PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Zvjezdica1990
Posts: 61
Joined: 05 Dec 2009, 23:32

gdje ću naći dioba ustava prema carlu loeweinsteinu? i učim li ustavnu vladavinu i "dobru vladavinu"? :S :U
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

[quote="MarcusTulliusCicero"]
DIOBA USTAVA PREMA CARLU LOEWEINSTEINU

Američki autor Carl Loewenstein uveo je zanimljivu podjelu ustava u pogledu njihovog ostvarenja i odnosa prema ustavnoj vladavini. Tako on razlikuje normativni ustav, nominalni ustav i semantički ustav.

Normativni ustav je onaj koji zadovoljava zahtjeve ustavne vladavine, ostvaren je u životu, te usmjerava demokratski politički proces u zemlji.

Nominalni ustav zadovoljava normativne zahtjeve sa stajališta načela ustavne vladavine, želi ga se provesti, ali iz određenih razloga nije u cjelini ostvaren u životu.

Semantički ustav ili ustav po značenju riječi bez obzira na svoje normativne karakteristike nije uopšte primijenjen u životu u pogledu bitnih pitanja ustavne vladavine, te služi isključivo prikrivanju stvarnih odnosa i procesa u političkoj vlasti.

[/quote]

eto ides samo na Trazi i odmah izbaci :D Ovo je MTC nekad davno pisao..A ako ti je knjiga novije izdanje (kao npr kod mene-2006) naziv lekcije ti je: Razlikovanje ustava prema stupnju ozbiljenja tacnije 54 str. A to pitanje: ustavna vladavina je medju pitanjima na prvoj stranici ove teme tako da..Uci se :e006:
Zvjezdica1990
Posts: 61
Joined: 05 Dec 2009, 23:32

oki, hvala :D
leila leila
Posts: 362
Joined: 16 Jun 2010, 14:51

K je sutra u 10? Moze li mi neko potv.?
athena
Posts: 248
Joined: 28 Dec 2010, 21:33

Kolege izlazim na drugi aprilski rok al nema na iss u prijave, ( bila je otvorena prijava samo za prvoaprilski rok) kako  sad da prijavim ispit da li da odnesem prijavu ili?
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

@leila leila  http://img856.imageshack.us/g/p080411153301.jpg/
@athena kupis prijavnicu i to je to

:D
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

Par pitanja: Iz IV Glave kod pitanja Nadzor ustavnosti u SAD, jel treba uciti samo Nadzor nad ustavnoscu ili treba i Judicial Law sto je pitanje u sklopu toga?  I iz V glave, kod pitanja mandata, jel treba uciti samo Imperativni mandat ili treba i Predstavnicki? :D
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

kod nadzora u SAD trebas i jedno i drugo a kod V glave trebas oba mandata jer je jednu djevojku pitao predstavnicki i procitala i reko joj ajd  i imperativni tako nauci :) :d055:
Sarmica
Posts: 144
Joined: 06 Sep 2010, 22:27

Koliko cesto pita Ustavni sud BIH ,Ustavni sud FBIH, Vrhovni sud FBIH i Ombudsmene? Odvratna su mi ta pitanja, nikako da ih naucim :(
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

Welcome to the club ^^. Ne znam fkt kolko cesto, al znam da ih pita, moze bilo koga potrefit :/ . Ja znam samo Ustavni BiH i FBiH, ovo dvoje nisam ni pogledo.
Post Reply

Return to “II godina”