PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
sunshine_
Posts: 97
Joined: 06 May 2011, 15:45

Druga parcijala danas:

1. Razlika između inominatnih i realnih kontrakata
Realni kontrakti imaju osnovu u predaji stvari, dok inominantni kontrakti pored toga zahtijevaju i određeno činjenje, propuštanje ili pružanje usluga.
2. razlike zmedju solutio i stipulatio
Solutio predstavlja prestanak obveznog odnosa urednim i pravilnim ispunjenjem dužničke činidbe.
Stipulatio je formalistički jednostrano obvezujući apstraktni ugovor stricti iuris koji se zaključuje svečanim pitanjem budućeg vjerovnika i neposrednim sukladnim odgovorom budućeg dužnika.
3. glavne znacajke commodatuma
Kontrakt bonae fidei,
nepotpuno dvostrano obvezujuci kontrakt,
besplatan pravni posao
4. vulgarna i pupilarna supstitucija
Vulgarna supstitucija (substitutio vulgaris) ili obicna, redovita supstitucija postoji kada ostavitelj odredi osobu koja ce biti nasljednik u slucaju ako prvoimenovani nasljednik ne dozivi delaciju ili odbije nasljedstvo, ili iz bilo kojeg razloga ne postane nasljednik. Ostavitelj je mogao imenovati i supstitute supstitutima.
Pupilarna supstitucija (substitutio pupillaris) postoji kada testator imenuje
nasljednikom svog malodobnog sina, istovremeno mu odredjujuci zamjenika za slucaj da
umre prije nego sto je postao sposoban napraviti oporuku.
5. actio legis Aquiliae
bilo je zaokruziti gdje spada, odgovor je
damnum iniuria datum
6. error in motivo i error in substantia
Error in motivo ili bludnja u motivu postoji kada je pogresna predodzba navela stranku na sklapanje pravnog posla.
Error in substantia - zabluda o materiji pravnog posla, npr.kupujemo prsten misleći da je zlatan, a kupili smo pozlaćeni prsten.
7. koje dvije vrste oporuke poznaje Justinijanovo pravo, objasni
Justinijanovo pravo je razlikovala privatne i javne oporuke.
Privatne oporuke su mogle biti usmene i pismene. Usmena oporuka je morala biti priopcena pred sedmoricom svjedoka.
Pismena oporuka je mogla biti holografska i alografska.
Holografsku oporuku oporucitelj bi vlastorucno napisao i potpisao, uz pecate sedmorice svjedoka. Ostaviteljev potpis nije bio potreban ako bi u oporuci istaknuo da je vlastorucno napisao.
Alografsku oporuku ostavitelj bi nekome izdiktiirao a potom ju je morao potpisati uz pecate sedmorice svjedoka.
Javne oporuke su postojale u slucajevima kada je posljednja volja ocitovana pred drzavnim organom i zabiljezena u zapisnik kod suda ili municipalnog sluzbenika te kada bi pismena oporuka bila deponirana u carskom uredu.
Pored ovih redovitih oblika oporuke postojali su izvanredni oblici oporuke za koje su se trazile vece ili manje formalnosti. Posebne pogodnosti su vrijedile za vojnike, testamentum militis - vojnicka oporuka je bila oslobodjena svih formalnosti uz jedini uvjet da je oporuciteljeva volja ozbiljna i jasna.
8. koje carske konstitucije reguliraju nasljedjivanje izmedju majke i djece
SC Tertullianum i SC Orphitianum
SC Tertullianum ustanovljava nasljedno pravo majke koja je imala ius liberorum (ako je u slobodi rodjena-ingunea rodila bar 3 puta, odnosno oslobodjenica-libertina 4 puta) prema imovini bracnog ili izvanbracnog djeteta koje je umrlo bez oporuke a nije imalo svojih potomaka ni oca niti punokrvnu bracu.
SC Orphitianum-izjednacuje nasljedna prava bracne i izvanbracne djece prema imovini majke, dajuci im prednost ispred svih agnatskih srodnika.
9. adiudicatio
Dio formule koji se javlja umjesto codemnatio u diobnim parnicima. Njime je sucu davana ovlast da razriješi suvlasničke odnose.
10. tuzbe kod metusa
a) actio quod metus causa
b)exceptio quod metus causa
c)restitutio in integrum ob metum
Last edited by sunshine_ on 24 Jun 2011, 09:34, edited 1 time in total.
tuga
Posts: 137
Joined: 11 Apr 2011, 14:50

puno se brinem oko ovog testa...iako sam sve uradila .... ali me sad jos veca nervoza hvata jer kod prijeboja mi je bilo da nabrojim pretpostavke ...ja sam navela i za svaku nesto napisala... dal' mi moze to odmoc sad :| :| :| :c053: :nervoza:
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

Pa uradila si i više nego što je trebalo, po kojoj logici bi ti to odmoglo?
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

[quote="tuga"]
puno se brinem oko ovog testa...iako sam sve uradila .... ali me sad jos veca nervoza hvata jer kod prijeboja mi je bilo da nabrojim pretpostavke ...ja sam navela i za svaku nesto napisala... dal' mi moze to odmoc sad :| :| :| :c053: :nervoza:
[/quote] To je samo plus, ja sam  2 puta izasla rim i 2 puta polozila napisala odgovor na pitanje i pored odgovora sve detaljno opisala ,napisala sve sto sam znala o tome i bez problema polozila (:
EmirF121
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2010, 11:28

Kad je upis ocjena sljedeće sedmice?  :)
DeDe
Posts: 857
Joined: 29 Oct 2010, 16:37

ne zna se ni kad ce biti rezultati tacno  a kamoli upis tako da kad budu rezultati znat ce se i za upis
EmirF121
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2010, 11:28

Ima nešto u utorak, valjda u 9 sati. Tako je meni asistentica rekla, pa ako neko zna da mi potvrdi.  :D
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

@EmirF121

Evo post od kolegice.  :mig:

[quote="mawa_frckawa"]
Upis je 29.06. u 09:00 sati za ove sto su komisijski radili
[/quote]



@Dede

Kolega pita za komisijski, ne za redovni rok. ;)
DaAl
Posts: 87
Joined: 29 Nov 2010, 22:41

ja sam davno polozila rim komisijski, ali mi nije evidentirano na isss-u.. jel to trebam vidjeti sa ass ili sa studentskom :S
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Prvo s ass. Ako ona to ne rjesi onda na studentsku :h730jio:
Post Reply

Return to “I godina”