PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Moze mi ko ukratko reci sta bi to bilo "nepotpuno usvojenje"?  :zamisljen:
user
Posts: 126
Joined: 03 Oct 2009, 23:49

Koliko je važan ovaj dosadni uvodni historijski dio, da li na testu bude pitanja u vezi s njim? Ako bude,  jesu li esejska ili čisto neka nabrajanja?
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Cisto sumnjam da ce to biti, a i ako bude sigurno ce nositi mizerno bodova... Ja sam to preskocio.  :popc1:
user
Posts: 126
Joined: 03 Oct 2009, 23:49

E baš ti hvala, onda ću ga i ja sa zadovoljstvom preskočiti...  :D
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Pitanje za kolege-ice koji su redovno pratili predavanja :)

1. Historijat Zakona o nasljeđivanju koji se danas primjenjuje u BiH?

Gledao sam u knjizi se spominju faze razvoja nasljednog prava, ali ovo se direktno odnosi na zakon, znam da smo imali prvobitno one pravne propise nasljednog prava stare Jugoslavije i onda 1955. godine  Savezni zakon o nasljeđivanju koji je osnovica našeg zakona, ali šta još treba napisati? :zamisljen:



[quote="Vjecni studos"]
Moze mi ko ukratko reci sta bi to bilo "nepotpuno usvojenje"?  :zamisljen:
[/quote]

Nepotpunim usvojenjem između usvojioca i usvojenika i njegovih potomaka zasnivaju se odnosi srodstva, kao i prava i dužnosti koja po zakonu postoje između roditelja i djece, ako zakonom nije drugačije određeno (čl.147, st.1 i 2 PZ BiH).
Last edited by Amcho on 02 Jul 2011, 12:21, edited 1 time in total.
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Hvala Amcho. Al ko je ta osoba u odnosu na potpunog usvojenika koji ima prava za nasljedjivanje kao i krvni potomak?

Ja kako vidim u knjizi samo potpuni usvojenik ima ista prava kao i potomci (krvni), dok nepotpuni ima samo pravo da nasljedi svog usvojitelja i nikog vise... Dakle, ne nasljedjuje bracnog druga itd... On ostaje u vezi sa svojom bivsom familijom. Znaci nema ista prava kao i ovi ostali.


E, ima li ko one zadatke iz Nasljednog, bilo je na netu ili nesto sl. Znam da sam to jednom negdje vidio, mozda na stranici fax-a al sad nikako ne mogu da nadjem...
Last edited by Vjecni studos on 02 Jul 2011, 18:23, edited 1 time in total.
anela21
Posts: 259
Joined: 02 Sep 2010, 11:24

[quote="Amcho"]
@_Jecca_

Ne znam odakle ti to, kad je forma da dobijemo jedan veliki zadatak od 40 bodova, 2 esejska pitanja od po 10 bodova i ostalih 40 bodova se odnosi na teoriju. Tako je bilo na I roku, tako ce biti i na drugom ne vidim razloga zasto bi mijenjala profesorica. :mig:
[/quote]

A da li se moze poloziti ukoliko se zadatak tacno ne uradi, tj ukoliko malo bodova osvojimo iz njega, ili ga uopste ne uradimo, jer sam cula pricu da je prof. zadatak veoma bitan :S
Last edited by anela21 on 03 Jul 2011, 00:45, edited 1 time in total.
hari_iced66
Posts: 32
Joined: 05 May 2010, 21:18

Da li ima jos kolega koji su prijavili Nasljedno na ISSS ali im ga nema među prijavljenim ispitima? :S Meni su npr. svi predmeti urendo prijavljeni, samo Nasljednog nema.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

@anela21

Po logici bi moglo pošto teorija nosi 40 bodova + 2 esejska od po 10 bodova sto je ukupno 60, eh sad dolazimo do "problema" da profesorica vjerujem ocekuje da uradimo zadatak i sigurno da jooj je bitno jer inace ne bi davala toliki broj bodova i pridavala znacaju, tako da prije ces poloziti ako se fokusiraš na zadatak i teoriju nego da samo uradis teoriju. :mig:
bubum
Posts: 170
Joined: 25 Sep 2009, 17:48

Ostavilac je sačinio testament kojim je odredio način svoje sahrane, priznao vanbračno očinstvo, toj kćerci koju je priznao ostavio je poklon od 100.000 KM i sinu je oprostio dug od 50.000 KM. Čista vrijednost zaostavštine je bila 180.000 KM. Osim navedene djece ostavilac je imao i tri unuka iza ranije umrle kćerke. Kako podijeliti zaostavštinu. Šta bi se desilo da je zaostavština bila vrijedna 100.000 KM?

moze li mi neko rijesiti ovaj zadatak
Post Reply

Return to “II godina”