PFSVEMO: Građansko pravo

Sad ste već na pola puta...
zilavka_zg
Posts: 20
Joined: 19 Nov 2010, 10:13

b. pravnik, da li si saznao nešto?
tinaab
Posts: 24
Joined: 23 Mar 2011, 16:30

molim vas, pomagajte... :moli:

koje izdanje knjige iz gradjanskog je potrebno za ispit u mostaru?
iz 2006. IX izdanje ili moze i starije?

moja je iz 2002. i ne znam koliko se razlikuje od novog/novih izdanja...  :U
tinaab
Posts: 24
Joined: 23 Mar 2011, 16:30

i da li je pored knjige potrebno jos nesto za spremanje ispita?
Alniyat
Posts: 419
Joined: 26 Aug 2009, 10:36

Odgovorila sam ti na pp. Prelistaj malo i ranije stranice ove teme, tako ces najbolje dobiti uvid sta te ceka na ispitu.  ;)
tinaab
Posts: 24
Joined: 23 Mar 2011, 16:30

hvala, moja greska... vidjela sam vec to pitanje i odgovor ali mi je promaklo da post nije napisan tako davno

e sad imam par pitanja pa ako nije problem tko zna da mi odgovori

1) 2 brata zele prodat kucu a 1 nece; da li je to moguce i kako?
2) fikcija ispunjenja uvjeta-sto tocno treba reci?
3) ja i prof. smo suvlasnici stola. Kako cemo ga podijeliti?
4) kako ste stekli majicu na sebi
Alniyat
Posts: 419
Joined: 26 Aug 2009, 10:36

1. ''Suvlasnik moze raspolagati svojim dijelom bez suglasnosti ostalih suvlasnika. U slucaju prodaje suvlasnickog dijela, ostali suvlasnici imaju pravo prece kupovine samo ako je to zakonom određeno.'' ( Zakon o vlasnickpravnim odosima i osnovna nacela, predmet i nosioci prava vlasnistva )
2. Uzima se da je uvjet ispunjen ako njegovo ispunjenje, protivno nacelu savjesnosti i postenja sprijeci strana na ciji je teret određen tj. da nije ispunjen ako njegovo ispunjenje, protivno nacelu savjesnosti i postenja, prouzroci strana u ciju je korist određen. ( to je fikcija ispunjenja uvjeta, ne znam sta bi jos tu imalo da se kaze... )
3. Suvlasnici sporazumno odlucuju nacin diobe stvari. Kad ne mogu postici sporazum o tome odlucuje sud. Ako je fizicka dioba nemoguca ili moguca samo uz znatno smanjenje vrijednosti stvari ( kao sto je u ovom slucaju ) sud ce odluciti da se dioba izvrsi prodajom stvari. Ako to ne uspije, sud stvar moze dosuditi u vlasnistvo jednom suvlasniku uz obavezu isplate prometne vrijednosti stvari ( srazmjerno njegovom dijelu ) drugom suvlasniku.
( Zakon o vlasnickpravnim odosima i osnovna nacela, predmet i nosioci prava vlasnistva )
4. Jesi li je kupila ili dobila od nekoga? Imas 2 nacina sticanja prava. Originarno i derivativno. Procitaj definicije pa vidi.

Nadam se da ti je ovo pomoglo.  :d055:
Last edited by Alniyat on 04 Apr 2011, 22:10, edited 1 time in total.
tinaab
Posts: 24
Joined: 23 Mar 2011, 16:30

hvala, pomoglo je  :D
nelica21
Posts: 11
Joined: 08 Dec 2009, 11:55

Zna li netko budu li pitanja iz etažnog vlasništva ??? Ja se ne sjećam da ih je bilo do sada....???  :h055:
nelica21
Posts: 11
Joined: 08 Dec 2009, 11:55

Ne pita etažno ipak...mene je pitala zastoj zastare, prigovore tuženoga, i nužni dio, i prošla sam :=) Inače je pitala samo nužno nasljedno pravo, kvalificirani posjed, zastara, dosjelost rokove, pravo stvarnog tereta, pravo građenja, zemljišne knjige, i stvarrnoooo treba znati primjeniti to na primjerima, mene je za sve primjer  pitala :==)) Sretno svima
narela
Posts: 2
Joined: 01 Dec 2010, 20:49

Ej, pozdrav svima...
Zanima me koji su uslovi za prebacivanje sa pravnog fakulkteta u sarajevu na mostarsko pravo u orasju???
Meni je zbilja preko glave neprofesionalnog ponasanja profesora sa sa. prava u tuzli, zbilja su nemoguci i puni kojekavih afera... =((


Ocajna =(
Post Reply

Return to “Druga godina”