PFSA: Stvarno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

2 pitanja, 1. zastita posjeda - 2. vlasnicka tuzba. Prvi zadatak je bio povodom bicikla, dal je samopomoc dopustena itd...a u drugom zadatku Primus proda nekretninu kupcu 1, kupcu 2 a kupac 2 Tercijusu, pa ko je vlasnik nekretnine. Uglavnom 2 zadatka koji nisu preteski i podjeljeni smo bili u 2 grupe. Eto poz...
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Hvala puno kolega  :d055:
emaii
Posts: 160
Joined: 10 Nov 2010, 12:19

jel neko vidio jesu izasli rezultati ispita odrzanog 4.04.?
YiggSaw
Posts: 118
Joined: 02 Sep 2009, 16:59

@email

Kolega možeš li tačno napisati ovaj 2 zadatak što se tiče vlasništva ili ako neko zna ?

Hvala
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

Hm ja znam odprilke svoj ugl zemljisne knjige Primus je dao u posjed nekretninu K1 ,k1 Se obavezao placati odredjene rate i kad sve to isplati onda ce mu primus dati pravo vlasnistva i unjeti u zemljisnu knjigu ,k1 je pristao na taj sporazum i da ce u roku placati medjutim k1 je kasnio sa placanjem te je primus prodao tu nekretninu k2 ,k2 je znao za posjed k1 ,notar je u regularnom roku unio kao vlasnistvo nad neketninom k2 u zemljisne knjige i k2 je sve regularno odplatio . e sada je k1 podigao ili je htio podici tuzbu protiv k2 i primusa .Medjutim je k2 prodao nekretninu tercijusu . objasniti taj spor :D eto tako nekako je odprilike isao zadatak
@mi
Posts: 140
Joined: 27 Oct 2010, 19:05

A ovaj prvi je glasio ovako nekako:
Primus je pozajmio bicikl Sekundusu da ga koristi al su se dogovorili da kad mu bude trebao on ce ga obavjestiti dan prije da mu vrati bicikl.Medjutim kada ga je Primus 12.04.2008. obavjestio da mu treba vratiti bicikl ovaj nije reagovao, pa je Primus 19.04.2008. iskoristio priliku koja mu se pruzila i uzeo bicikl od Sekundusa. Sekundus nakon 10 dana od uzimanja bicikla podize tuzbu protiv Primusa .... kako tece spor ?

Ako sam nesto zaboravila neka neko doda ko je imao isti zadatak al mislim da je i ovo dovoljno i da ce pomoci :)
zann
Posts: 350
Joined: 07 Mar 2011, 13:26

prof je rekla da zemljisne knjige nece biti a vidim u nekoj su grupi bile ccc
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Pa dobro rekla je da se-"obrati paznja na zemljisnje knjige", prevedeno-da se pogleda samo  :mrgreen:
Adn@
Posts: 422
Joined: 14 Mar 2010, 17:39

Znali neko hoce li ispit 18.04 biti usmeno ili pismeno? ;)
Dorian.Gray
Posts: 192
Joined: 03 Feb 2010, 01:12

[quote="sanja"]
Hm ja znam odprilke svoj ugl zemljisne knjige Primus je dao u posjed nekretninu K1 ,k1 Se obavezao placati odredjene rate i kad sve to isplati onda ce mu primus dati pravo vlasnistva i unjeti u zemljisnu knjigu ,k1 je pristao na taj sporazum i da ce u roku placati medjutim k1 je kasnio sa placanjem te je primus prodao tu nekretninu k2 ,k2 je znao za posjed k1 ,notar je u regularnom roku unio kao vlasnistvo nad neketninom k2 u zemljisne knjige i k2 je sve regularno odplatio . e sada je k1 podigao ili je htio podici tuzbu protiv k2 i primusa .Medjutim je k2 prodao nekretninu tercijusu . objasniti taj spor :D eto tako nekako je odprilike isao zadatak
[/quote]

Ja sam isto imao ovo pitanje , samo k2 nije jos bio upisan u zemljisne knjige vec je podnesen zahtjev.  Meni je ishod bio taj sto ce k2 dobiti kucu, s obzirom da je prvi platio cijenu i prvi podnijeo zahtjev za upis u ZK, te ce u iste biti upisan ukoliko utvrdi svoju savjesnost , a k1 jbg... na osnovu vi clam precario izvrsio je zloupotrebu povjerenja , nije ispostovao dogovor te je kansio sa placanjem. Ne znam jel tanco , tako sam ja napisao :D


A prvo pitanje u ovom testu nam je bilo U nekom restorane rade A,B,C , vlasnik resotrana ode na lijecenje i da u zakup primusu resotran . Neki moron odluci da dogradi svoju kucu te zakloni resotarnu pogled i dio trga gdje budu stolice. Pitanje ko moze podici tuzbu i sta moze traziti !?

Tu sam ja napisao da abc ne mogu nista jer su pomocnici u posjedu , vlasnik je posredni posjednik , primus neposredni. Vlasnik moze podici tuzbu al s obzirom da je na lijuecenju , moze i primus da podigne tuzbu i trazi sudsku zastitu u vezi zaklanjanja pogleda , ali ne moze traziti za trg ovaj. Ne znam jel tacno , tako sam ja piso :D
Post Reply

Return to “II godina”