PFSA: Krivično pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
ai mei
Posts: 214
Joined: 24 Feb 2010, 18:44

@Amcho

Može li knjiga prof.Petrovića ili treba nešto i po Tomićevoj? :S  Izvini Amcho što te ovako "gnjavim"  :U
Od srca ti hvala za sve! :a035:
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

@ai mei


Dovoljna ti je knjiga od prof. Petrovića ako je vec imas  nema potrebe za Tomićevom, tako da mozes uporedo spremati knjiga + skripta da znas sta ucis jer su u skripti obrađene lekcije koje profesor pita, ali ima nekih stvari koje su malo slabije objasnjene tipa "opšti i posebni dio zakona" kod neposrednog izvora koji bas i nije u skripti pojasnjen, a profesor je par studenata na zadnjem roku oborio radi toga sto nisu znali. Zato sam i rekao da spremate po skripti, ali da za svaki slucaj koristite jos neki izvor za dopunsko znanje :P. Ne govorim da bi vas prepadao ili nesto drugo, ali na zadnjem roku je od nas 40-ak  jedva troje polozilo sto znaci da nije to vise ko nekada malo procitas i kazes i prolaz zagarantovan, trazi se osnovno znanje, vladanje materijom i ima caka na kojim profesor obori sa rijecima: "Procitajte jos malo ili bolje naucite".

Ne gnjaviš me ni sekunde, ovo sto pisem mnogima ce koristiti ne samo tebi tako da je ovo korisno za sviju.  :a114:
ai mei
Posts: 214
Joined: 24 Feb 2010, 18:44

@Amcho

Negdje sam pročitala da ass.obara studente,jer uče po skripti,zbog toga sam te pitala jesi li učio po skripti,nisam mogla da se odlučim po čemu da učim...Hvala Amcho.. :p031:
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

To što si pročitala se odnosilo na Krivicno II vezano za Posebni dio (sama krivična djela) koja treba uciti iz knjige, zato je obarala. Kod nas to nije bio slucaj jer sam ja prvi ucio iz skripte, ali sam se potrudio kod odgovaranja da malo zamaskiram trag pa sam neke clanove iz KZ FBiH spomenuo ili malo opsirnije pricao od sadrzaja skripte da se vidi kao da sam ucio iz knjige  :mrgreen:  Uglavnom mozes uciti iz skripte, nije problem ali vam savjetujem da dobro naucite osnovne pojmove i elemente, definicije svakako pogotovo ono sto je u skripti sa kosim slovima napisano (izvuceno iz krivicnog zakona) i mislim da nece biti problema. Samo polako i bez nervoze ;) Profesor je maksimalno fer, pomogne sa podpitanjima, ako se ne zna prvo pitanje predje se na drugo, posebno vam savjetujem da dajete konkretne odgovore na postavljena pitanja i ono sto se od vas trazi, ne voli da se mu okoliša i da previše siroko ide od onog sto vam je postavljeno jer sami sebe ukopavate i cesto je obarao ljude radi toga ili znaš ili ne znaš  ;). Primjera radi ako vam kaze "Prekoracenje granice nuzne odbrane" da ne pricate o opcenito o nuznoj  odbrani vec navedete koja su to prekoracenja, sta zakon predviđa i to je to.


Izvinjavam se na duzim postovima, ali pokušavam da vam predocim sliku sa zadnjeg ispita i da vam ukazem na nase propuste i greške kako bi sto bolje ispit spremili i uspjesno ga polozili.  :1u8e:  Nema na čemu i sretno.  :a114:
ai mei
Posts: 214
Joined: 24 Feb 2010, 18:44

@Amcho

Ne zamjerimo na dužim postovima,odlično si nam predočio sliku sa zadnjeg ispita...Hvala na tvom trudu i izdvojenom vremenu  :f035: I tebi sretno na svim ispitima  :d055:
bosanacdado
Posts: 136
Joined: 12 Oct 2009, 22:48

[quote="_Jecca_"]
[quote="bosanacdado"]
E raja moze li se kod Tomica uciti po skripti, knjiga prevelika Bgm za naucit... :D :D :D
[/quote]

Može, samo prelistaj knjigu kako budeš lekcije prelazio, u suštini jedino fali par lekcija iz krivičnog djela a to su : negativna eliminatrona funkcija, garantna situacija, društvena opasnost, biće krivičnog djela i kod pristanka povrijeđenog na povredu fali 9 uvjeta koje pita a nema ih u skripti, ostatak je ok :D
[/quote]

OK hvala puno, bilo mi pravo cudno da je skripta 30 stranica, a knjiga skoro 500, kontam nesto ovdje ne stima... :D
bolestan
Posts: 265
Joined: 07 Apr 2009, 20:20

mala ti je ta od 30  :D imas u skriptarnici skriptu od 160 str  :mig:
jesam te obradovao  :p031:
hana_hana
Posts: 22
Joined: 31 Jan 2010, 00:29

Da li neko zna da li ce prof. Tomic sad na ispitu 22.06. pustati studente koji nisu ocistili prvu godinu da izadju na njegov ispit?  Molim vas ako neko zna neka mi javi, unaprijed hvala.
_Jecca_
Posts: 45
Joined: 14 Oct 2009, 23:40

[quote="bosanacdado"]
[quote="_Jecca_"]
[quote="bosanacdado"]
E raja moze li se kod Tomica uciti po skripti, knjiga prevelika Bgm za naucit... :D :D :D
[/quote]

Može, samo prelistaj knjigu kako budeš lekcije prelazio, u suštini jedino fali par lekcija iz krivičnog djela a to su : negativna eliminatrona funkcija, garantna situacija, društvena opasnost, biće krivičnog djela i kod pristanka povrijeđenog na povredu fali 9 uvjeta koje pita a nema ih u skripti, ostatak je ok :D
[/quote]

OK hvala puno, bilo mi pravo cudno da je skripta 30 stranica, a knjiga skoro 500, kontam nesto ovdje ne stima... :D
[/quote]

Ja sam mislila na skriptu koja se ima kupiti u kopirnici pored fakulteta,  ne znam koliko ti je djelova ostalo, ali ako su samo zadnja dva ima 60 stranica o njima. Iz te sam ja učila, a i mnogi, ta od 30 ti je premala :)
Last edited by _Jecca_ on 18 Jun 2011, 10:56, edited 1 time in total.
bosanacdado
Posts: 136
Joined: 12 Oct 2009, 22:48

[quote="bolestan"]
mala ti je ta od 30  :D imas u skriptarnici skriptu od 160 str  :mig:
jesam te obradovao  :p031:
[/quote]

ma i ja vidim danas da nesto nije udure kad sam citao ovu skriptu od 30 str, udjem u skrpitarnicu i skinem kad ono 160 stranica, reko ma garant je ova... lol :D
Post Reply

Return to “II godina”