PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
amnah
Posts: 29
Joined: 20 Sep 2011, 16:23

jel može neko od kolega postaviti pitanja koja su bila mi u tuzli imamo u petak :moli:
@mi
Posts: 140
Joined: 27 Oct 2010, 19:05

Osim zaadataka,pitanja vezana za teoriju su bila: razlike izmedju ugovora o dozivotnom izdrzavanju i ugovora o ustupanju i raspodjeli imovine; pravni polozaj nasljedniika(esejsko); legatar i nasljednik, jedno pitanje vezano za izjavu al se ne mogu sjetiti kako tacno glasi pa ako neko zna od drugih kolega neka napise:D
amnah
Posts: 29
Joined: 20 Sep 2011, 16:23

hvala,ako se jos neko sjeca nek napise i zadatke :)
sele_unlikeable
Posts: 113
Joined: 29 Sep 2009, 10:01

1. Od pravila da nasljednici istog položaja nasljeđuju na jednake dijelove postoje izuzeci, a koji su obuhvačeni načelom ___________________________________.
Ovo načelo dolazi do izražaja kod sljedećih ustanova nasljednog prava:
a)
b)
c)

2. Ostavilac u testamentu određuje za nasljednike svoje dvije sestre. Osim njih ostavilac ima bračnog druga i kćerku. U testament unosi odredbu prema kojoj ukoliko jedna od sestara neće ili ne može biti nasljednik - druga sestra nasljeđuje sve. Da li je takva odredba punovažna i šta se njom želi postići?

3. Da li je u pogledu obaveza nasljednikov položaj u svemu jednak ostaviočevom? Kako se namiruju povjerioci ostavioca?

4. U trenutku raspodjele zaostavštine se nije znalo za postojanje jednog ostaviočevog sina i ostavinskim rješenjem on nije obuhvaćen, a naslijedili su roditelji ostavioca na jednake dijelove. To je bio sin iz ostaviočevog prvog braka, a roditelji ostavioca ga nisu naveli u smrtovnici iako su znali za njega. 11 godina nakon ostaviočeve smrti, on se vraća u zemlju, želi pokrenuti ostavinski postupak i saznaje z već izvršenu raspodjelu zaostavštine. Kakva prava ima?

5. Primus je sa jednom sestrom sačinio ugovor o doživotnom izdržavanju, prema kom će ga ona njegovati i davati mu mjesečno 500 KM. Obavezao se da će na tu sestru prenijeti vlasništvo na kući koja je vrijedna 250.000 KM. Nakon samo 3 mjeseca ostavilac je umro. Ako se ne računa kuća, vrijednost zaostavštine je bila 60.000 KM. Ostavilac nije sačinio testament, a od srodnika osim navedene sestre ima još 2 brata. (Zaokruži tačan odgovor!)

a) doći će do uračunavanja 250.000 KM u nasljedni dio sesre, a braća će naslijediti po 30.000 KM. Sestra neće morati ništa vratiti jer nije povrijeđen njihov nužni dio

b) treba izračunati obračunsku vrijednost zaostavštine, pa vidjeti hoće li doći do djelimičnog vraćanja onoga što je sestra primila

c) zaostavština u vrijednosti od 60.000 KM će se podijeliti na tri jednaka dijela

d) budući da postoji nesrazmjera davanja (sestra je dobila mnogo više, nego što je sama dala) 250.000 KM se tretira kao poklon što povlači za sobom primjenu pravila o uračunavanju poklona

6. Koji od sljedećih testamenta može biti osnov pozivanja na nasljeđe. Objasniti!

a) ako je ostavioc spalio testament roštiljajući
DA                                                      NE,jer

b) ako je ostavioc u odredbi testamenta srodniku jednom od svjedoka testamenta oprostio dug ili poklonio kuću
DA                                                      NE,jer

c) ako je ostavioc sačinio testament u izvanrednim okolnostima, uz dva svjedoka, ali ti svjedoci nisu bili istovremeno prisutni
DA                                                      NE,jer

d) ako je ostavioc sačinio svojeručni testament na sedmodnevnom krstarenju brodom i potpisao ga, i umro 7 dana po povratku u zemlju
DA                                                    NE,jer

7. Odnos nasljednik - legatar (prava, obaveze i ostale bitne karakteristike)

Nisam baš tačno zapamtila, ali ovako otprilike:
8. Odstupanja / izuzeci u vezi odricanja od nasljedstva, pod A) i B) da se nabroji.

Također, dug je jako zadatak, ali u zadatku se uglavnom spominje:
9. Ko ima pravo na nužni dio? - Ostavioc je imao BD, kćerku, sina koji je počinio teško krivično djelo, pobjegao iz zemlje, njegova zemlja traži izručenje, međutim on ne želi da se vrati, niti ga ova druga zemlja želi izručiti. Imao je i dvoje djece iz PU.
Ostavioc je prije smrti podnio tužbu za razvod braka, ali postupak nije nikada završen. Kćerka je imala doprinos u povećanju ostaviočeve imovine tokom života. PU1 ima troje djece, od kojih je jedno nesposobno za privređivanje i nema sredstva za život. PU2 je prezadužen i rasipnik i ima dvoje maloljetne djece. Također, ostavioc je imao i unuku od ranije umrlog sina. Zaostavština ostavioca iznosi 150.000 KM, od toga je u novcu 60.000 KM, i 30.000 KM  u novcu kćerka traži kao naknadu za uvećanje imovine ostavioca (koliko se sjećam ovako ide zadnji dio zadnje rečenice).

10. pitanje za vanredne studente (ESEJSKO)
Nasljednička izjava volje

Sretno svima. ;)
amnah
Posts: 29
Joined: 20 Sep 2011, 16:23

hvala :D
elma.b
Posts: 56
Joined: 26 Mar 2010, 09:56

5. Primus je sa jednom sestrom sačinio ugovor o doživotnom izdržavanju, prema kom će ga ona njegovati i davati mu mjesečno 500 KM. Obavezao se da će na tu sestru prenijeti vlasništvo na kući koja je vrijedna 250.000 KM. Nakon samo 3 mjeseca ostavilac je umro. Ako se ne računa kuća, vrijednost zaostavštine je bila 60.000 KM. Ostavilac nije sačinio testament, a od srodnika osim navedene sestre ima još 2 brata. (Zaokruži tačan odgovor!)

a) doći će do uračunavanja 250.000 KM u nasljedni dio sesre, a braća će naslijediti po 30.000 KM. Sestra neće morati ništa vratiti jer nije povrijeđen njihov nužni dio

b) treba izračunati obračunsku vrijednost zaostavštine, pa vidjeti hoće li doći do djelimičnog vraćanja onoga što je sestra primila

c) zaostavština u vrijednosti od 60.000 KM će se podijeliti na tri jednaka dijela

d) budući da postoji nesrazmjera davanja (sestra je dobila mnogo više, nego što je sama dala) 250.000 KM se tretira kao poklon što povlači za sobom primjenu pravila o uračunavanju poklona


TACNO POD C ???
sele_unlikeable
Posts: 113
Joined: 29 Sep 2009, 10:01

Da, pod C. Ja sam to zaokružila. Nadam se da je tačno  :mrgreen: :d055:
Dzenana88
Posts: 370
Joined: 30 Nov 2009, 22:30

pa jel  ispit bio usmeno ili pismeno,:/
sele_unlikeable
Posts: 113
Joined: 29 Sep 2009, 10:01

Ja sam radila pismeno, kome je za uslov išli su usmeno, koliko znam. :)
Dzenana88
Posts: 370
Joined: 30 Nov 2009, 22:30

oj jbt  pa tuka sam !!!!!!!!pa ja...tako to je kad ne budeš na faxu godinu dana.....a onda dođem ko pogubljena i zvjerlam po hodniku,hodam za masom.........kontam usmeno.....neću ni ići.....grrrrrrrrrrr
sad bih plakala....
Post Reply

Return to “II godina”