PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
_Dora_
Posts: 78
Joined: 18 May 2011, 18:20

Priznaje li polovicne odgovore, npr ako ne nabrojimo sve? I Nemo plus ..,, Je li dovoljno Niko na drugoga ne moze prenijeti vise prava nego sto ga sam ima.
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

@ Maybelline
Pretpostavke usucapia; res habilis, titulus, fides, possessio i tempus.
Nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet - Niko ne moze na drugog prenijeti vise prava nego sto ga sam ima. Samo titular prava moze to pravo prenijeti na drugo lice.
Actiones adiecticiae  qualitatis - ja mislim da su to actio quod iussu, actio institoria i exercitoria, actio de peculio i tributoria, actio de in rem verso.. ali nisam sigurna, neka me neko ispravi ako grijesim :U
Last edited by Layla22 on 23 Jun 2011, 12:39, edited 1 time in total.
Maybelline
Posts: 136
Joined: 08 Mar 2011, 15:24

Hvala ti, joj kako se stoka nisam sjetila tih pretpostavkih :D a ja sam napisala u prvom Actio de peculio, actio tributoria, actio de in rem verso, i actio quod ad iussu( OVO AD MI NE TREBA ) :@ Eh sad ako je neko siguran neka nam odgovori na ovo pitanje ;)
arijen
Posts: 514
Joined: 29 Nov 2009, 22:41

Koliko vas je bilo na ispitu? Ima li iko da napise pitanja s drge parcijale?
alicena
Posts: 19
Joined: 26 Sep 2009, 00:02

izasli su rezultati sa komisijskog ispita koje je bio 16.06. da znate...Ako neko ode do fakulteta,i naravno ako mu nije problem neka uslika i postavi na bh-pravnike..:)
anela21
Posts: 259
Joined: 02 Sep 2010, 11:24

sta spada u pacta adiecta ??????
almir2303
Posts: 88
Joined: 14 Jan 2010, 19:10

stvarno kakva je sansa da prizna polovicne odgovore :/  bilo mi je pitanje prava i obaveze emfiteute, ja sma smao napisao placanje globe, poreza i odrazavanje stvari a za prava sam napisao da ima pravo neogranicenog koristenja zemljista i ubiranja plodova :P
nezz da li je to dovoljno
ili npr za interdictum de preacario sma napisao tacnu defininciju ali sma se zbunio pa napisao da spada u interdictum retitende possesionis :P
kakva je sansa da mi prizna bar po pola ova pitanja :)
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

@anela21
a) lex commissoria - sporazum kojim prodavac zadržava pravo odstupiti od ugovora ako kupac ne bi pravodobno isplatio kupovninu - svi se učinci kupovine razvrgavaju unatrag, te kupac mora vratiti stvar sa svim ubranim plodovima
b) in diem addictio - sporazum kojim prodavac pridržava pravo da kupnju poništi ako se unutar određenog roka javi drugi kupac koji daje veću cijenu za prodanu stvar
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

[quote="almir2303"]
stvarno kakva je sansa da prizna polovicne odgovore :/  bilo mi je pitanje prava i obaveze emfiteute, ja sma smao napisao placanje globe, poreza i odrazavanje stvari a za prava sam napisao da ima pravo neogranicenog koristenja zemljista i ubiranja plodova :P
nezz da li je to dovoljno
ili npr za interdictum de preacario sma napisao tacnu defininciju ali sma se zbunio pa napisao da spada u interdictum retitende possesionis :P
kakva je sansa da mi prizna bar po pola ova pitanja :)
[/quote]

Meni rekoše da priznaje.
Last edited by Gabrielle on 23 Jun 2011, 16:12, edited 1 time in total.
vecaveca
Posts: 694
Joined: 29 Sep 2009, 16:53

molim vas ako je neko sliko rezzz nek postavi  :moli: :moli:
Post Reply

Return to “I godina”