Školarina

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
stranger
Posts: 109
Joined: 21 Jun 2010, 14:22

studenti koji studiraju po starom sistemu i kojima je istekao apsolventski staz,upisuju obnovu cetvrte godine i pri uspisu ne ispunjavaju formulare,nego samo ulate,odmah,100 km po nepolozenom ispiti iz cetvrte godine.
duga
Posts: 37
Joined: 05 Mar 2010, 14:54

Ni apsolventi ne popunjavaju formulare? Ili da?
Alma L.
Posts: 195
Joined: 20 Dec 2009, 16:47

[quote="bajkica"]
ovo je tužno,jadno...ma dno,ja ne mogu da vjerujem za ovo plaćanja,na drugim fakultetima studenti plaćaju u četiri rate,a mi ne možemo ni u dvije,ako ovo dozvolimo i ako se baš ne budemo pobunili tako da spavomo ispred faxa,sljedeće godine ne samo da neće biti plaćanja u ratu,već će i cijena porasti za koju stotku...katastrofa,a ovo ostalo ne bih ni komentarisala,jer nemam riječi šta uopće obnovitio i šta upisati,studirat ćemo tristo godina ako se ovo ludilo nastavi....
[/quote]
Kolegice apsulutno se slažem sa vama! Mnogo je studenata koje lično poznajem i za koje znam da će ovo predstavljati veliki problem, i meni samoj!
Zaista ova odluka je neprihvatljiva i zaista ne mogu da vjerujem da je USP prihvatio ovu odluku (premda će se žaliti, možda naredne godine)! Šta nam je činiti?
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

Sad sam dosla s fakulteta - evo informacija iz prve ruke, kojih, na zalost, nije mnogo:

* Na oglasnoj tabli za 4. godinu (na strani starog sistema) stoji obavijest da je odobren oktobarski rok svim studentima za samo jedan predmet koji mogu polagati samo jednom i prijaviti najkasnije do 16.10. (sto bi znacilo da se to moze uraditi i u subotu - ko smije riskirati, bujrum). Ti ispiti ce se polagati u posljednjoj sedmici mjeseca oktobra.

* Studenti (stari sistem) polazu ispite u novembru tako sto prijave predaju 5 posljednjih dana oktobra (to je na onoj tabli gdje stoje apsolventski rokovi).

-----
NIGDJE nema zakljucaka sa sjednice senata od jucer?! I dalje stoji obavijest da svi studenti upisuju/obnavljaju godinu do 15.10., te da placaju upisninu + po deset maraka za informativne sisteme?

Do studentske sluzbe se ne moze doci zbog ogromnog broja ljudi koji stoje ispred i cekaju obnovu/upis, da predaju prijave itd...Dakle, jedina stvarna sansa da se prijave ispit za oktobar i provjeri da li stari sistem donosi samo uplatnicu sa iznosom (onoliko koliko je ispita preostalo) je sutra i to da se dodje oko 9 ili 10 i ceka da otvore salter...Sad cu napisati pitanje za dekana - znam da on ne moze bas na sve uticati, ali nemam nikog drugog kome bih se mogla za ovo obratiti.
Swatch83
Posts: 428
Joined: 27 Sep 2009, 12:47

[quote="MI2"]
U prethodnim postovima sam procitala da studenti, stari sistem kojima je istekao apsolventski staz ne obnavljaju godinu - dakle ne trebaju im formulari, nego samo svaki put kad prijavljuju ispit uplate na studentskoj po 100KM...sto mi zvuci sumnjivo, ali evo to sad pokusavam da pojasnim s vama...

Dakle, formulari i uplatnica (100KM po nepolozenom, znaci u mom slucaju 500KM) ili nista formulari ali zato svaki put kad prijavimo ispit platimo po 100KM na salteru?
[/quote]
Platis sada 500 KM i to je to za narednu godinu. Ne placas nista kada svaki put prijavis ispit,ne znam odakle ti to?? :zamisljen:
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

[quote="ja_"]
Sjednica NNV-a 13.10.2010.
Srijeda, 13 Listopad 2010 16:11
Danas je održana četverosatna sjednica Naučno-nastavnog vijeća Pravnog fakulteta na kojoj je USP imao svog predstavnika i donijeti su sljedeći zaključci:

1. Odobren je OKTOBARSKI ROK za SVE STUDENTE (i novi i stari sistem) na koji mogu izaći samo JEDAN ISPIT kao što je i do sada bila praksa. Uskoro će biti i obavijest na fakultetu o terminima ispita.

2. Odbijen je prijedlog USP-a o vraćanju uplata školarine na rate, međutim dekan je otvorio mogućnost pisanja molbe za ugrožene socijalne slučajeve, te na taj način jedino uplata na rate može biti dozvoljena.

3. Kolizija je odbijena, iako je u skladu sa zakonom, te će se po tom pitanju USP žaliti višim instancama, jer je to naše zakonsko pravo.

4. Bezuslovan upis za stari sistem je odbijen.

5. Ujednačavanje kriterija i načina ispitivanja je prolongirano za narednu sjednicu Naučno-nastavnog vijeća.

6. Odobreno je ponovno objavljivanje konkursa za upis na II ciklus studija.

7. Rok za upis na narednu godinu biće pomjeren do završetka oktobarskog roka.

Hvala svima na strpljenju i na podršci USP-u, a posebno predsjedniku koji je danas pregovarao i zastupao studente. Također, USP će nastaviti bitku za naša zakonska prava, a od Vas tražimo nastavak podrške i da budemo ujedinjeni u našim ciljevima.
[/quote]

Molim vas da napisete jesu li ovi zakljucci negdje objavljeni i gdje? Na fakultetu nema nista nego jos uvijek stoji da je upis do 15. oktobra? Znaci li ovo da ako prijavimo ispit za oktobarski rok, mozemo obnoviti godinu nakon toga - dakle u posljednjoj sedmici oktobra? Donosimo li mi koji smo stari sistem samo uplatnicu s iznosom ili moramo kupovati formulare? Ponavljam ova pitanja koja sam vec napisala, ali nikako da dobijem konkretan odgovor - do studentske se ne moze, to znate i sami tako da nhij nisam uspjela pitati. Hvala unparijed
Swatch83
Posts: 428
Joined: 27 Sep 2009, 12:47

Upis ce sigurno produziti do sredine novembra dok svima budu rezultati sa ispita. I prije je tako bilo,jednom sam godinu upisala krajem novembra
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

hvala :-)
Laly
Posts: 144
Joined: 04 Jan 2010, 12:57

Ako rok za placanje skolarine bude produzen do sredine novembra...onda necemo imati pravo prijaviti i izaci na novembarske rokove jer nismo uplatili ili cemo pak moci....?Ovo je pitanje za kolegicu/kolegu koja je jednom upisala krajem novembra...? Hvala....
Swatch83
Posts: 428
Joined: 27 Sep 2009, 12:47

pa valjda cemo moci ,tada nisam bila apsolvent pa nisam imala tih problema....
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”