PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

sanell wrote: Hajd mi objasnite nesto :)
Mucim muku da skontam ovo oko IX glave sa ta tri pitanja, al' mi nikako nije jasno kako tri pitanja, kad imaju 4 "lekcije":
IX glava

savremena shvatanja o diobi vlasti
primjena skupštinske vlade u Švicarskoj
sistem predsjedničke vlade (temeljna ustavna obilježja, kongres, predsjednik i polupredsjednik SAD, Vrhovni sud SAD, zakonodavna djelatnost, imenovanja i razrješenja, delegirano zakonodavstvo, vanjska politika, zakon o ratnim ovlastima, Impeachment, kongresni nadzor nad administracijom)
sistem parlamentarne vlade (ograničena monarhija, orleanski parlamentarizam, parlamentarizam poremećene ravnoteže u korist zakonodavne vlasti, parlamentarizam u Njemačkoj, savremeni parlamentarizam ili parlamentarizam poremećene ravnoteže u korist izvršne vlasti, polupredsjednički sistem)
sta onda spada u koje pitanje :)
Hvala!
Prvo pitanje se odgovaraju shvatanja o diobi vlasti i Svicarska.
Drugo pitanje se odgovara SAD tj sistem predsjednicke vlade i u tu oblast ulaze navedeni podnaslovi iz ove gore zagrade.
Trece pitanje odgovaras parlamentarizam i u tu oblast ulaze navedeni podnaslovi iz parlamentarizma, navedeno gore u zagradama.
Ovo znaci da se iz ove glave moraju odgovoriti sva tri pitanja kako bi se "pikala" kao polozena, medjutim to ne znaci da se moraju znati sva tri dijela ove glave odjednom. Npr. kad izadjete prvi put IX glavu mozete polagati samo Svicarsku pa prof. zapise dokle ste stigli kao i uvijek, pa drugi put odgovaras samo preostale dvije oblasti iz trece glave: predsjednicki sistem i parlamentarni, po jedno pitanje-podnaslov iz svakog. Nadam se da sam bila jasna, ako ne, pitajte sta vas jos zanima :)
sanell
Posts: 211
Joined: 07 Oct 2009, 08:25

Napokon mi je to jasno u potpunosti :) Hvala puno na preciznom odgovoru! :) Eh sad valja uciti  :D
amaros
Posts: 124
Joined: 26 Sep 2009, 03:36

je li bilo jucer i danas predavanja iz ustava
selmicaaa
Posts: 457
Joined: 01 Oct 2009, 22:10

da
lujka
Posts: 30
Joined: 29 Jun 2009, 17:14

E ljudi ja sam mislila da ce Ustav I i II biti u isto vrijeme kao i do sad, i mislila da je 2og :/ sta mislite da li ce me pusiti profesor da odgovaram, ostala mi je samo 5ta glava?
amy
Posts: 29
Joined: 11 Mar 2009, 00:52

Ustavno pravo II

A - K ;
2.11.2010. u 10 sati !

znači svi ćemo, koliko god da nas ima u ovo rasponu prezimena sa početnim slovom A do slova K, doći u 10 sati  :S

samo me zanima kako se profesor misli organizirati i kojim redoslijedom ići, jer ovako gledano ne miriše na dobro  :p031:
61177
Posts: 168
Joined: 04 Nov 2009, 13:38

ja sam čula da i nema nekog reda, nego svi predamo indexe i čekamo da nas prozove; što može biti za sat, dva ili tri... a možda nas i nema puno :mrgreen:
skorcini
Posts: 27
Joined: 08 Oct 2009, 12:24

imam jos jednu malu molbu :$

lekcija genocid nema ni u ustavu federacije ni u dejtonu a bgm ni u knjizi , receno mi je da ima na bhpravnicima to al ne mogu naci , pa ako neko ima odkucano to na compu nek samo kopira ovdje u ove postove nove MOLIM VAS da mogu ispit izaci XD
xana
Posts: 155
Joined: 20 Jan 2010, 16:54

Vrati se na 84. stranicu, peti ili sesti post po redu pa ces naci sve lijepo napisano :)
skorcini
Posts: 27
Joined: 08 Oct 2009, 12:24

[quote="xana"]
Vrati se na 84. stranicu, peti ili sesti post po redu pa ces naci sve lijepo napisano :)
[/quote]

srce si :D   


Pazite kad citirate da vas odgovor ne ulazi u citirano...  Takodje, nema potrebe citirati post koji se nalazi odmah iznad vaseg!
Last edited by skorcini on 03 Nov 2010, 19:23, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “II godina”