PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
sen20
Posts: 91
Joined: 24 Jan 2010, 17:58

moze neko ko je izlazio na ispit danas da posatvi pitanja koja su bila,po mogucnosti vanredni studenti..  :mig:unaprijed hvala :f035:
Aidapravo
Posts: 68
Joined: 13 Apr 2010, 11:40

1. Sta znaci zakonska odredba o ravnopravnosti stranaka?
2. Sta znaci odredba da je polozaj stranaka subordiniran i kojoj grani prava to pripada?
3. nesto oko retroaktivnosti propisa i novododnesenih zakona na dopuniti.) pitanje je tako formulisano bilo da ga ne znam ni napisat,..a pogotovo odgovorit
4. Da li je tesko dusevna osoba potpuno poslovno nesposobna?
5. osoba ima 16 god:
pod a) moze dati izjavu o ocinstvu b) moze zakljuciti uz odobrnenje zakonkskog zastupnika sve vrste poslova c) Moze sama zakljuciti oravne poslove u svoju korist d) moze biti hipotekarni duznik i bilo je jos jedno ali se ne mogu sjetit sad koje

6. Onda mi je bilo sticanje subjektivnog praava..onoo sukcesije
a) prodaja stvari
b zasnivanje plodouzivanja
c) poklon men se cini ali nisam sigurna i bio je jos jedan primjer vezi pravnih osoba tj nesto o preduzecu,

7) trebao zaokruzit sta je negativni pogodbeni interes
8 Zahtjev, pa na zaokruzivanje
9) Onda tamo sticanje poslovne sposobnosti pravnih osoba po sisitemu slobodnog udruzivanja i koncesije..to pitanje je bilo na dopunjavanje

10. Zastara je esejako bila
11. bio je jedan zadatak u vezi sutnje...kao osoba A je dobila katalog i ponudu o odredjenoj vrsti robe. Osoba se se plasi da ako u roku od 15 dana ne javi da odbija ponudu, da ce ugovor biti zakljucen. Da li osoba A ima razloga za brigu??

12. lice a je izavilo da ce licu B prodati auto od 1300 KM..zatim mu je predao kljuceve.. Da li je doslo do zakljucenja pravnog posla?

13. Onda je bio zadatak neki da se odrede elementi pravnog posla...to jest osoba A je rekla osobi B da ce mu kupiti kucu ukoliko polozi ispite u roku..Osoba B ima obavezu posjete i obilazenja neke osobe..tu trebas dole odrediti koji su elementi pravnog posla...i ona je zadatak dalje isao....osoba B je faksificirala 4 zadnja ispita kako bi mogla dobiti kucu.. Da li osoba B ima pravo traziti predaju kuce ( tako nekako je islo to pitanje, tj taj zadatak )

14. Propisi stare jugoslavije su, pa zaokruzit dole..

15. Onda je bilo:
a prekluzivni rokovi dovode do gubitka prava kao i zastarni DA NE
b pismena opomena duznika dovodi do prekida zastare DA NE
c sud na zastaru pazi po sluzbenoj duznosti
d stranke se mogu sporazumjeti o prekidu zastare da zastara vec krene teci ( tako nekako )

Ovo su pitanja koja su bila vanrednim studentima..i kojih se sjecam..i s obzirom da sam licno vidjela test koji je bio redovnim studentima, slobodno mogu reci da je ovaj bio tezi...

Od pitanja na testu za vanredne sjecam se da je bilo preobrzajano pravo, nesto u vezi zahtjeva...esejsko je bila prevera ili prijetnja ( od ta 2 jedan je bio )...zatim nacelo dispozitivnosti na zaokruzivanje...razlika izmedju apsolutne i relativne simulacije...razlozi za pobojnost pravnog posla... a zadatak je izgeldao ovako nekako:
Primusu koji 17 god sud je odobrio sklapanje braka sa osobom koja ima 16.5 god. i koja treba da se porodi. Primus je svojim radom i od svog novca placa iznajmljeni stan i sav namjestaj je sam kupio. Od bake je dobio na poklon frizider, a od djeda u naskljedstvo dio kuce ( tako nekako )...primus zeli da proda taj suvlasnicki dio i poklone.. Roditelji primusa tizu tuzbu kojom zele pobiti ugovor o prodaji suvlasnickog dijela i ostalih stvari koje je dobio..Da li ce roditelji uspjeti sa tuzbom i kakva je situacija! Tako nekako je zadatk isao... isto je billo da se napise kakav oblik sticanja je: poklon, nasljedstvo, zasnivanje plodouzivanja, to se odnosi na one sukcesije...
Eto, to su neka pitanja kojihse sjecam sa testa za redovne studente..

Sretnoo  :lol: :lol: :lol:
Amelie
Posts: 83
Joined: 12 Jun 2010, 17:32

1. sta znaci da je naziv imovinsko pravo pogodan naziv za gradjansko pravo ratione materiae?
tom nazivu se zamjera da je presirok jer _____________

a da je preuzak jer____________

2.nacelo dispozitivnosti se ogleda u slijedecem: pa zaokruziti od ponudjenih
3. uzansu su____________ i dijele se na_________i __________ . opce uzanse __________ je donijela ___________i one su regulirale____________.
nakon donosenja ZOO primjena opcih uzansi je rijesena tako sto_____________.

4. gradjanskopravni odnos je __________
5. elementi gp.odnosa su:  zaokruziti: a) pravne cinjenice b) subjekti c) prava ali ne i obaveze d) prava i obaveze e) pravna moc f) zahtjev ili tuzba u materijalnom smislu.
6. zaokruziti cinjenice: a)poplava  b) smrt c) i jos nekih ne sjecam se
7. kako protek vremena utice na postanak prestanak i promjenu gp.odnosa?  dati primjere , mi sami da skontamo... a kasnije nam je rekla da ima veze sa zastarom i dosjeloscu
8. zadatak:  maloljetnik radi, dobio dozvolu za brak, dobio poklon, i naslijedio udio u kuci od dede, zakupio stan, kupio namjestaj, i sad roditelji pobijaju te poslove... u cemu ce uspjeti, obrazloziti..
9. razlika izmedju pravne sposobnosti pravne i fizicke osobe
10. zahtjev (tuzba u materijalnom smislu) je ____________.  subjektivno pravo moze/ne moze (zaokruziti) postojati bez zahtjeva u slucaju ________________.
11. preobrazajna prava-prvna moc je ___________________ i ispod dala primjere da se zaokruzi sta spada u pravnu moc.
12.nesto oko cinidbe je bilo... kad je nemoguca, pa postala moguca, pa kad je duznik kriv za nemogucnost pr.posla... uglavnom da se napisu posljedice...
13. koje mane volje izazivaju pobojnost pr.posla a) B) c), i koja mana volje ne utice na valjanost pr.poslova i definiciju napistati
14. razlika izmedju apsolutne i relativne simulacije
15. prevara esejsko

ja koliko znam nije bilo razlike izmedju vanrednih i redovnioh jer nikoga nije pitala koji su kad je dijelila radove... ova su pitanja bila u 18h a u 19h ova druga sto je vec neko od kolega napisao...
eto sretno :)

i jedna molba ako neko moze da mi kaze ako je maloljetnik dobio rjesenje da sklopi brak, da li time dobija punu poslovnu sposobnost ili moraju zakljuciti brak da bi je dobili??
hvala

i jos je bilo da se napise da li je translativno singularna i univerzalna sukcesija ili konstitutivno stjecanje
a) zasnivanje plodouzivanja _______
b) poklon stvari_________
c) nasljedjivanje ___________
Last edited by Amelie on 13 Apr 2011, 18:15, edited 1 time in total.
bolestan
Posts: 265
Joined: 07 Apr 2009, 20:20

kad su rezultati..?
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

7-10 dana od dana kada je test radjen  :d055:
leila leila
Posts: 362
Joined: 16 Jun 2010, 14:51

Kad ima jos termin za građansko kome je ostao i prošlog semestra ali za bolo. ne za stari rezim?
Last edited by leila leila on 14 Apr 2011, 23:04, edited 1 time in total.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Pretpostavljam da nece biti prije jula... :/ mada bih licno voljela da bude prije.. :mrgreen:
ani84
Posts: 131
Joined: 13 Dec 2009, 22:31

Moze li mi neko od studenata po starom sistemu reci..jeli ispit kod profesorice Melihe sigurno u ponedjeljak pismeno..i zna li neko otprilike jesu li kod nje esejska pitanja ili je test kao kod prof. Misite...hvala vam unaprijed... ;)
Medelica
Posts: 119
Joined: 30 Mar 2011, 14:59

za kolege starog sistema!Bila sam kod ass,u ponedjeljak je ispit pismeno a postoji mogucnost da profesorica pita one studente kojima je ostao dr dio i usmeno.pitanja ce biti 99% esejska,da obratimo paznju najvise na sticanje vlasnistva,hipoteku i zalozno pravo.sto ne znaci da nece biti i neka dr pitanja(tako kaze ass;))

na ispitu budu 4 pitanja,dva iz prvog dijela i dva iz drugog(npr pobojnost i zastara,i derivativno sticanje prava vlasnistva i hipoteka)pises sve sto znas,eh sad je do profesorice kako ona gleda sta napises i koliko.mada je po meni licno bolje kod profesorice Melihe usmeno polagati...
Last edited by Medelica on 15 Apr 2011, 13:43, edited 1 time in total.
ani84
Posts: 131
Joined: 13 Dec 2009, 22:31

Hvala kolegice na info..puno mi je pomgla...:)pozzzz ;)
Post Reply

Return to “II godina”