PFSA: Prva godina | Opća diskusija...

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Ma biti ce ako ne od ove sedmice, onda od iduce sigurno potpisi ;)
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

Zdravstvuite, raja ;) Pitanje je sljedece: da li mi, koji smo polozili I parcijale, u slucaju (ne daj Boze) da padnemo na II, imamo samo rok u februaru, i da li to vazi za sve predmete? Osim Rima, da li to znaci da smo slobodni sve do februara :kava: Ako neko zna pouzdane informacije, bila bih Vam vrrrllllllooooo zahvalna :D Mislim, imam nekih planova pa zato, da vidim kako da se organizujem ;) Hvala na odgovoru!
dinnooo
Posts: 143
Joined: 11 Oct 2009, 21:43

Parcijale (druge) se računaju kao januarski termin iako budu prije mjeseca januara. Dakle, sve predmete možete izaći u terminima za II parcijalu i još jednom u februaru. :)

2.10. Kada želite direktno da odgovorite na nečiju poruku, obavezno je citirajte. Ukoliko je poruka dugačka citirajte samo bitne dijelove. Nije potrebno citirati poruku koja se nalazi odmah iznad Vaše. -->slaatkicaa
Last edited by dinnooo on 14 Dec 2010, 23:21, edited 1 time in total.
miRZa88
Posts: 275
Joined: 01 Jul 2009, 18:12

da nebi u svakoj temi postavljao posebno pitanje,mislim da je ovako bolje i preglednije...jel moze neko napisati sta i kako bude na integralnom ispitu?evo procitao sam da ce na DPR-u biti 5 esejskih pitanja,i da nema nesto posebno na sto bi se morali fokusirati,jer ass daje pitanja "iz glave".
kako je na ostalim predmetima ? hvala
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Integralni su ti ovako skoro ko parcijale po pitanju forme ispita i to:

Ekonomija, dobijes klasicni test ne znam koliko tacno pitanja, gdje imas da navedes, dopunis, zaokruzis, definicije napises i naravno mogu ti doci grafikoni ili tabele, obicno budu 2-3 cak i 5 grafikona na integralnom ;) ispit obuhvati cjelokupno gradivo i stvarno moze ti sve doci, zato dobro nauci i spremi  ;)

Sociologija, dodje ti 5 esejskih pitanja, dva pitanja vezano za I parcijalu, dok su tri pitanja za III parcijalu, takodjer dobijes ona podpitanja da te usmjere sta se trazi da se napise i uradi. Moj savjet ti je da sakupis pitanja sa I i II parcijale sada i vidis sta se najvise vrti i koji socilozi dolaze cesce ;)

Uvod u drzavu i pravo ti je ko parcijale, imas ono test dopuni, navedi, napisi zaokruzi plus esejsko mislim da dodju dva, ako sam fulio neka me neko ispravi, ovdje mozes slobodno da trazis od nekoga da ti kaze pitanja sa parcijala jer ih obicno spoje na integralnom i ne moze ti doci nista drugacije i teze nego sto je bilo na parcijalama ;)

Rim ko Rim, 10 pitanja gdje se tacno trazi određen odgovor i nema previse pisanja.

Nadam se da sam donekle pomogao ;)
miRZa88
Posts: 275
Joined: 01 Jul 2009, 18:12

u potpunosti si odg. na pitanje :D velika hvala i zivio ti nama... :d055: :d055: :d055:
Lucy
Posts: 223
Joined: 14 Oct 2010, 12:56

Opet mi je potreban mala pomoc oko ovog rima...Jooj    Ma ja se u ovoj knjizi nemogu snaci mozda je to ipak samo do mene  Ugl zadaaca je ponovo... : Kvint se zaljubio u Lukreciju,cesto je izvodio u setnju pored Tibra,u Karakoline terme,u biblioteku ili paK Da gledaju gladijatorkse igre u  Koloseumu ili sportske igre na Marsovom polju.Kada je isao po nju uvijek je morao da obidje cio blok grada mada je Lukrecija stanovala s dvorisne strane preko baste na drugoj strani bloka i mogao je vidjeti s svog balkona kako ujutro zaljeva cvijece.Razmisljao je kako bi mogao da stigne brze do nje,mozda preko Septinijeve baste...Moze li kako to da ostvari?
U slucaju kada bi stekao pravo prelaza preko Septinijeve baste a ovaj bi prodao svoje imanje Oktaviju da li bi pravo ostalo? ako bi Oktavijo kome se ne dopada sto Kvint stalno prelazi preko baste pustio bijesnog psa da to sprijeci sta bi Kvint mogao da ucini?? 
Johnnie87
Posts: 134
Joined: 12 Sep 2010, 13:57

[quote="Lucy"]
bi mogao da stigne brze do nje,mozda preko Septinijeve baste...Moze li kako to da ostvari?
U slucaju kada bi stekao pravo prelaza preko Septinijeve baste a ovaj bi prodao svoje imanje Oktaviju da li bi pravo ostalo? ako bi Oktavijo kome se ne dopada sto Kvint stalno prelazi preko baste pustio bijesnog psa da to sprijeci sta bi Kvint mogao da ucini??  :moli: :)
[/quote]

ovako, ako moze, onda se formira pravo služnosti prelaska preko sluznog septinijevog zemljista u korist kvintovog gospodujuceg. u slucaju prodaje, to bi pravo ostalo, buduci da se radi o zemljisnoj sluznosti, koja je konstituirana na septinijevom zemljistu, i promjena vlasnika ne utice na zemljisnu sluznost (jer ova sluznost prati svakodobnog vlasnika, i postojat ce sve dok postoji potreba, causa sluznosti). a sto se tice bijesnog cuke, kvint bi mogao preko tuzbe actio confessoria da zahtijeva zastitu prava sluznosti, buduci da ga vlasnik sluznog zemljista ometa. u tom slucaju, tuzbom bi se postiglo priznanje prava sluznosti, prestanak ometanja i davala bi se izjava, obecanje da se ometanje nece ponoviti (cautio de non amplius turbando)
gore kazem ako moze, jer ne znam u koju sluznost bi se ovakvo nesto svrstalo. ukoliko je sluznost puta (iter) to je onda seoska sluznost, ali seoske sluznosti se mogu formirati samo ako s radi o poljopivrednom iskoristavanju dobra, dok u gradskim zemljisnim sluznostima nema opcije sluznosti puta. tako da bih rekao da se ova sluznost ustvari ne moze kreirati.

ehh, pala mi je na pamet jos jedna opcija: usus, pravo upotrebe stvari. to je osobna sluznost, u kojoj se radi o ogranicenoj upotrebi stvari :D ovo actio confessoria vrijedi i za usus

molim kolege da me isprave gdje treba :mrgreen:
Last edited by Johnnie87 on 15 Dec 2010, 15:43, edited 1 time in total.
Lucy
Posts: 223
Joined: 14 Oct 2010, 12:56

Mm Hvala ti Johnnie 87 Nes kontam neznam bas gdije se to odvija ne govori mi mnogo informacija o mjestima na koja je izvodi,mada moze i biti seloo a zbog tih gladijatora itd..mada nisam sigurna :) Ugl hvala ti za ovo :D ;)
Johnnie87
Posts: 134
Joined: 12 Sep 2010, 13:57

mahh svaka zadaca je dosad bila vise manje konfuzna... nema na cemu, drago mi je da sam pomogao. inace, sve ovo se nalazi u dijelu sa stvarnim pravima na tuđim stvarima, dio o sluznostima :mrgreen:
Post Reply

Return to “I godina”