PFSA: Finansije i finansijsko pravo

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Mandarinaa
Posts: 11
Joined: 16 Jan 2013, 11:56

Da li moze neko napisati pitanja koja su bila na predroku?:)
Dacca
Posts: 584
Joined: 08 Dec 2010, 18:10

Kolegice, na 124 stranici teme su pitanja sa predroka  :d055:
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

Da li profesor upisuje ocjenu u indeks u slucaju ako nije ociscenja prethodna akademska godina?
kp500
Posts: 615
Joined: 07 Jan 2010, 21:16

Evo ne bi mi mrsko da pregledam malo po forumu i prošle godine nije upisivao ocjene dok se ne očisti godina.
Mandarinaa
Posts: 11
Joined: 16 Jan 2013, 11:56

Hvala puno kolegice :)
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

[quote="kp500"]
Evo ne bi mi mrsko da pregledam malo po forumu i prošle godine nije upisivao ocjene dok se ne očisti godina.
[/quote]Provjerio sam maloprije tu informaciju, upisivao je pocetkom ljeta kad je dekan donio odluku da se sve ocjene upisuju u rubriku za polozene ispite, neovisno je li cista prethodna godina ili ne ...
anasa
Posts: 55
Joined: 25 Oct 2010, 20:10

Hoce li me prof. pustiti u ponedjeljak na ispit bez indexa, ako je index na studentskoj na ovjeravanju??
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

Nema sanse, ne pokusavaj djaba! :S Odmah pred ispit napomene "ko nema index ne moze pristupiti ispitu"
AKI
Posts: 51
Joined: 15 May 2009, 22:09

Moze li neko napisati o pdv sto je profesor diktirao na predavanjima, poreska osnovica jer nam je ispit u ponedjeljak ako ko moze unaprijed hvalaa.
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

Ovo sam ja nasla u rokovniku svom sto sam zapisala, s time da prema mom misljenju profesor nije puno pricao van gradiva koje je u knjizi:
-Svako svoj porez plaća
-pdv ne vidi samo jednu fazu, oporezuje  svaku fazu zato se zove i fazni porez (razlika sa porezom na promet)
-porez na promet se dijeli na ulazni pdv i izlazni pdv
-porez se računa i na carinu (duplo oporezivanje)
-kada se izvozi nema carine i pdv-a, a kada se uvozi ima
-ako se pogriješi ide u korist računa carinskih rezervi
-uvezeno sredstvo sve potpada pod pdv
-zemljište je kategorija koja nikada nije pod porezom
-nekretnine se oporezuju prvi put kao nove
-nemamo pravo na porez neće se vratiti za apartman, stan
-transportna sredstva za luksuzna sredstva neće vratiti (bus, kombi), ako služe za osnovnu djelatnost onda se hoće vratiti-kao rent a car
-viškovi koji su utvrđeni u infrastrukturi pravnog lica olobođen pdv-a, na manjak se plaća, a višak će otići u prodaju i tada biti pod porezom
-nabavljanje u humanitarne svrhe stavljeno pod nulti porez
-kada trgujemo dionicama nema poreza jer dionice nisu roba
-nestanak sredstava višom silom-ako je inspekcija napravila zapisnik adekvatan

Profesor je govorio o poklonima i nekretninama vezano za porez. Nadam se da sam pomogla bar malo. :)
Post Reply

Return to “III godina”