PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
elma.b
Posts: 56
Joined: 26 Mar 2010, 09:56

Hoce li  ko staviti rezultate ? ?:P :P
Jenny1406
Posts: 1671
Joined: 21 Nov 2009, 10:41

Kolegica slaatkicaa je rekla da ce rezultate danas postaviti...pa se strpite jos malo!  :mig:
Ida
Posts: 119
Joined: 21 Jun 2009, 22:52

Ja svakih 10 minuta provjeravam na iss-u ali tamo nisss..  :h055:
lamy
Posts: 51
Joined: 17 Oct 2009, 01:47

Ma kakav isss, treba im 3 mj. da unesu tamo. A posaljite kolegici slatkici pp pa ce vam odgovoriti jeste li polozili. Mene je jucer obradovala :)
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Postavila bih danas al fkt nije do mene nmg doc do cabla  :S Postavit cu ili veceras ili sutra... :/
U svakom slucaju sto kaze lamy posaljite pp istog momenta cete znat jeste li polozili i nadam se da cu sto vise vas uspjeti obradovati kao kolegicu lamy  :D


EDIT..


Evo rezultataaaaa prebacila sam slike na racunar :D

http://img824.imageshack.us/g/p080411152901.jpg/
Last edited by Lisaa on 10 Apr 2011, 02:44, edited 1 time in total.
andreav
Posts: 7
Joined: 16 Sep 2009, 19:36

Moze li neko odg na ova pitanja:

1. navesti ustanove načela uvažavanja specifičnih prilika i potreba nasljednika. Objasniti!

2. kada je u pitanju izjava o odricanju od nasljeđa u pogledu vremena u kome se može dati u našem pravu, propisano je pravilo _________ a jedini izuzetak predstavlja mogućnost _____________.

3. koji od slijedećih testam. može biti osnov za pozivanje na nasljeđe:

A) ostavilac je sačinio testament ali je jednu njegovu odredbu sačinio u zabludi

B) sačinio ga je zakonski zastupnik ostavioca koji nije imao 16 godina

C) sačinio ga je ostvilac u trenutku životne opasnosti tako što ga je napisao kredom na podu

D) sačinio ga je advokat, a ostavilac ga potpisao i na sudu ovjerio potpis.
nevolimte
Posts: 48
Joined: 19 Jul 2009, 01:05

odgovori;
1.-povecanje/samanjenje nasljednih djelova
  -izdvajanje doprinosa pri utvrdjivanju sastava zaostavstine
  -dodatni kriterij za nuzno nasljedjivanje
2.propisano je pravilo da se nasljednicka izjava daje poslije smrti ostavioca,pa do zavrstetka rasprave suda o zaostavstini(tako sam ja odg),a izutetak je naknadno pronadjena imovina

3.a)T je osnov za pozivanje,samo je odredba koja je sacinjena u zabludi nistava
  b)T nije osnov za pozivanje,jer je T strogo licni pravni posao
  c)T jeste osnov za pozivanje,jer u zakonu stoji da je irelevantno na cemu i cim je T napisan
  d)T jeste osnov za pozivanje,ovdje se radi o alografskom T ako se ne varam
eto nadam se da sam pomogla :)
andreav
Posts: 7
Joined: 16 Sep 2009, 19:36

hvala ti punoooo  :D
ines
Posts: 28
Joined: 26 May 2010, 15:28

Primus je sacinio testament u kojem svoju zaostavstinu ne jednake dijelove ostavlja svom bratu i svom prijatelju. brat se odrekao nasljeda. njegov sin je sa umisljajem ubio ostavioca. ostavilac je imao jos dvije kcerke od ranije umrle tetke po majci i strica.kako podijeliti zaostavstinu?

prijetelj nije zakonski nasljednik ali ce dobiti polovinu jer mu je testamentom ostavilac to odredio a drugu polovinu ce dobit stric.brat se odrekao, a njegov dio ne moze preci na sina jer je on nedostojan. zna li ko je li ovo tacno??? hvala puno!
jazzmina
Posts: 431
Joined: 22 Feb 2009, 01:22

Brat se odrekao nasljeda.Prema cl.140 dio testamentalnog nasljednika koji se odrekao nasljeda pripada ostaviocevim yakonskim nasljednicima.zakonski nasljednik je stric.
Sin od brata nije zakonski nasljednik jer je nedostojan i tretira se kao da je umro prije ostavioca.Kcerke od ranije umrle tetke takodjer nisu nasljednici jer su zakonski nasljednici treceg nasljednog reda samo djedovi i babe i njihova djeca,ne i dalji potomci.
Dakle,polovina zaostavstine prijatelju,polovina stricu.
Post Reply

Return to “II godina”