PFSA: Stvarno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Glupko
Posts: 9
Joined: 02 Oct 2009, 22:41

Prvo, hvala za pomoc! a drugo..imam jos jedno pitanje :D za sad :D :D

Ukoliko lice A na osnovu svog prava gradjenja izgradi zgradu na zemljistu lica B, zgrada ce biti u vlasnistvu
a) lica A              b) lica B
time
a) nije narusen princip superficies solo cedit      b) jeste narusen prinicip superficies solo cedit
Objasniti!
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

Pod a, dakle lice A, nije narusen princip superficies solo cedit jer je pravo gradjenja izuzetak od nacela superficies solo cedit prema kojem lice moze izgraditi i imati u vlasnistvu objekat na tudjem zemljistu ...
BABILONKA
Posts: 51
Joined: 12 Jul 2009, 12:33

[quote="elm@"]
Za komisijski stvarno ne znam, ali prošle godine u septembru je studentima kojima je stvarno ostalo kao uslov dala mogućnost usmenog ispita. Ali ponavljam, samo onima kojima je bilo za uslova.
[/quote]
Pa nije baš isključivo bilo. Mojoj jaranici je stvarno ostalo kao zadnji ispit i položila ga je usmeno jer je i sama profesorica pitala ko želi... ostali su pismeno radili!

[quote="bolestan"]
kad je ispit u ponedjeljak, stara bolonja???
[/quote]
17h po datom nam rasporedu termina ispita za cijelu godinu, ako se nije šta promijenilo?? Nadam se da ne. Stara sam bolonja takođe.
Last edited by BABILONKA on 30 Jun 2012, 19:17, edited 1 time in total.
jopa90
Posts: 57
Joined: 03 Dec 2009, 15:57

ponavljaju li se pitanja od proslih testova??  :S
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

[quote="BABILONKA"]
Pa nije baš isključivo bilo. Mojoj jaranici je stvarno ostalo kao zadnji ispit i položila ga je usmeno jer je i sama profesorica pitala ko želi... ostali su pismeno radili!
17h po datom nam rasporedu termina ispita za cijelu godinu, ako se nije šta promijenilo?? Nadam se da ne. Stara sam bolonja takođe.
[/quote]Znaci studenti stare bolonje su samo mogli izaci usmeno kako bi ocistili godinu?
Last edited by ius is best on 30 Jun 2012, 19:29, edited 1 time in total.
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

Moze li mi neko pomoci sa pitanjima?
1. konsekvenca se stice putem...
2.stvarno pravo BiH de lege ferenda?
3. pravo gradjenja de lege ferenda?
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

[quote="ius is best"]
Pod a, dakle lice A, nije narusen princip superficies solo cedit jer je pravo gradjenja izuzetak od nacela superficies solo cedit prema kojem lice moze izgraditi i imati u vlasnistvu objekat na tudjem zemljistu ...
[/quote]
aj pls ako ti je bad objasni zasto, superficies solo cedit=gradjevina slijedi pravnu sudbinu zemljista kako ce odna građevna biti u vlasnistu lica A :S upravo zobg djelovanja načela superficies solo cedit kada se s nečijom nekretninom trajno spoji tuđa pokretna stvar ta stvar prirasta kao sporedna toj nekretnini kao glavnoj, pravno pripada onome tko je vlasnik te nekretnine. tu spada i slučaj izgradnje kuće ili zgrade na tuđem zemljištu :S


naprostoooo MRZZZZIIIIIM nacin na koji postavi pitanje, pa tu bi se i najboljni pravnik na svijetu zbunio, ubjeđen sam da ni ona sama nekad ne zna što je pitala i koji je točan odgovor


[quote="Minerva"]
Moze li mi neko pomoci sa pitanjima?
1. konsekvenca se stice putem...
2.stvarno pravo BiH de lege ferenda?
3. pravo gradjenja de lege ferenda?2.stvarno pravo BiH de lege ferenda?
[/quote]

gdje si ovo našla :S
Last edited by cool on 01 Jul 2012, 23:13, edited 1 time in total.
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

pitanja mi je dala drugarica. Nasla sam odg na pitanje pravo gradjenja de lege ferenda se nalazi u onim njenim tekstovima etaznog vlasnistva, a stvarno pravo de lege ferenda ima na prezentaciji. jedino ne znam sta je konsekvenca.... :h055:

pravo gradjenja na str 260 u knjizi pise da uprkos sirini i stvarnopravnom karakteru superficijarova prava institutom superficiesa nije napusteno nego naruseno nacelo superficies solo cedit. naime, vlasnikom podignute zgrade nije postao superficijar, vec bi ona pripala u vlasnistvo vlasnika zemljista. Pravno-pol svrha superficiesa je bilo u osiguranju stanovanja u vlastitoj kuci na tudjem zemljistu.

Ja bih rekla da osoba A koja je izgradila kucu na tudjem zemljistu je vlasnik kuce, s time da vlasniku zemlje mora placati  naknadu za zemljiste, i da je naruseno nacelo SSC a ne napusteno jer nakon isteka roka na koje je pravo gradjenja zasnovano ozivljava se nacelo SSC i gradjevina prelazi u vlasnistvo vlasnika zemljista uz odredjenu naknadu nositelju prava gradjenja. :p031:
tajci_24
Posts: 64
Joined: 23 Apr 2010, 19:00

1. Karakteristike stvarnih prava / vlasništva?
2. Načelo upisa?
3. Zabilježba?
4. Predbilježba?
5. Prestanak suvlasništva?
6. Kod institute stvarnog prava savjest igra glavnu ulogu. Navesti 4 primjera?
7. Pravo hipotekarnog povjerioca?
8. Pravni režim gradskog građevinskog zemljišta prema zakonu o građevinskom zemljištu?
9. Primus je dobio od općine dozvolu da ispred radnje postavi policu s voćem. Sekundus, vlasnik susjedne kuće, renovira kuću I 13.05.2006. postavi skelu tako da primus ne postavlja policu s voćem. Primus ga tuži zbog smetanja posjeda 20.05.2006. navodeći da je smetanje protupravno , jer Sekundus nema dozvolu za renoviranje I skelu. Kako će postupiti sud?
10. Primus je prodao sekundusu 60 ovaca. Sekundus je platio pola cijene, a dogovore se da ovce ostanu kod Primusa sljedećih mjesec dana. 5 ovaca se odvoji od stada dok ih Primus nije nadgledao, a onda je tih 5 ovaca našao Tercijus koji inače trguje ovcama I 4 prodao kvarcijusu, a 5 mu je poklonio, 5 ovaca ugine od groma, a 10 se ojanji prije isplate cijene I prije nego ih je Sekundus preuzeo. Sekundus je spreman platiti samo dio preostale cijene, jer mu Primus ne može isporučiti 60 ovaca. Sekundus kod Kvarcijusa prepozna ovce I traži da mu vrati. Ako bi kvarcijus mogao vratiti ovce, kakva prava ima, budući da ih je vakcinisao, hranio… ? kakvi odnosi nastaju između koga?
11. Koja konstrukcija ima šire značenje pojma posjeda prava:
a) subjektivistička            b) objektivistička
Kod nas je usvojena __________________ koncepcija posjeda, posjedovati se može samo __________________________________.
Konsekvencija je da se to pravo može steći samo putem ______________________.
12. Primus ima pekaru I dozvolu zapekaru, ali u dimnjaku nije ugradio filtere, koji po noći ispuštaju dim, smrad, čađ, koja susjedima prlja prozore I blakone, veš. O čemu se radi I šta susjedi mogu zahtjevati .
13. Lice a je vlasnik nekretnine k.č.232.ko. Rakovica. Lice B je imalo pravo prelaza preko te njive do završetka gradnje svoje kuće. Kuću je završio 12.03.2008., ali je nastavio prelaziti. Lice A se tome usprotivilo , ali lice B je I dalje prelazilo. A podiže tužbu .
a) Nužno je da dokaže da je vlasnik I da prezentira z.k. tužbe?
b) Nužno je da dokaže da je pravo lica B prestalo.
c) Nužno je da dokaže da je bio _______________ posjednik, a da je lice B ________________ posjednik I da je izvršio ________________ posjed.
14. U FBiH bračni drugovi imovinu koju su stekli radom je zajedničko vlasništvo. Dijelovi zajedničara u zajedničkom vlasništvu su uvijek isti. Dijelovi suvlasnika su ____________________, a dijelovi zajednicara su________________. Ovo ne važi kod zgrade. Njihovi dijelovi ________________________________________________
15. Kako nastaje zajedničko vlasništvo?
16. Karakteristike vlasništva?
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

pa ako bude ovakav ispit nije uopce toliko ni teško malo koncentracije i moze se ako se solidno naucilo uraditi za 15-tak minuta
[quote="tajci_24"]

13. Lice a je vlasnik nekretnine k.č.232.ko. Rakovica. Lice B je imalo pravo prelaza preko te njive do završetka gradnje svoje kuće. Kuću je završio 12.03.2008., ali je nastavio prelaziti. Lice A se tome usprotivilo , ali lice B je I dalje prelazilo. A podiže tužbu .
a) Nužno je da dokaže da je vlasnik I da prezentira z.k. tužbe?
b) Nužno je da dokaže da je pravo lica B prestalo.
c) Nužno je da dokaže da je bio _______________ posjednik, a da je lice B ________________ posjednik I da je izvršio ________________ posjed.
14. U FBiH bračni drugovi imovinu koju su stekli radom je zajedničko vlasništvo. Dijelovi zajedničara u zajedničkom vlasništvu su uvijek isti. Dijelovi suvlasnika su ____________________, a dijelovi zajednicara su________________. Ovo ne važi kod zgrade. Njihovi dijelovi ________________________________________________


[/quote]

je li 13. odgovor C???? nuzno je da dokaze da je bio SAVJESTAN posjednik, a da je lice B nesavjestan posjednik, i da je izvršio SMETANJE posjeda? :S

14. Dijelovi suvlasnika su  ODREĐENI. dijelovi zajednicara su ODREDIVI.......Ovo ne važi kod zgrade. Njihovi dijelovi su jedinstven institut tj kombinacija elemenata zajedničkog vlasništva i suvlasništva!????????????????????
Last edited by cool on 02 Jul 2012, 01:19, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “II godina”