PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Kolega o tome smo pisali i raspravljali dosta puta do sada, samo malo temu prelistajte ili koristite opciju trazi u gornjem desnom cosku :mig:
elma.b
Posts: 56
Joined: 26 Mar 2010, 09:56

Eeee izlazim prvi put...pa jel neko zna koja pitanja najcesce pita iz PRVE GLAVE ? ;)
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

2 posta iznad kolegica je postavila isto pitanje. Post ispod je kolega rekao da prelistate temu. Ali ocito niko nece da cita..


Sve u svemu, pogledaj prvu str ove teme, nista osim toga te nece pitati. Orjentisi se po tim pitanjima, nauci dobro jer prvu glavu detaljno prof pita, tak da nema "najcescih" pitanja, nego uci sve sto mislis da je bitno  :e006:
JasnaB
Posts: 250
Joined: 31 May 2009, 21:41

[quote="M.Y.A."]
Je l' iko pouzdano zna može li se izaći Ustavno II sada u aprilu ?  Čula sam da je prof. rekao da se izađe na nekom 2 aprilskom roku , al' od tog roka izgleda ništa, postavljeni su termini samo za 1 rok  .. ?  :zamisljen:
[/quote]

Na roku za 5.glavu (15.3.) je rekao da studenti koji nemaju pravo na aprilski rok mogu izaci do SAD-a u 9.glavi, a posto ce biti samo jedan rok za njih (a izgleda i za ostale), onda vjerovatno moze odmah na prvom roku.
JasnaB
Posts: 250
Joined: 31 May 2009, 21:41

[quote="d3c"]
Ne treba. Nauci samo onaj dio dok ne pocne pricati o Hrvatskoj. Poslije ima jedan dio u kojem se govori sta prijedlog zakona treba da sadrzava. Ja to nisam ucio jer nisam vidio taj dio u knjizi ali jednu je curu pitao bas to da mu nabroji.
[/quote]


Je li to po knjizi iz 1998.? Ja ne vidim taj dio, imaju samo (nakon konacnog prijedloga zakona) ostale nadleznosti predstavnickog tijela i to je sve do kraja lekcije.


@ Alma L. : Mislim da ne treba ta lekcija iz 7.glave (bar je ja nisam ucila), jer se odnosi na Hrvatsku!
@ Pandora : Aktivno i pasivno biracko pravo, inkompatibilitet, sistem vecine, proporcionalni sistem
Last edited by JasnaB on 29 Mar 2011, 17:26, edited 1 time in total.
Minkica
Posts: 135
Joined: 27 Apr 2010, 13:29

Je li neko možda bio na faxu ,je li postavljen drugi rok?
Last edited by Minkica on 29 Mar 2011, 17:38, edited 1 time in total.
d3c
Posts: 128
Joined: 23 Nov 2010, 13:05

Mislim da to ima samo u knjizi iz 2006. godine. Ja sam ucio iz '98. ali imam i ovu novu pa cu ispod napisati taj dio. Obavezno naucite jer je neku djevojku pitao da nabroji ove stavke kad je odgovarala lekciju.

Sadržaj prijedloga zakona sadrži:
- ustavnu osnovu donošenja zakona,
- ocjenu stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom te posljedice koje će donošenjem zakona proisteći,
- ocjenu i izvore potrebnih sredstava za provođenje zakona,
- tekst prijedloga zakona sa obrazloženjem,
- tekst odredbi važećeg zakona koje se mijenjaju, odnosno dopunjuju, ako se predlaže izmjena ili dopuna zakona.
U obrazloženju prijedloga zakona daje se objašnjenje pojedinih odredbi koje sadrži prijedlog zakona.
Aminaa
Posts: 127
Joined: 10 Dec 2009, 20:38

postavljen je drugi rok za april iz ustava I,II,ali jos nema na isss-u ...
Pandora
Posts: 263
Joined: 07 Sep 2010, 23:19

Pa kad pocinje drugi rok?
a3pa
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2009, 13:58

jel mi 09-10,mozemo birat na koji cemo rok izac
Post Reply

Return to “II godina”