PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
61177
Posts: 168
Joined: 04 Nov 2009, 13:38

[quote="adi"]
pozz molim vas da mi neko pomogne gdje da nadjem drzavljanstvo i genocid III glava pozz :moli:
[/quote]

Genocid predstavlja bilo koje od slijedećih dijela učinjeno s namjerom da se potpuno ili djelimično uništi jedna;
1- nacionalna
2- etnička
3- rasna
4- vjerska skupina; ubistvom članova skupine, nanošenjem teških tjelesnih ili psihičkih povreda članovima skupine, namjerno podvrgavanje skupine takvim uslovima života koji bi trebalo da dovedu do njenog potpunog ili djelimičnog uništenja, opsada grada, nametanje takvih uvjeta kojima se želi spriječiti rađanje u okviru skupine, prisilno premještanje djece s jedne skupine u drugu.

Odgovara se za:
- genocid,
- udruživanje radi izvršenja genocida,
- neposredno javno podsticanje da se izvrši genocid,
- pokušaj da se izvrši genocid,
- saučesništvo da se izvrši genocid.

Po statutu Haškog tribunala, odgovara se za;
- genocid,
- teško kršenje ženevskih konvencija iz 1949,
- haški sud je ovlašten da sudski goni osobe koje su poduzele ili naredile da se vrše radnje protiv lica ili imovine  zaštićenih odredbama Ž.K.
- namjerno ubistvo,
- mučenje ili nečovječno postupanje kao i biološko eksperimentisanje,
- namjerno prouzrokovanje patnji ili tjelesnih povreda,
- prisiljavanje ratnih zarobljenika ili civila da služe oružanim snagama neprijateljske sile,
- namjerno lišavanje ratnog zarobljenika ili civila prava na fer i regularno suđenje,
- nezakonita deportacija ili premještaj,
- uzimanje civila za taoce.

POVREDE ZAKONA I OBIČAJA RATOVANJA

Međunarodni sud je ovlašten da goni osobe koje su povrijedile principe vođenja rata.

- upotreba biljnih otrova ili drugih ubojitih sredstava sa ciljem izazivanja nepotrebne patnje,
- bezobzirno razaranje gradova, naselja, sela koji nisu opravdani vojnim potrebama,
- napad ili bombardovanje bilo kojim sredstvima nebranjenih gradova,
- pljenidbe i uništavanje, te namjerno oštećenje ustanova vjerskog, obrazovnog, umjetničkog i sl. karaktera.
- pljačke javne i privatne imovine.

:d055:
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

[quote="61177"]
[quote="adi"]
pozz molim vas da mi neko pomogne gdje da nadjem drzavljanstvo i genocid III glava pozz :moli:
[/quote]

Genocid predstavlja bilo koje od slijedećih dijela učinjeno s namjerom da se potpuno ili djelimično uništi jedna;
1- nacionalna
2- etnička
3- rasna
4- vjerska skupina; ubistvom članova skupine, nanošenjem teških tjelesnih ili psihičkih povreda članovima skupine, namjerno podvrgavanje skupine takvim uslovima života koji bi trebalo da dovedu do njenog potpunog ili djelimičnog uništenja, opsada grada, nametanje takvih uvjeta kojima se želi spriječiti rađanje u okviru skupine, prisilno premještanje djece s jedne skupine u drugu.

Odgovara se za:
- genocid,
- udruživanje radi izvršenja genocida,
- neposredno javno podsticanje da se izvrši genocid,
- pokušaj da se izvrši genocid,
- saučesništvo da se izvrši genocid.

Po statutu Haškog tribunala, odgovara se za;
- genocid,
- teško kršenje ženevskih konvencija iz 1949,
- haški sud je ovlašten da sudski goni osobe koje su poduzele ili naredile da se vrše radnje protiv lica ili imovine  zaštićenih odredbama Ž.K.
- namjerno ubistvo,
- mučenje ili nečovječno postupanje kao i biološko eksperimentisanje,
- namjerno prouzrokovanje patnji ili tjelesnih povreda,
- prisiljavanje ratnih zarobljenika ili civila da služe oružanim snagama neprijateljske sile,
- namjerno lišavanje ratnog zarobljenika ili civila prava na fer i regularno suđenje,
- nezakonita deportacija ili premještaj,
- uzimanje civila za taoce.

POVREDE ZAKONA I OBIČAJA RATOVANJA

Međunarodni sud je ovlašten da goni osobe koje su povrijedile principe vođenja rata.

- upotreba biljnih otrova ili drugih ubojitih sredstava sa ciljem izazivanja nepotrebne patnje,
- bezobzirno razaranje gradova, naselja, sela koji nisu opravdani vojnim potrebama,
- napad ili bombardovanje bilo kojim sredstvima nebranjenih gradova,
- pljenidbe i uništavanje, te namjerno oštećenje ustanova vjerskog, obrazovnog, umjetničkog i sl. karaktera.
- pljačke javne i privatne imovine.

:d055:
[/quote]hvala puno :) :d055:
Anna
Posts: 210
Joined: 29 May 2009, 15:36

evo da ponovo pitam zna li iko da li se neovisnost pravosuđa,pored odredjenja sadrzaja uci i sve ove tacke ili ne? i zna li neko dokle se uci federalisticka teorija u knjizi 2006. izdanje,nekako mi previse ovih 4-5 str,a u knjizi 98. samo dvije :S  :zamisljen:
sel22
Posts: 63
Joined: 10 Oct 2009, 16:25

sta ce biti sa studentima koji obnavljaju drugu godinu a nisu izlazili na ustav dali oni polazu kod prof. duvnjaka ili kod novog profesora
leekica
Posts: 38
Joined: 08 Feb 2010, 21:25

zna li neko  ima li problema ako se ucilo iz ustava iz 94. godine, jer sam cula da se treba uciti iz nekog preciscenog teksta ustava :D?
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="leekica"]
zna li neko  ima li problema ako se ucilo iz ustava iz 94. godine, jer sam cula da se treba uciti iz nekog preciscenog teksta ustava :D?
[/quote]
da,prof.na ispitu trazi precisceni tekst tj.zute stranice ako nemas mozes se slobodno njemu obratiti on ce ti dati :) sretnoo
leekica
Posts: 38
Joined: 08 Feb 2010, 21:25

[quote="ajsa"]
[quote="leekica"]
zna li neko  ima li problema ako se ucilo iz ustava iz 94. godine, jer sam cula da se treba uciti iz nekog preciscenog teksta ustava :D?
[/quote]
da,prof.na ispitu trazi precisceni tekst tj.zute stranice ako nemas mozes se slobodno njemu obratiti on ce ti dati :) sretnoo
[/quote]

hvala :D
The_Student
Posts: 5
Joined: 13 Sep 2010, 17:21

E pitanje... Ako neko bude mogao pomoci... Ako se profesora zamoli da izadjes na neko drugi dan a tek dolazi tvoj rok, hoce li te pustiti da izadjes na oba?
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="The_Student"]
E pitanje... Ako neko bude mogao pomoci... Ako se profesora zamoli da izadjes na neko drugi dan a tek dolazi tvoj rok, hoce li te pustiti da izadjes na oba?
[/quote]
Hmmm. jedino ako imas bas bas bas dobar razlog. A da dvaput odgovaras, to ce tesko ici.
Julie
Posts: 1016
Joined: 29 Aug 2010, 21:30

Jel 100% sigurno da preskacemo 7. glavu, zastita izbornog prava?

I btw i ja imam problem sa poklapanjem ispita 28. pa sam kontala da zamolim za drugi dan, ne znam koliko je to ucinkovito, ali cula sam da pusti...
Post Reply

Return to “II godina”