PFSA: Upravno pravo I

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Didy
Posts: 305
Joined: 28 Sep 2009, 14:34

jeste,od pojma upravnog akta pita...
hijuga11
Posts: 90
Joined: 22 Nov 2010, 12:23

hvala didy
Jasmina_V
Posts: 16
Joined: 22 Sep 2010, 21:35

zna li neko ima li komisijskog ispita iz ovog predmeta?
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

moze li  mi neko malo pojasniti oko ovog upravnog spora tj zadnje glave..dali su mi skriptu i rekla da u njoj ima sve..sad mi se pojavljuje neke lekcije koje fale kao npr metodi...
nela nelic 25
Posts: 20
Joined: 11 Jun 2011, 16:35

metodi upravnog spora su ti u predmetu upr.spora imas ove tri stavke pocinje ti : sistem generalne klauzule :D
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

znaci to je ovo na 4toj strani skripte..ako mi znaci postavi pitanje metodi up.spora govorim mu o generalnoj kl,enumeraciji  i o ovom mjesovitom sistemu,jeli to sve?..do razloga za osporavanje upravnog akta?
iida
Posts: 153
Joined: 13 Feb 2010, 15:53

Je li sutra u 10h uprava 2?
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

E ovako-iz uprave jedan jučer je jako često pitao lekciju"javne ustanove koje nema u skripti-otprilike svaku 3 ili 4 osobu je pitao tu lekciju,mene je pitao definiciju upravnog prava i udruženje građana.
Ovu lekciju "javne ustanove"mi je napisao kolega pravnik_123 tako da ću vam je ja ovdje napisati,pa vi možete dodati u svoje skripte


Javne ustanove su pravna lica koja obavljaju djelatnost obrazovanja,nauke,kulture,sporta,socijalne zaštite,socijalne sigurnosti i drugih aktivnosti utvrđenih zakonom,kojima sticanje dobiti nije cilj.
Ove ustanove mogu biti;javne i privatne

Javne se osnivaju za obavljanje javne službe.Pod javnom službom se podrazumijeva trajno i nesmetano obavljanje djelatnosti u javnom interesu FBIH,klantona,grada,općine.Javnu ustanovu mogu osnovati
1.Parlamanet FBIH
2.Zakonodavno tijelo kantona
3.Gradsko ili općinsko vijeće
Ustanovi se mogu povjeriti javna ovlaštenja iz djelokruga organa uprave za vršenje stručnih poslova u skladu sa zakonom.Nadzor nad zakonitosti rada j.ustanove vrši  nadležni organ uprave na čijem je području sjedište.
Last edited by nuki_cika on 05 May 2012, 13:15, edited 1 time in total.
heidelberg1
Posts: 46
Joined: 20 Jan 2012, 14:13

nuki-cika  :f010: jel mozes molim te napisati i ovo ''udruženje građana''? Ja to ne mogu da nađem u skripti i koliko pitanja postavlja ako izađeš samo na jednu parcijalu?? Jel pod definicijom upravnog para podrazumijevas ovaj pocetak gdje pise da imaju dvije grupe definicija upravnog prava.....,jel to to?

hvala ti puno!  :d055:
Didy
Posts: 305
Joined: 28 Sep 2009, 14:34

da li je prof.pitao upravni ugovor juče i danas?hvala
Post Reply

Return to “IV godina”