PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
bhpravnikbh
Posts: 177
Joined: 08 Mar 2011, 23:24

[quote="ciciban5"]
Moze li mi neko reci odgovor na pitanje : Kako cemo dokazati da je strana odluka priznata kod nas/pred nasim sudom??
Hvala
[/quote] 

Mozel nam jos neko objasnit ovo pitanje ili reći gdje se nalazi?! Hvala!  :d055:
Lalek
Posts: 24
Joined: 24 Jul 2009, 13:03

Pa odgovorio sam ti jedan post iznad.
bhpravnikbh
Posts: 177
Joined: 08 Mar 2011, 23:24

Ok, hvala ti, al pitam imal ko kakvo drugo rješnje!  :d055:
AdiMali
Posts: 171
Joined: 29 Jan 2010, 15:45

Kolege imam 1 pitanje za Vas, pa ukoliko mozete ili da potvrdite ili da ispravite ili sta vec navedeno:

Imamo pravni odnos obligacioni u pitanju je ugovor.

Sad 2 pitanja.

Za formu ugovora mjerodavno je pravo drzave u kojoj je ugovor i zakljucen? Tacno ili Netacno, i zasto?
Za ugovorne odnose vazi slj: volja stranaka, mjesto poduzimanja pravnih radnji, natjesnja povezanost.
E pitanje u vezi ovog drugog, tj ugovornih odnosa, ukoliko ne postoji volja stranka u pogledu izbora prava, primjenjuje se pravo natjesnje veze na ugovorni odnos, i to pravo prebivalista duznika karakteristicne radnje u vrijeme prijema ponude?
E sad jesam li ja dobro shvatio ovo ili sam fulao sa ovim hehe, u svakom slucaju ko odgovori


hvala ;)
Samanta
Posts: 135
Joined: 10 Sep 2010, 20:05

a jel on to postavi slucaj pa se treba rijesiti(stari sistem )?
Lalek
Posts: 24
Joined: 24 Jul 2009, 13:03

[quote="AdiMali"]
Sad 2 pitanja.

Za formu ugovora mjerodavno je pravo drzave u kojoj je ugovor i zakljucen? Tacno ili Netacno, i zasto?
Za ugovorne odnose vazi slj: volja stranaka, mjesto poduzimanja pravnih radnji, natjesnja povezanost.
E pitanje u vezi ovog drugog, tj ugovornih odnosa, ukoliko ne postoji volja stranka u pogledu izbora prava, primjenjuje se pravo natjesnje veze na ugovorni odnos, i to pravo prebivalista duznika karakteristicne radnje u vrijeme prijema ponude?
E sad jesam li ja dobro shvatio ovo ili sam fulao sa ovim hehe, u svakom slucaju ko odgovori


hvala ;)
[/quote]
Prvo: Nepotpuno. Za formu mjerodavno je pravo mjesta ugovora ili pravo mjerodavno za sadržinu posla.
Drugo: ako nema ugovorenog mjerodavnog prava, onda ide po mjestu izvršavanja karakteristične radnje. Najtješnja povezanost se ne spominje za obligacije(osim u uporednom pravu i međunarodnim konvencijama)
Tako sam bar ja skonto  :D

P.S. Mislim da se znamo  :d055:

Edit: Za ovo drugo, najtješnja veza se spominje kao opća mogućnost za odstupanje u posebnim slučajevima, a direktno se spominje u nekim drugim zakonima, a ne ZMPP. Imaš više o ovome 240-243 str. knjige.
Last edited by Lalek on 11 Jun 2011, 22:01, edited 1 time in total.
AdiMali
Posts: 171
Joined: 29 Jan 2010, 15:45

[quote="Lalek"]
[quote="AdiMali"]
Sad 2 pitanja.

Za formu ugovora mjerodavno je pravo drzave u kojoj je ugovor i zakljucen? Tacno ili Netacno, i zasto?
Za ugovorne odnose vazi slj: volja stranaka, mjesto poduzimanja pravnih radnji, natjesnja povezanost.
E pitanje u vezi ovog drugog, tj ugovornih odnosa, ukoliko ne postoji volja stranka u pogledu izbora prava, primjenjuje se pravo natjesnje veze na ugovorni odnos, i to pravo prebivalista duznika karakteristicne radnje u vrijeme prijema ponude?
E sad jesam li ja dobro shvatio ovo ili sam fulao sa ovim hehe, u svakom slucaju ko odgovori


hvala ;)
[/quote]
Prvo: Nepotpuno. Za formu mjerodavno je pravo mjesta ugovora ili pravo mjerodavno za sadržinu posla.
Drugo: ako nema ugovorenog mjerodavnog prava, onda ide po mjestu izvršavanja karakteristične radnje. Najtješnja povezanost se ne spominje za obligacije(osim u uporednom pravu i međunarodnim konvencijama)
Tako sam bar ja skonto  :D

P.S. Mislim da se znamo  :d055:

Edit: Za ovo drugo, najtješnja veza se spominje kao opća mogućnost za odstupanje u posebnim slučajevima, a direktno se spominje u nekim drugim zakonima, a ne ZMPP. Imaš više o ovome 240-243 str. knjige.
[/quote]

Znamo se 100%, ma uglavnom ovaj dio oko obligacija mi je pravo nekako fuj, kako sam cito, a i evo bas sad provjerio vezano za ovo 2 pitanje, spominje se taj najtjesnija povezanost, mada vise ni sam neznam kako cu ovaj ispit izac, prepo sam se prvi put za ispit hehe

hvala lalek :)
Lalek
Posts: 24
Joined: 24 Jul 2009, 13:03

Za sve nedoumice oko kolizionih normi uzmi zakon. Možeš ga skinut sa stranice ako nemaš. Kratak je i lako se razumije. Ono što je u knjizi objašnjeno na par stranica, pa nisi siguran jesi li uspio sve razumjeti, imaš u zakonu u jednom članu, tako da lakše ide ako pogledaš kako je u njemu konkretno riješeno.

Pozz  :d055:
Harvester_of_Sorrow
Posts: 364
Joined: 04 Feb 2010, 14:48

Da dodam za formu ugovora kod nekretnine mjerodavno je pravo mjesta gdje se nalazi nekretnina po našem MPP.
SABINI
Posts: 248
Joined: 22 Jun 2010, 13:00

da li profesor ponavlja pitanja s prethodnih rokova, na sto najvise treba obratit paznju za polaganje mpp prvi dio??Hvalaa punoo
Post Reply

Return to “IV godina”