PFSA: Bračno Pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
krofnicaa
Posts: 49
Joined: 13 Jan 2010, 19:25

Trebala bih pomoc  :moli:

1.U cemu se ogleda privremeno ogranicavanje prava na podizanje tuzbe
2.Navesti opste i dodatne uvjete za izdrzavanje vanbracnih partnera
3.Koji uvjeti moraju biti ispunjeni da bi bracni partneri pokrenuli postupak za razvod braka
4.Apsolutne bracne smetnje
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Pomoć stiže :P :a114:



1.  Ovo prvo se ne mogu sjetiti gdje dođe, pogledam još pa ti javim


2.. Opšti:

-nema dovoljno sredstava za život ili
-ih ne može ostvariti iz svoje imovine,
nesposoban je za rad
-ili se ne može zaposliti,

Posebni:


1. vanbračna zajednica mora trajati najmanje 3 godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.
2. da vanbračni partner nije u u braku ili u drugoj vanbračnoj zajednici s drugom osobom.


3. To pogledaj u knjizi imaš oko 117 str. ;)

4.  Apsolutne--> onemogućavaju zaključenje braka sa bilo kojim licem – apsolutne (bračnost, nesposobnost za rasuđivanje, maloljetstvo)
krofnicaa
Posts: 49
Joined: 13 Jan 2010, 19:25

Hvala ti,sta bih ja bez tebe  :D
Ne znam odg.ni na ova pitanja,pa et ako ti njije problem da odg.. :mrgreen:

Da li skrivljeno ponasanje bracnih partnra u toku trajanja braka ima uticaj na ostvarivanje prava na izdrzavanje?
U kome od navedenih slucajeva se radi o pravnom standardu?
Kada sud moze odluciti da obaveza izdrzavanja bracnog partnera traje odredeno vrijeme?
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Ma snašla bi se nekako :P  Mogu kolegice, nije problem ;)

1. Nisam nasao u knjizi-skripti, ali zato imamo PZ FBiH :P

Član 226.
(1) Sud može odbiti zahtjev za izdržavanje bračnog, odnosno razvedenog bračnog partnera ako se on bez ozbiljnog povoda od drugog bračnog partnera grubo ili nedolično ponašao u bračnoj zajednici, ili ako bi obaveza izdržavanja predstavljala očitu nepravdu za drugog bračnog partnera.



2. Ovo za pravne standarde ti ne mogu pomoci jer nam fale primjeri koji su dati na testu ;)


3. Sud može odlučiti da obaveza izdržavanja traje određeno vrijeme, naročito u slučaju kada je:
1. brak trajao kraće vrijeme ili
2. tražilac u mogućnosti da u dogledno vrijeme na drugi način obezbijedi sredstva za život.


Eto ga  :a114: :6h8do:

PS.

Dodjes mi buhtlu :rofl: :mrgreen:
krofnicaa
Posts: 49
Joined: 13 Jan 2010, 19:25

Ma uz buhtlu napravit cu ti i krofne sa cokoladom. :f010:

Evo jos ovo mi kazi i necu vise smetati  :U

Kod kojih bracnih smetnji pravo na tuzbu imaju i treca zainteresirana osoba?
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Yupiii :f045:

Dogovoreno kolegice :P


Ma ne smetaš i nije mi frka, ionako ce ovo dobro doci i drugima kad budu ucili tako da je ovo opšte dobro :p031:



3. PONIŠTENJE BRAKA
Brak prestaje kada presuda o poništenju postane pravosnažna (čl.47. st.3 PZ BiH). Razlozi za poništenje braka su bračne smenje. Postupak za poništenje pokreće se tužbom, kao i ostali bračni sporovi. Pravo na tužbu imaju bračni drugovi, lica koja imaju neposredni pravni interes, organ starateljstva i javni tužilac:


- u slučaju zaključenja fiktivnog braka i postojanja bračnosti, pravo podizanja tužbe imaju sva navedena lica. Pravo na tužbu ne zastarijeva.


Mislim da je to to  (H)
krofnicaa
Posts: 49
Joined: 13 Jan 2010, 19:25

Amchoo  :moli:

Pravo na tuzbu radi utvrdivanja postoji li brak ili ne imaju.....
Kada moze sklopiti brak lice liseno poslovne sposobnosti?
Krug aktivno legitimisanih za podizanje tuzbe(najsiri kruh)
Sta sve ne moze biti predmet bracnog ugovora?
Ko ima pravo na zalbu na odluku suda kojom se dopusta sklapanje braka lica potpuno lisene poslovne sposobnosti?
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Amcho se javlja  :f010:



1. Član 9.
Pravo na tužbu za utvrđivanje da li brak postoji ili ne postoji pripada svakoj osobi koja za to ima pravni interes, kao i organu starateljstva.



2.Član 11.
(1) Brak ne može sklopiti osoba kojoj je oduzeta poslovna sposobnost ili koja je nesposobna za rasuđivanje.
(2) Izuzetno, sud može u vanparničnom postupku dozvoliti sklapanje braka osobi koja je nesposobna za rasuđivanje ako utvrdi da je ona sposobna shvatiti značenje braka i obaveza koje iz njega proizlaze, te da je brak očito u njenom interesu.



3. Mislim da se ovo odnosi isto kao i pitanje broj 1. jer ne kontam na koju se tuzbu tacno misli. :mig:

4. Zakon ne određuje predmet bračnog ugovora.
U skladu sa pravilima obligacionog prava (ZOO), bračni partneri mogu postići svaki sporazum koji nije protivan prinudnim propisima.47 Još jedno ograničenje, određeno je Zakonom o vlasničkopravnim odnosima, a to je da je ništav onaj ugovor kojim se suvlasnik trajno odriče prava na diobu. Dakle, bračni partneri se ne mogu u ugovoru trajno odreći prava na podjelu stvari, odnosno stečevine.


5. Pravo zalbe imaju:  predlagatelj, osoba sa kojom on zeli zakljuciti brak, roditelj ili staratelj predlagatelja.


Krofnicee mi sa buhtle evo na tortu vec dogurali :P :a114:
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Najbolje je Amcho da umjesto Krofnice izađeš na ispit.  :d025:
krofnicaa
Posts: 49
Joined: 13 Jan 2010, 19:25

Nije ti Marcus losa ideja  :mrgreen:

Hvala ti Amcho jos jednom za sve,zasluzio si i tortu  :bravo:
Post Reply

Return to “II godina”