PFSA: Pravne kulture (izborni predmet)

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

8. prema Bremanu:
a) na zapadu postoji jasna podjela vlasti izmedju istih vlasti ??? b) upravno-pravnim institucijama povjerena grupa ljudi na strucnoj osnovi  c) pravni strucnjaci - advokati; potrebno su obavezni u zastupnickim tijelima visokog obrazovanja d)prema pravu se ima dijalekticki i komplexan odnos; pravo ne obuhvaca samo pr. instituacije, nego i vrijednosne temelje istih. e) pravo utemeljeno kao jedna cijelina, tijelo koje se razvija kroz generacije  F) pravo na zapadu ima svoju unutrasnju logiku g) istorija prava na zapadu pokazuje da je pravo nadredjeno politickim autoritetima  h) pravni pluralizam; koegzistencija razlicitih jurisprudencija  i) odnosi izmedju ideala i stvarnosti imaju oblik dinamike i stabilnosti stp se neprestano smenjuju.

9.po Wieackeru:
1.) personalizam 2.)legalizam 3.) intelektualizam  (eh sad, mrsko mi je prevodit ovo sve pa pisat, jer tek sam i ja na ovom pitanju, pa cim prevedem napisem).
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Nemogu nikako da skontam gdje se nalazi odgovor na pitanje religijske pravne kulture (sistemi) tj. na kojem od ovih članaka ili sta su vec? Ako neko zna molim da javi. Hvala...
Last edited by hare_krishna on 20 Apr 2011, 17:13, edited 1 time in total.
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

To ti se nalazi pod Klasifikacija pravnih kultura "Godine 2000, na samo stogodisnjicu Prvog medjunarodnog kongresa za komp pravo..." bla bla, odatle pocinje, gdje se razmatraju tri pitanja ona, pa imas tu religijske pravne kulture, pa do kraja tamo sve. To se nalazi na ovom prvom clanku, str 297. ^^
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Ahaa ok....hvala  :d055:
lavanda
Posts: 65
Joined: 18 Oct 2009, 23:12

jel moze neko da napise karakteristike americke
bolestan
Posts: 265
Joined: 07 Apr 2009, 20:20

ima li neko prevedene ove tekstove, ovo prevodjenje smori
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Wieacker i Bermana imas par postova iznad dok ove tuzbe imas na internetu upisi samo Marbury protiv Madison, naci ces.
bubu
Posts: 35
Joined: 26 Oct 2009, 16:59

Pitanja sa danasnjeg testa: 1. Šta su p. kulture? 2. Navedi jednu klasifikaciju p. kultura? 3. Koje su to suštinske konstante evropske p. kulture prema Wieackeru? 4. Kakvo je mjesto porote u Common law, civilnom pravu, socijalističkom i islamskom? 5. Opiši slučaj Brown V Board of Education? a) Činjenice b) presuda.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

U suuperr slatkice ti se pravo danas naradila :D ajd bar sam ovo zakuc'o...
Post Reply

Return to “II godina”