Peticija za bolje uslove studiranja

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Locked
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

[quote="nuki_cika"]
Hanibal-ne,ja jesam solidaran i uvjek cu to biti,ali evo realno,jesi li ti sam sebi kriv sto nisi očistio godinu do septembra,odnosno oktobra :mrgreen:
Jesam ti ja kriv sto si ti zajebavo umjesto da si ucio,nisam
Ja bi volio da odobre oktobar i shvatam vašu situaciju,ali po pitanju tog roka najveci krivci su sami studenti.Ja sam obnovio drugu,ali znam zbog cega,ne zbog profesora,vec sam isključivo bio kriv ja,zato što mi je mrsko bilo štrebati i tu nema puno polemike.Na trecoj cim sam malo više zapeo prošeto sam se bukualno
[/quote]

A ma covjece, kog briga za tebe i jesi ti, nisi ti zapeo. Cemu to banaliziranje stvari.  :haha:

Nejraaa ti je fino rekla da ni prenos dva ispita nema uporiste, kao ni vecina drugih stvari. A ako su dali ovim 2010 (ili kojim vec) dodatni rok, onda je u najmanju ruku nepravedno sto ga i mi drugi nismo dobili. Ako smo vec principijelni, cemu prenos ispita, cemu rok za ove nove generacije itd...

Stari studenti, inace su imali samo 6. i 9. mj. rokove, pa se onda davao i taj rok u 10 mj.


@ Nejraaa, ja sam za.  :d055: Samo konstruktivno, i treba biti dosadan.  :mrgreen:
Last edited by Vjecni studos on 14 Sep 2011, 21:48, edited 1 time in total.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Vec sam naveo razloge zašto nisam došao,vec kad i ako budu protesti doći ću 100 posto :d055:
Vjecni studos
Zasto-zato što šta nova generacija nema dovoljno rokova i zato su im i dali taj dodatni,ali eto kad su vec svake godine davali svima taj oktobar trebali su i onima koji su upisani ranije
Razumijes ti njihovu situaciju,imaju 5 rokova,i moras u tih 5 rokova položiti 13 predmeta, :)
Last edited by nuki_cika on 14 Sep 2011, 21:55, edited 1 time in total.
Virone
Posts: 50
Joined: 03 Jan 2011, 14:59

Negoo, hoćemo li mi protestovati ili ne ?
Nejraaa
Posts: 374
Joined: 31 Dec 2010, 08:06

(Retroaktivna primjena)
(1) Visokoškolska ustanova ne može retroaktivno primjenjivati novi koncept studija u skladu sa Bolonjskim visokoobrazovnim procesom ni za jedan započeti ciklus studija.
(2) Student ima pravo da završi studij po nastavnom planu i programu koji je važio prilikom upisa tog studenta, odnosno prije stupanja na snagu ovog Zakona, uz obavezu da započeti studij završi najkasnije do 30.09. 2015. godine.
(3) Nakon isteka roka iz stava (2) ovog člana, a na zahtjev studenta i prije isteka tog roka, student ima pravo nastaviti studij prema Bolonjskom procesu na bazi ekvivalencije studija koji je važio prilikom upisa tog studenta, odnosno prije stupanja na snagu ovog Zakona u odnosu na novi studij, i to u statusu i pod uvjetima koje propisuje visokoškolska ustanova a u skladu sa zakonom i statutom.

Znaci sve generacije upisane prije 2008/2009 (prije stupanja na snagu ovog zakona) imaju cak i zakonski osnov i za socijalni rok i za prenos dva ispita. To uključuje i polubolonjce, a definitivno i stari sistem.
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

[quote="nuki_cika"]
Vec sam naveo razloge zašto nisam došao,vec kad i ako budu protesti doći ću 100 posto :d055:
Vjecni studos
Zasto-zato što šta nova generacija nema dovoljno rokova i zato su im i dali taj dodatni,ali eto kad su vec svake godine davali svima taj oktobar trebali su i onima koji su upisani ranije
Razumijes ti njihovu situaciju,imaju 5 rokova,i moras u tih 5 rokova položiti 13 predmeta, :)

[/quote]

Tu je dosta istih predmeta, samo podjeljenih. Bar se meni tako cini. Recimo... Bracno, Roditeljsko, Starateljsko = Porodicno moje itd...

5 rokova nije ni malo. Ja ti kazem da su stari imali samo 6. i 9. mjesec. Nije bilo ni parcijala ni ovih zajebancija.

Ma... Kako god, ako su dali jednim trebali su i drugim, a osobito starim. Nek se tog onda drze do godine koju su dali za rok da se zavrsi s tim sistemom, i onda nek prelaze na novo. A ne ovako kako se kom sta prohtije, ovim ovo, ovim ono itd...
zlatokosa
Posts: 421
Joined: 01 Oct 2009, 12:39

Istina boli, citam ove vase postove i vidim svako se drzi onoga sto "njemu" treba...  Svi bi na proteste, neki zbog socijalnog, neki jer im nije odobren prenos dva ispita, ali zbog BOLJIH USLOVA STUDIRANJA - niko!  I tako je svake godine, hocemo proteste, hajmo proteste, kad se "ovi" prepadnu kakvu bi medijsku halabuku izazvali protesti, pa mozda bi se jos kojesta otkrilo istim -  daju socijalni rok, svi sute, svi zadovoljni, kao da su nam dali...  :c053:    Eh, da mi je s hajrom zavrsit, pa prst u uho- da i mene ne bude briga sta ce biti s narednim generacijama, i na koju vrstu bosanske bolonje ce oni naletit...  :kava:
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

[quote="Nejraaa"]
(Retroaktivna primjena)
(1) Visokoškolska ustanova ne može retroaktivno primjenjivati novi koncept studija u skladu sa Bolonjskim visokoobrazovnim procesom ni za jedan započeti ciklus studija.
(2) Student ima pravo da završi studij po nastavnom planu i programu koji je važio prilikom upisa tog studenta, odnosno prije stupanja na snagu ovog Zakona, uz obavezu da započeti studij završi najkasnije do 30.09. 2015. godine.
(3) Nakon isteka roka iz stava (2) ovog člana, a na zahtjev studenta i prije isteka tog roka, student ima pravo nastaviti studij prema Bolonjskom procesu na bazi ekvivalencije studija koji je važio prilikom upisa tog studenta, odnosno prije stupanja na snagu ovog Zakona u odnosu na novi studij, i to u statusu i pod uvjetima koje propisuje visokoškolska ustanova a u skladu sa zakonom i statutom.

Znaci sve generacije upisane prije 2008/2009 (prije stupanja na snagu ovog zakona) imaju cak i zakonski osnov i za socijalni rok i za prenos dva ispita. To uključuje i polubolonjce, a definitivno i stari sistem.


[/quote]

Sve je to tako sto pise... Samo stvar je sto dekanski rok (a zato se tako i zove) nije nista pod moranje, vec dobra volja dekana.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Kleopatra-bolji uvjeti se odnose na infrastrukturu fakulteta,a onda i na nacin ispitivanja,pristupacnost informacijama,profesorima,podjele u grupe-to se odnosi na uslove.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

[quote="HellMade"]
Citiram:
"U slučaju da naši zahtjevi budu odbijeni ili da njihovo ispunjenje ostane samo na obećanjima, zahtjeve ćemo proslijediti gospodinu Emiru Suljagiću, ministru Ministarstva nauke, kulture i obrazovanja Kantona Sarajevo, i gospodinu Faruku Čaklovici, rektoru Univerziteta u Sarajevu.
U krajnjem slučaju, spremni smo i na organizovanje protesta i javnih okupljanja sve dok se naši zahtjevi ne ispune."

Hajde sad da se organizuje nešto, pa makar nas bilo 10, nije bitno. Treba organizovati protest na dan početka predavanja, mislim da to garantuje prisustvo veceg broja studenata nego u ovim periodima odmora...[/quote]

Već je nešto urađeno. Rekao sam da USP neće stati na ovome, a ta aktivnost se ogleda u tome da već sutra ide dopis ministru Suljagiću, kako je i predviđeno u slučaju da se zahtjevi ne usvoje.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

MTC-samo u koordinaciji sa uspom,ne znam da li bi bilo dobro prikupljati potpise ovdje na forumu svi koji će izaci na proteste ako do toga dođe i ne budu usvojeni zahtjevi
Locked

Return to “Događanja na fakultetu”