PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

Iskreno - meni je prva knjiga bila laksa. Jeste obimnija, ali cinjenica je da se vise puta ponavljaju objasnjenja za jednu te istu stvar - kroz razlicite lekcije. I kad zavrsite, vidite da tu ima nekoliko konkretnih stvari na koje se nadovezuje sve drugo -- npr tezisni kontakti, kolizione norme, naslijedjivanje...zaista ima puno stvari koje su date da pojasne stvar, ali ne treba ih uciti (uporedno pravo, istorijat) - to je zbog svog potpunijeg uvida potrebno procitati ali ne iscrpljujte se time.

Druga knjiga je manja (obimom) ali je mnogo konkretnija i samim tim ima vise posla oko nje - e tu bi trebalo kad spomenete npr. aktorsku kauciju reci da je to jedno od materijalnih ogranicenja prava stranaca, definisati je, navesti pod kojim uslovima je moguca, u kom se trenutku postavlja zahtjev, koji razlozi iskljucuju placanje kaucije i sta o svemu tome kaze ZMPP. Ako biste tako odgovarali, mislim da bi prof prekinuo i eventualno postavio jedno a mozda i nijedno vise pitanje. Bolje je tako nego sturo odgovoriti pa da on postavlja podpitanja. Sto se tice konvencija koje imamo poslije svake cjeline - ne znam kako njih pita nisam nikad licno cula - ali mislim da ne treba previse detaljisati, osnovne principe, sta reguliraju i jesmo li mi (i eventualno ostale  sljednice bivse SFRJ clan i to je to).

Mozete stici do narednog petka naravno - i da ne ucite po 4 sata, ali je puno lakse ako se mozete skoncentrisati samo na ucenje - ko ima mogucnosti to bi bilo najbolje). 

Sve je vrlo individualno i zavisi od vise faktora, ali meni se nekako cini da se prof posebno fokusira na nadleznost (pogotovo konkurentnu i ugovorenu), priznavanje i izvrsavanje stranih presuda i uslovi u nasem ZMPP-u, kategorije prava stranaca, javne isprave, materijalno i procesno pravna ogranicenja prava stranaca, zamolnice, komunikacija nadleznih organa domace i strane drzave (3 nacina), a od konvencija    posebno Haske - o gradanskom sudskom postupku, o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava, o olaksanom pristupu pravosudu na medjunarodnom planu i Njujorska o ostvarivanju alimetacionih zahtjeva u inostranstvu.

Ako ucite iz skripte, obavezno procitajte lekcije i u knjizi jer je lakse i cisto da se upotpuni informacija. Ovo vrijedi i za mene jer i ja moram ponavljati ;-)

Sretno!
Last edited by MI2 on 21 Dec 2013, 08:01, edited 1 time in total.
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

Hvala ti kolegice na iscrpnom objašnjenju, sigurno će nam svima korisititi...
endless
Posts: 275
Joined: 29 Mar 2012, 14:11

Ja, ipak, savjetujem da odgovarate sturo i konkretno na njegovo pitanje, pa makar to bila samo jedna rijec. Ako pocnete dodavati stvari koje vas nije direktno pitao, on ce se samo "hvatati" za to sto pricate i nastaviti postavljati dodatna pitanja dok ne padnete.
Last edited by endless on 21 Dec 2013, 21:03, edited 1 time in total.
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

@endless
Bas tako, sam sebe "ukopajes" Sta pita, to i odgovoris (bez pokusaja impresioniranja profesora) hehe :D :D
be.baut
Posts: 82
Joined: 19 Sep 2010, 13:07

Moj savjet je: prvu knjigu spremiti dobro (ja sam ucila iz skripte i ako mi nesto nije bilo jasno dopunila sam iz knjige )ali sve sto me je prof. pitao rekla sam samo ono sto ima u skripti -to je dovoljno za prolaz ako se spomene nesto iz knjige to je veca ocjena :D  a definitivno uzeti drugu knjigu i procitati osnovno jer kada se polaze zajedno prof.ne pegla vec pita samo osnovno ali po meni najgore sto se moze desiti je da vam prizna prvu knjigu ,jer onda pita mnogo vise ( na ovom terminu niko nije prosao kome je priznao prvu) ovo je samo moje misljenje ne mora da znaci da je pravilo , jer kod ovog predmeta sve je individualno i zavisi kako razumijemo i ucimo materiju i sreca kao glavni faktor ...:).Samo ne treba prilaziti ovom predmetu sa predrasudama .....Sretno svima
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

A kakva je po tebi ova skripta za drugu knjigu, valja li šta? I ja sam kontala tako, skripta-pa šta  mi nije jasno pročitat iz knjige..
endless
Posts: 275
Joined: 29 Mar 2012, 14:11

[quote="Alen89"]
@endless
Bas tako, sam sebe "ukopajes" Sta pita, to i odgovoris (bez pokusaja impresioniranja profesora) hehe :D :D
[/quote]


Slazem se. Profesor hoce samo konkretan odgovor i uglavnom ga ne zanimaju okolisanja.
be.baut
Posts: 82
Joined: 19 Sep 2010, 13:07

Procesno sam ucila samo iz skripte ,i to 2 dana  samo osnovno vise lekcija sam preskocila obratila paznju na nadleznost ,priznavanje javnih isprava ,i ono sto je boldirano :)isla sam na srecu i uspjelo je ...ali prvom dijelu sam se bas posvetila, tako da mi je bilo zao, jer prof. me je pitao samo u fazonu : da ili ne i onda zasto?  nije mi dao priliku da kazem nesto vise vec ono iz skripte ....
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

E puno ti hvala, samo mi je trebala ta info može li skripta, eto :)
be.baut
Posts: 82
Joined: 19 Sep 2010, 13:07

Samo opusteno, i sve ce biti ok:) sretnoooooooooooo
Post Reply

Return to “IV godina”