PFSA: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
lara999
Posts: 11
Joined: 04 Jan 2014, 21:31

moze li mi neko odgovoriti na pitanje: Kad se poklapaju izdavanje i objavljivanje? nemam knjige .hvala
Selma022
Posts: 65
Joined: 16 Dec 2010, 12:16

je li ovaj predmet tesko za poloziti, i koliko str ima knjiga??
Neznanka
Posts: 227
Joined: 15 Sep 2011, 22:46

Moze li se II parcijala poloziti iz skripte ???
jasna x
Posts: 68
Joined: 10 Jan 2010, 12:19

od koje do koje strane se uci za drugu parcijalu ? ( po knjizi )
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

95-160,160-194,224-237,324-348 ako grijesim ispravite me :)
zec
Posts: 296
Joined: 04 Jul 2012, 15:16

Moze li mi neko reci koja je skripta, tj. pitanja iz ove skriptarnice, koja su relevantna za spremanje drugog dijela intelektualnog? hvala.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

[quote="Jalle89"]
x, fotograf dugo vremena se bavi ovim poslom. Čak je radio i za novinarsku agenciju. Počeo je samostalno da se bavi fotografisanjem. U Indiji je napravio, mnogo fotografija. Te fotografije svidjele su se galeriji " Art Universal ".  Te je galerija "Art Universal" bila zainteresirana da kupi slike. X je prodao slike galeriji "Art Univerzalu " i sklopili su ugovor o tome da galerija može slike javno da prikazuje. NEšto u tom smilsu !
Na izložbi koju je organizovala galerija "Art Universal" . Y su se svidjele slike od x-a. Te je od "ART universala " kupio slike :D
Prijatelj od x-a je vidio njegove slike u stanu Y. Te x. od Art Universala traži informacije o y.  "Art Universal" odbija da da informacije X-u govoreći da je to poslovna tajna.
1. Koji ugovor su sklopili x i Art Universal ?
2. DA li x ima pravo tražiti od Art Universala, informacije o y, ako da Zašto ? I ako ne ZAšto ?
Odprilike je ovako glasio zadatak :D
[/quote]
Moze li neko ukratko objasniti ovaj slucaj? Koji su odgovori na ova pitanja, pretpostavljam da je drugo pitanje pravo slijedjenja ali koji je odgovor na prvo- je li ugovor o prodaji- zna li neko na sta se konkretno misli?
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

Ovo je zadatak sa prve parcijale.
Subjekti- x-autor fotografije, djela likovne umjetnosti, Y-je vlasnik fotografije, Galerija-nosilac prava na umnozavanje i distibuciju, prvi vlasnik fotografije.
Objekt-fotografsko djelo, djelo likovne umjetnosti.
S-O odnos x sa slikom je autorski, galerija sa slikom nosilac prava, Y sa slikom je vlasnicki.
Odnos S-S X i Y fakticki, X sa galerijom ugovor, ugovor o prodaji, Y sa galerijom ugovor, ugovor o prodaji, X sa galerijom odnos povrede prava, ZASP (?). Ovo bi trebalo biti tacno, tako sam ja uradila.
Jeste odgovor je slijedjenje cl 35. A na prvo pitanje rijetko ko je dao tacan odgovor, svi su tu grijesili, poslije su mi rekli da je bilo rijec o nekom neimenovanom ugovoru kojeg nema u knjizi i zakonu.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

E super, bas ti hvala a mozes li mi samo reci, posto se radi o fotografiji- moze li se napisati da je X autor fotografskog djela i koja je razlika izmedju vlasnickog odnosa i odnosa nosioca prava- je li to isto? I moze li se u relacijama S-S izmedju XiY napisati odnos povrede prava jer prema pravu slijedjenja solidarno odgovaraju i kupac i prodavac (i posrednik)?
Last edited by hare_krishna on 25 Jan 2014, 16:27, edited 1 time in total.
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

Mozes napisati da je X autor fotografskog djela, ali napisi obavezno djela likovne umjetnosti.  Za ovo ostalo nisam sigurna, ali znam da su svi ovako radili relacije i da jesu one tacne. A stvarno ne znam ovo za vlansicki odnos i odnos nosioca prava :( zakrzljala sam sa gradivom iz prve parcijale
Post Reply

Return to “IV godina”