PFSA: Struktura prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

To znaci da tebe zanimaju ovi termini:

POPRAVNI
STRUKTURA PRAVA
A – F  27.06.2011 godine u 13,00 sati u Sali I godine (pismeno)
G – K  27.06.2011 godine u 14,00 sati u Sali I godine (pismeno)
KOMISIJSKI ISPIT
27.06.2011. godine u 09,00 sati 
Usmeno u Katedri za drzavno i međunarodno javno pravo

:h730jio:
bobic@991
Posts: 16
Joined: 09 Jun 2011, 15:16

to znaci: hvala puno  :mig:
cama_maca
Posts: 26
Joined: 13 Jan 2010, 01:19

gdje ce se dogoditi danasnji upis ocjena?
Jenny1406
Posts: 1671
Joined: 21 Nov 2009, 10:41

Vjerovatno u u prostorijama Katedre za državno i međunarodno javno pravo (prvi sprat desno, prvi kabinet s desne strane) - tu je bilo uvijek do sada, a ako grijesim neka me neko ispravi!
_Dora_
Posts: 78
Joined: 18 May 2011, 18:20

Da li mi mozete pomoci pri odgovorima na ova pitanja:
1.Subjektivna odgovornost  2.Materijalne norme  3.Stecena prava
4.Promulgacija  5.Poslovni obicaj  6.Kompenzacijom se mogu vrsiti...
7.Platni nalog  8.Subjektivna prava  9.Da li proklamacija moze biti obuhvacena zakonom
Nasla sam ova pitanja na forumu, a na ove ne mogu naci odgovore. Pa barem neka ko zna da mi napise.  :moli:
Last edited by _Dora_ on 14 Jun 2011, 00:13, edited 1 time in total.
elmir
Posts: 8
Joined: 28 Jan 2011, 17:29

Ko se sjeca pitanja sa 2 parcijale,nemam puno vremena da trazim po forumu,unaprijed hvala
bobic@991
Posts: 16
Joined: 09 Jun 2011, 15:16

kod esejskog pitanja i vrste pr. normi,te kad moramo odrediti pr.normu s obzirom na drzavne djelatnosti i organe,kako cemo znati da li je ona:ustavna zakonodavna,norma vlade,sefa drzave,itd...?bude li naznacenu na pocetku tipa ustav BiH,zakon BiH ili??ko je polozio II parcijalu moze li objasnit?
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

@Dora

1. Subjektivna odgovornost općenito podrazumijeva da je pocinjeno djelo krivicno djelo, ali ne ukljucuje bilo koje zle namjere od strane pocinitelja. Znacenje pojma je zapravo “prekrsaj”, a ne “zloba” ili “namjera” cinjenja krivicnog djela. Subjektivno odgovorna osoba  je zapravo samo u krivu, ali  ne mora nužno biti kriminalac.
2. Materijalne norme su norme koje navode ili propisuju zapovjedi, ovlaštenja za određena ponašanja kao i sankcije ako se ponašanje ne ispuni.
3. Stecena prava su prava stecena rodjenjem i od strane zakona.
4. Promulgacija ili akt je cin formalnog nagovijestanja ili proglasenja novog zakonskog ili upravnog prava koje stupa na snagu nakon sto primi konacno odobrenje.
5.
6. Kompenzacijom se mogu vrsiti gasenja obligacija, odnosno prestanak uzajamnih obaveza.
7. Platni nalog je nacin preusmjeravanja sredstava na odredjeni racun ili na odredjenog korisnika.
8. Subjektivno pravo je polozaj jednog subjekta, utvrdjen pravnim poretkom, da zarad ostvarenja svoga interesa ili volje moze (kod nadleznosti: mora) nesto ciniti ili ne ciniti, te da ima dvostruku moc prema nekom drugom subjektu (subjektu obaveze): prvo, moc da od njega zahtijeva neko cinjenje, davanje ili necinjenje s obzirom na jedan objekt, i drugo, moc da ga tuzi pred drzavnim organom ako ne udovolji njegovom zahtjevu.
9. Proklamacija moze biti obuhvacena zakonom.

Eto ga, to ono sto sam ja uspjela naci :d055:
P.S. Ja stvarno ne znam gdje si ti izvukla ova pitanja :h055:

@bobic@991

ovaj dio odredjenja pravne norme nije na II, vec na I parcijali. A da, kad dobijes normu, pisace ti je li iz ustava ili nekog zakona itd, pa prema tome odredjujes kakva je, po onoj ljestvici ko izdaje koje akte :mig:
Last edited by Layla22 on 16 Jun 2011, 00:45, edited 1 time in total.
_Dora_
Posts: 78
Joined: 18 May 2011, 18:20

Hvala ti puno, puno ! A pitanja sam nasla na forumu, neko ih je napisao, pa na ta nisam mogla naci odgovor :)
Virone
Posts: 50
Joined: 03 Jan 2011, 14:59

Nisam prijavio ispit na ISSS, zaboravio :S poslao sam ass. Izmirliji mail ali mi ne odgovara.. Dali se ikome slicno desilo, i sta mislite dali ce mi dopustiti da izadjem na ispit?

Peace  :)
Post Reply

Return to “I godina”