miraz je kod tog i tog...a kod ovih je tako i tako. ili ovi mogli sklapati poligamne brakove, ovi ne. itd... fkt nemam pojma kako on hoce da uradim za tih 20 bodova :D 
ceca
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2009, 17:41

Ako je neko danas radio ispit iz kph,moze li reci po kojem sistemu je bio ispit,da li su bile grupe ili??????????????????? :) :f035:  .........i naravno da li se moglo ista prepisatiiiiiiiii :D
breza
Posts: 12
Joined: 08 Dec 2009, 14:31

Je li neko polagao danas po starom programu?
Da li je bilo danas studenata po starom programu, ako je bilo zna li neko kakva su im bila pitanja?
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

evo kako sam ja polozila kph  :hekla:

nisam usla u prvoj grupi, nesh me bilo strah, vec sam cekala da profi pukne film kad vidi koliko se to sve oduzilo pa nas je sve stavio na kraju u jednu grupu, tako da nas je sjedilo po troje a negdje i cetvero u klupi :e006: i naravno da nam je bilo lakse poloziti  :p031:
znaci, moj savjet vam je da ne upadate odmah prvi na ispit osim ako ste bas dobro spremili

:kava:
almedina
Posts: 98
Joined: 30 Sep 2009, 16:25

[quote="amra 1"]
zna li neko kako Halapic misli da ja uporedim dva pojma?? dolazilo mi je pitanje: ''uporedi porodicno pravo engleske i francuske?''  Vanredna sam...je li npr. bubam:D : miraz je kod tog i tog...a kod ovih je tako i tako. ili ovi mogli sklapati poligamne brakove, ovi ne. itd... fkt nemam pojma kako on hoce da uradim za tih 20 bodova :D 
[/quote]
Pa pises prvo o porodicnom pravu Engleske sve sto znas, pa onda porodicno pravo Francuske i samim tim si uporedilaa.. (moj ti je savjet napravi djonove i napisi sve sto pise, to je to, eto 20 bodova ) ;)
breza
Posts: 12
Joined: 08 Dec 2009, 14:31

Hajde javite se ko je jučer izlazio na KPH, kakva su bila pitanja za vanredne??????????????????? 
emina2206
Posts: 278
Joined: 17 Sep 2009, 13:20

jucer sam ja bila na kph, i odustala...  :(
Pitanja:
1. sta je kph i koji su njeni ciljevi proucavanja
2.koncept prava u Grckoj
3.objasni Engleski nepisani ustav
4.krivicno pr.u Bizantiji
5.komparacija prava u Engleskoj i Francuskoj

Molim vas, ako meni moze ko reci imaju li neke grupe pitanja za vandredne, posto cujem neke price da imaju ;( ;(... a izgleda da je nama gore na ispitu...punooooooo ;( hvala
Dunja
Posts: 81
Joined: 11 Oct 2009, 23:18

Aaa,nije valjda da niko nema pitanja za vanredne...c'mon od zivotne je vaznosti  :moli: :moli:
ceca
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2009, 17:41

zna li iko jeli po grupama bio ispit tj.one cetri grupe sto imaju  :moli:
Post Reply

Return to “I godina”