PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

ZASTARA
Za zastaru je mjerodavno pravo koje je mjerodavno za sadržaj pravnog posla, odnosno pravne radnje – čl. 8. Razlikovanje pravne prirode zastare vaţno je zbog određivanja mjerodavnoga prava: ako je zastara procesnopravni fenomen vrijedi zakon suda lex fori, a ako je zastara materijalnopravni institut vrijedi lex causae – pravo vezano za sadrţaj pravnog posla. ZRSZ polazi od koncepcije da je zastara institut materijalnog prava. U pomorskom zakoniku se primjenjuje lex fori. Pitanje je li nezastarivost zahtjeva po stranom mjerodavnom pravu u protivnosti s BH javnim poretkom, diskutabilno je i zato ga treba rješavati u svakom konkretnom slučaju posebno. Pravo strane države primjenjuje se prema smislu i pojmovima čl. 9 ZRSZ-a .
cekyca25
Posts: 51
Joined: 07 Jun 2010, 16:37

Hvala puno na odg.!
Last edited by cekyca25 on 09 May 2012, 14:14, edited 1 time in total.
pravnik_123
Posts: 572
Joined: 20 Jan 2010, 16:24

Jel to iz procesnog dijela ili iz opceg? Jer u opcem dijelu tj. u prvoj knjizi imamo samo mali pasus o zastari.
sabina.84
Posts: 29
Joined: 24 May 2011, 10:07

ljudi, da li ima zainteresiranih da sutra odemo do prof.muminovica? ja sam se danas raspitala kod portira, po njegovom spisku od 12-16 bi trebao imati predavanja.
cekyca25
Posts: 51
Joined: 07 Jun 2010, 16:37

Iz prvog dijela je to o zastari.. ja uopce nisam ni obracala paznju na to... mislim, toliko toga ima sto moze pitat, al bas ovo ccccccccc treba imat srece s ovim ispitom, definitivno !
pravnik_123
Posts: 572
Joined: 20 Jan 2010, 16:24

I kolegica koja je odgovarala do mene je dobila to pitanje o zastarjelosti. Glasilo je ima li u nasem zakonu kolizionih normi koje se odnose na zastarjelost. Doduse kasno je bilo fakat pa je mozda doslo do slabljenja koncentracije, cura je ispricala taj clan 8 a on joj je dao onda neki primjer u vezi toga. ja mislim da samo to treba reci, ali ko ce znati.
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

eh pa kakve detalje prof.nađe da pita, to je čudo..nije sada da je to nesto nebitno,ali stvarno te stvari ne mozes ni uociti nekada. jer mislis da je nesto vaznije pa to i ucis..
ajla
Posts: 82
Joined: 13 May 2009, 12:32

[quote="ajla"]
Kolega moze pitanje?
Da li vam je upisano na isssu da ste polozili MPP na zadnjem roku??
[/quote]

?? pls
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

[quote="pravnik_123"]
I kolegica koja je odgovarala do mene je dobila to pitanje o zastarjelosti. Glasilo je ima li u nasem zakonu kolizionih normi koje se odnose na zastarjelost. Doduse kasno je bilo fakat pa je mozda doslo do slabljenja koncentracije, cura je ispricala taj clan 8 a on joj je dao onda neki primjer u vezi toga. ja mislim da samo to treba reci, ali ko ce znati.
[/quote]
Pa da,to je jedina koliziona norma o zastarjelosti što se spominje u zakonu-i ona spada u krug opštih kolizionih normi
klik
Posts: 2
Joined: 11 May 2012, 18:00

Moze li mi neko reci kada je ispitni rok u maju ?
Post Reply

Return to “IV godina”