PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="studentica"]
[quote="Provincijalka"]
[quote="studentica"]
jedno pitanje :  ako je u zadatku ostavilac iskljucio nekoga  u testamentu, je li taj neko iskljucen i po zakonu ?? jer je juce prof. nesto rekla ako je testamentom iskljucen da to nema veze jer mi radimo zadatak kao da testamenta nikad nije ni bilo .. ne znam da li sam to dobro shvatila ?? treba mi pomoc :)
[/quote]

Ovaj test koji ćemo raditi 15.decembra obuhvata samo zakonsko i nužno nasljeđivanje, što znači ukoliko ti u zadatku bude rečeno da je ostavilac nekome nešto ostavio testamentom, naš zadatakl će biti da utvrdimo koga je tim testamentalnim raspolaganjem povrijedio. Testamentalnim raspolaganjem mogu biti povrijeđeni jedino nužni nasljednici, a kada hoćeš da odrediš ko su nužni nasljednici prije svega zamišljaš da testamenta nikada nije ni bilo. Npr:
Ostavilac je testamentom isključio sina iz naslijeđa a svu zaostavštinu je ostavio svojoj kćerci.U trenutku smrti, pored njih dvoje, imao je još jednog sina, i dva unuka od sina kojeg je isključio iz naslj.Jedan od tih unuka je nesposoban za rad i nema nužnih sredstava za život. Ko su nužni nasljednici?
Dakle, prije svega zamišljaš da nema testamenta, određuješ zakonaske a zatim nužne nasljednike (prelistaj malo knjigu). Kako zamišljaš da nema testamenta, onda ni Sin1 nije isključen, što znači da bi Sin1, Sin2 i Kćerka bili zakonski nasljednici i nasljeđivali bi jednako -po 1/3 zaostavštine. Sada prelaziš na određivanje nužnih nasljednika (ponavljam, prelistaj knjigu) ... Elem, nužni nasljednici su Sin2 (1/6), i unuk,tj. dijete isključenog sina koje je nesposobno za rad itd.. (1/18).Kćerka nasljeđuje po testamentu, a Sin1 je isključen.

Eto, nadam se da sam koliko-toliko pomogla, mada ništa dok ne uzmeš knjigu u ruke.
Sretno :f040: :f040:
[/quote]


eh hvala ti punoooo  ,mnogo si mi pomogla...
ali jos jedno pitanje ... zasto  taj sin koji je testamentom iskljucen..nasljedjuje po zakonskom a ne nasljedjuje po nuznom ?? znam ja sve ostalo.. samo mi  to nikako nije jasno ..znaci  radimo zadatak kao da ga nije ni iskljucio  testamentom..ali zasto ga onda iskljucujemo iz nuznih nasljednika ??
hvala unaprijed..
[/quote]
Ne ispunjava objektivni kriterij (tj nedostojan je za nasljedjivanje) a koleginica je fino to objasnila, odredjujes zakonske nasljednike da ti bude lakse. Znaci da nije nedostojan, on bi dobio svoj zakonski dio. Zato ga nema u nuznim nasljednicima jer ne ispunjava kriterij.

Ovako radis,

1) Odredjujes ko bi bili nasljednici da nema testamenta (eh tu navodis sve nasljednike, bez obzira sto je nedostojan)
2) Koliko bi dobili da nema testamenta (opet sve racunas nasljednike)
3) Ko su nuzni nasljednici (ovdje tek izbacujes sina koji je nedostojan, a ostale nabrajas ko su sve nuzni nasljednici).
4) Odredjujes koliki je nuzni dio

( Osobe koji zadovoljavaju objektivni kriterij su BD, djeca i UPU, a osobe koje moraju da ispune objektivno - subjektivni kriterij da bi dobili nuzni dio su: Otac, majka, brat, sestra. A taj kriterij je da su nesposobni za rad i da nemaju nuznih sredstava za zivot i imovinu od koje bi zivjeli)

Primjer:
a) Sin koji je dobio 1/3 zakonskog dijela, dobiva 1/6 nuznog dijela (objektivni kriterij)
b) Osobe koje ispunjavaju objektivno- subjektivni kriterij dobivaju 1/3 od zakonskog dijela)

Ovo sto sam gore navodio treba da nas slijedi kroz test i da to naucimo ostalo ce "valjda" biti lahko :D

Eto nadam se da sam malo pomogao i da je ovo tacno :D i da aBd svi ovo skontamo i polozimo !!

pozz
Last edited by Alen89 on 10 Dec 2009, 22:56, edited 1 time in total.
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

Joooj ljudi napravila sam grešku u zadatku, sorry :(
Naime, ovaj unuk od ostavioca (dijete isključenog sina) NEĆE naslijediti kao nužni nasljednik, jer se nije pojavio ni kao zakonski nasljednik. Dakle, nužni nasljednik u ovom zadatku je samo Sin2. Izvinjavam se ako sam vas zbunila ili slično :(
studentica
Posts: 123
Joined: 01 Jul 2009, 10:41

[quote="Provincijalka"]
Joooj ljudi napravila sam grešku u zadatku, sorry :(
Naime, ovaj unuk od ostavioca (dijete isključenog sina) NEĆE naslijediti kao nužni nasljednik, jer se nije pojavio ni kao zakonski nasljednik. Dakle, nužni nasljednik u ovom zadatku je samo Sin2. Izvinjavam se ako sam vas zbunila ili slično :(
[/quote]
eh pa vidis to mi nije bilo jasnoo  :)  znaci ako je on testamentom iskljucen.. hocemo li ga spominjati kao zakonskog i nuznog nasljednika??
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

Postavljeni rijeseni zadatci iz nasljednog prava.

http://www.pfsa.unsa.ba/stream/article. ... =239&sta=3
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

[quote="studentica"]
[quote="Provincijalka"]
Joooj ljudi napravila sam grešku u zadatku, sorry :(
Naime, ovaj unuk od ostavioca (dijete isključenog sina) NEĆE naslijediti kao nužni nasljednik, jer se nije pojavio ni kao zakonski nasljednik. Dakle, nužni nasljednik u ovom zadatku je samo Sin2. Izvinjavam se ako sam vas zbunila ili slično :(
[/quote]
eh pa vidis to mi nije bilo jasnoo  :)  znaci ako je on testamentom iskljucen.. hocemo li ga spominjati kao zakonskog i nuznog nasljednika??
[/quote]

Njega spominjes kao zakonskog nasljednika jer u toj fazi i zamisljas da nema testamenta (kojim je on iskljucen), isto kao i kcerku (koja nasljedjuje po testamentu).Dakle, oni su zakonski nasljednici bez obzira na testament, tek kada krenes odredjivati nuzne nasljednike gledas ko ZAPRAVE moze nasljedjivati (tj. da li ispunjava odredjene kriterije, ili da li je iskljucen i slicno). Jer da njih 2 (Sin1 i Kcerka) ne spomenes kao zakonske nasljednike onda bi se kao zakonski nasljednik pojavio Sin2(1/2 zaostavstine) i dvoje djece Sina1 (po 1/4 zaostavstine), a kao nuzni bi bio Sin2(1/4) i ovo dijete iskljucenog sina koje je nesposobno za rad i nema nuznih sredstava za zivot (1/12) -sto je potpuno pogresno! (samo Sin2 jeste nuzni nasljednik i nasljedjuje 1/6 zaostavstine). Dakle zakonske nasljednike moras spomenuti ne samo zbog toga sto je to prvi korak ka odredjivanju nuznih nasljednika, nego i zbog izracunavanja tacnih kvota koje nasljedjuju.

Nadam se da sam bar malo rasbistrila ovu zbrku koju sam napravila  :mrgreen:
Endzy_dzy
Posts: 158
Joined: 20 Oct 2009, 17:19

Aj sto komplikujete!Jednostavno receno ako je ostavilac nekoga iskljucio uzimamo ga u racun ako ima potomke da mi odredili koliko oni dobijju,a ako on nema nikoga onda ga i ne racunamo jer zamisljamo kao da je umro prije ostavioca.Tako je bar prof,objasnila
malena
Posts: 79
Joined: 29 Jun 2009, 15:45

Može li mi nko reći je li test samo u utorak 15.12. za obje smjene ili i u srijedu u terminima predavanja? Ili je u pitanju neki drugačiji raspored za test? Hvala :)
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

[quote="Endzy_dzy"]
Aj sto komplikujete!Jednostavno receno ako je ostavilac nekoga iskljucio uzimamo ga u racun ako ima potomke da mi odredili koliko oni dobijju,a ako on nema nikoga onda ga i ne racunamo jer zamisljamo kao da je umro prije ostavioca.Tako je bar prof,objasnila
[/quote]

Ukoliko je iskljucen MORAS ga uzeti u obzir prilikom odredjivanja zakonskih nasljednika i njihovih nasljednih dijelova, bez obzira da li on ima potomke ili ne.Iskljucis ga tek kad prelazis na odredjivanje nuznih nasljednika.
Last edited by Provincijalka on 11 Dec 2009, 23:30, edited 1 time in total.
Nissy
Posts: 264
Joined: 31 Oct 2009, 19:58

[quote="malena"]
Može li mi nko reći je li test samo u utorak 15.12. za obje smjene ili i u srijedu u terminima predavanja? Ili je u pitanju neki drugačiji raspored za test? Hvala :)
[/quote]

Test je i u utorak i u srijedu,napravljen je poseban raspored (posebno redovni,paralelni i vanredni) i okačen na sali druge godine...Znam samo da su redovni od A-K u utorak 13-14h...
nina90
Posts: 65
Joined: 23 Sep 2009, 19:20

[quote="Provincijalka"]
[quote="Endzy_dzy"]
Aj sto komplikujete!Jednostavno receno ako je ostavilac nekoga iskljucio uzimamo ga u racun ako ima potomke da mi odredili koliko oni dobijju,a ako on nema nikoga onda ga i ne racunamo jer zamisljamo kao da je umro prije ostavioca.Tako je bar prof,objasnila
[/quote]

Ukoliko je iskljucen MORAS ga uzeti u obzir prilikom odredjivanja zakonskih nasljednika i njihovih nasljednih dijelova, bez obzira da li on ima potomke ili ne.Iskljucis ga tek kad prelazis na odredjivanje nuznih nasljednika.
[/quote]

Ako je taj potomak (u ovom slučaju sin) isključen iz naslijeđivanja zbog opravdanog razloga,npr.ako je nedostojan-on ne dobija zakonski dio ali njegova djeca da.Ne znam zašto komplikujete i slažem se s ovim što je rekla Endzy_dzy jer je tako profesorica objasnila.
Post Reply

Return to “II godina”