PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
AneLaA
Posts: 259
Joined: 31 Jan 2010, 18:51

Mrzim ovaj predmet! :( Mislim da mi je ovo do sada najteži ispit :/ a ludilo s obzirom da se radi o predmetu koji nosi 2 etcs boda :/
i meni je bilo to da zaokružim koji je punovažan testament i ja tu supstituciju :( AAAAAAAAA :( Pa zar kod nas ona nije dozvoljena?
A napatih se spremajući ovaj ispit i na kraju gore prođem nego sa ispitom koji sam spremala 2 dana :/
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Dal prof. priznaje polovicno uradjene zadatke? Ja sam ovaj od 40 bodova jedno pola uradio, nisam jednostavno stigao.

I jel rekla sta kad bi mogli biti rezultati?
Last edited by Vjecni studos on 06 Jul 2011, 16:24, edited 1 time in total.
bEX
Posts: 30
Joined: 06 Jul 2009, 20:44

hmm eto onda [quote="AneLaA"]
Mrzim ovaj predmet! :( Mislim da mi je ovo do sada najteži ispit :/ a ludilo s obzirom da se radi o predmetu koji nosi 2 etcs boda :/
i meni je bilo to da zaokružim koji je punovažan testament i ja tu supstituciju :( AAAAAAAAA :( Pa zar kod nas ona nije dozvoljena?
A napatih se spremajući ovaj ispit i na kraju gore prođem nego sa ispitom koji sam spremala 2 dana :/
[/quote]to sam onda fulila pihh a taman se nadala ..ali eto zadatci ce nam biti bar tacni :)
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

[quote="Vjecni studos"]
Dal prof. priznaje polovicno uradjene zadatke? Ja sam ovaj od 40 bodova jedno pola uradio, nisam jednostavno stigao.
I jel rekla sta kad bi mogli biti rezultati?
[/quote]

Kolega apsolutno da priznaje, tacnije ona pregleda zadatak od početka do kraja, ono što je tacno ocjeni i boduje, ono što je pogrešno logicno prekriži i to je to. Tako da ako si uradio pola zadatka i tacno ti je onda ces sigurno dobiti 10-15 bodova možda i više zavisno koliko koji dio ona boduje i nosi poena. A rezultate je rekla ass. da bi trebali da budu naredne sedmice i da ce se maksimalno potruditi da to sve pregleda da ne cekamo previše. :mig:  Kod nas je samo dopuštena vulgarna suspstitucija, sve ostale su zabranjene. A koji vas to zadatak-primjer muci?


@bEX


Ma to je ionako 4 boda, zadatak je ključan jer ako njega dobro se uradi onda ne bi trebalo biti problema za prolaza. :p031:
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Super onda.  :D  Samo me nekako frka s obzirom koliko nas je bilo na ispitu pa da ne postrozi kriterije.

@Amcho, sto se supstitucija tice... Pitanje je bilo otprilike...

Koje od dvoje nije osnov za nasljedjivanje:

Zaokruzi i objasni.

1. Da je zavjestalac imenovao sina nasljednikom ali pod uvjetom da se ovaj ne ozeni (ili ozeni  :h055:).
2. Ako je nasljednik imenovao svoju kcer nasljednicom, te kad ona umre da ima da je nasljedi njena kcer.

Tako je meni otprilike bilo sto se tice supstitucije.

Ja sam zaokruzio pod dva... Jer cinilo mi se da to nije vulgarna suspstitucija (a znam da je kod nas jedino ona valjana).
Last edited by Vjecni studos on 06 Jul 2011, 17:14, edited 1 time in total.
BANKAR
Posts: 38
Joined: 25 Mar 2010, 21:59

meni je zadatak od 40 bodova isao nesto ovako
ostavioc zakljucio ugovor o izdrzavanjau sa bratom i ostavio mu imovinu u vrijednosti 100 000.osavioc je nakon smrti ostavio testament u kome sve ostavlja
vanbracnom partneru.u trenutku smrti zaostavstina je iznosila 63 000.Imao je oca koji je nanio tesku ozljedu majci ostavioca i za to
pravosnazno osuden.zbog toga je u testamentu ostavioc je izricito naveo da nezeli da ga naslijedi njegov otac,pored oca u tenutku smrti
je imao majku,sestru nesposobnu za privredivanje koja nema nuznih sredstava za zivot,brata(s kojim je zaklj ugovor)dvoje djece od ranije umrle sestre od kojih
jedno nema sr za zivot i nije sposobno za privredivanje,troskovi sahrane su 3 000.ko ima pravo na nuzni dio?i koji dio bi pripao na iime nuznog dijela?

po meni je nuzni nasljednik samo sestra koja ispunjava objek-subjek kriteriji i njen dio bi bio 1/18 od 60 000.
jel tako?
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Sestra sto ispunjava ob.-sub. kriterij i bio je isto jedan sin od ranije umrle kceri koji je isto tako ispunjavao ob.-sub. kriterij.
BANKAR
Posts: 38
Joined: 25 Mar 2010, 21:59

nema niko od kcerke,vec samo od ranije umrle sestre,medutim ona iako ispunjava kriterji nema prava na nuzni dio vec samo zakoski
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Mislim da si u pravu, i da je sestra bila u pitanju. I ona nije u krugu nuznih nasljednika  (al mislim da je u krugu potencijalnih nuz. nasljednika), ali ukoliko nije sposobna za privredjivanje,
odnosno njen potomak (s obzirom da je sestra umrla) onda se primjenjuje ob.-sub. kriterij i tad ide u nuzne nasljednike po ob.-sub. kriteriju.


:dunno:
Last edited by Vjecni studos on 06 Jul 2011, 17:44, edited 1 time in total.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

@Vjecni studos


Buraz ako ce kome dizati kriterij moze onima koji su ganjali više predmeta sto je danas i rekla indirektno, a i ko god je uradio kako treba nema brige, ne može ti uzeti bodove ako je tacno.  :mig:

Hmmm baš je prof. kod ta dva primjera dobro zapetljala.  :P


1. Da je zavjestalac imenovao sina nasljednikom ali pod uvjetom da se ovaj ne ozeni (ili ozeni  :h055:).

Kod ovog prvog slučaja mislim da ce on biti osnov za nasljeđivanje, jer iako postoji ovaj nemoralan uvjet on ce se po zakonu smatrati kao da ne postoji i sin ce uredno naslijediti po testamentu naravno uz opasku da takvu ce odluku sud donijeti. ;)

2. Ako je nasljednik imenovao svoju kcer nasljednicom, te kad ona umre da ima da je nasljedi njena kcer.

Za ovaj drugi sam se dugo dvoumio i u zakonu našao sljedece:

Supstitucije
Član 83.
Zavještalac ne može odrediti nasljednika svome nasljedniku ni legataru.



Tako da mislim da možda ovaj drugi ipak nije osnov za nasljeđivanje jer je po zakonu zabranjeno. Ali postoji problem da li je to ostavilac izjavio ako mu kcerka umre da je naslijedi njena kcerka ili je samo tako napisano. :S Ja sam ovo uradio po sebi, ne znaci da sam tacno i ispravno uradio.  ;)
Last edited by Amcho on 06 Jul 2011, 17:40, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “II godina”