PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

[quote="Aidapravo"]
Ja 5 puta izlazim i placam i svaki put padam, naravno. Nismo mi hajvani pa da ne mozemo skontat neke stvari..bas ce ljudi izlazit nespremni na ispite, pogotovo kad placaju..i smijesno je da milion puta polazem jedno te isto, i da ne znam za 6! Smijesno stvarno! Ali eto moze im se..pa udaraju samo..muka mi je vise i od Povlakicke i njenih predmeta..da se hoce penzionisat hahahahaha..Pozz svima :)
[/quote]
Građansko je i meni bio najteži ispit na drugoj godini.Vjeruj ja sam u zakonu imao skoru kopiranu citavu knjigu i otvorio da prepisujem,ali nema sanse da nađes odgovor koliko ona to samo zavuce,naročito kod onih zaokruživanja,ali položice se to.
Mislim da oni jos neku knjigu koriste odakle daju pitanja

[quote="crna pantera"]
zanima me pitanje ko zna, kako protek vremena utice na postanak,promjenu i prestanak građanskopravnog odnosa.Sad smo to na testu imali....
[/quote]
To ti je odgovor.Vrijeme u pravu može djelovati konstruktivno i destruktivno.Kod zastare imamo slučaj destuktivnog dijelovanja vremena kad se pravni poslovi razaraju.
To je koliko se ja sjecam,jer sam ja to polagao prije godinu i 3 mjeseca
Last edited by nuki_cika on 18 Apr 2011, 22:07, edited 1 time in total.
tajci_24
Posts: 64
Joined: 23 Apr 2010, 19:00

crna pantera hvala ti puno baš si me obradovala :DDD
tvoj idol
Posts: 238
Joined: 18 Jun 2009, 22:25

Lice A je izjavilo da će licu B prodati auto od 1300KM, a potom mu predalo ključeve.
Da li je došlo do zaklučenja pravnog posla ?

Vlasništvo na pokretnoj stvari se može zasnovati uručenjem nekog dijela stvari...tako piše u članu 39.
Može li se u ovom slučaju ovo primjeniti..ili mora da se zaključi kupoprodajni ugovor ? :/
Ako neko zna, nek' napiše :)
Medelica
Posts: 119
Joined: 30 Mar 2011, 14:59

zna li neko od kolega kad ce biti rezultati ispita odrzanog 18.04.,za stari sistem?unaprijed hvala
Harvester_of_Sorrow
Posts: 364
Joined: 04 Feb 2010, 14:48

Kog datuma i u koliko sati je komisijski ispit iz gradjanskog?
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

To ne pise u terminina na stranici faxa..Najbolje otici kod ass na konsultacije i vidjeti to s njom ili joj poslati mail (:
malenaa
Posts: 38
Joined: 14 Apr 2011, 09:21

. Sta znaci odredba da je polozaj stranaka subordiniran i kojoj grani prava to pripada? mozel mi neko pomoc sa odgovorm na ovo pitanje hvala unaprjed
Amelie
Posts: 83
Joined: 12 Jun 2010, 17:32

znaci da su strankee podredjene jedna drugoj, i pripada upravnom pravu :) 
Amelie
Posts: 83
Joined: 12 Jun 2010, 17:32

[quote="tvoj idol"]
Lice A je izjavilo da će licu B prodati auto od 1300KM, a potom mu predalo ključeve.
Da li je došlo do zaklučenja pravnog posla ?

Vlasništvo na pokretnoj stvari se može zasnovati uručenjem nekog dijela stvari...tako piše u članu 39.
Može li se u ovom slučaju ovo primjeniti..ili mora da se zaključi kupoprodajni ugovor ? :/
Ako neko zna, nek' napiše :)
[/quote]


ugovor je izvrsen time sto mu je predao kljuceve...ja mislim da je to to, jer to je usmeni dogovor.... i obicno se predaja u ovom slucaju kljuceva smatra prihvatom ponude...tj.ispunjene posla
tvoj idol
Posts: 238
Joined: 18 Jun 2009, 22:25

I ja mislim da je to tačno.Nek' neko potvrdi ! :D
Last edited by tvoj idol on 23 Apr 2011, 23:25, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “II godina”