PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Hanna
Posts: 31
Joined: 13 Sep 2009, 16:14

[quote="EdinaSale"]
Da li je neko imao zadatak: Primus ima 15 godina i dusevno je bolestan, pocinio je stetu Sekundusu. Primus je imao nasljedstvo od djeda u iznosu od 5000KM, a roditelji su mu bili socijalno ugrozeni. Pitanje je koga ce tuziti Sekundus ... Primusa ili njegove roditelje?
Molim vas da mi neko pokusa napisati odgovor ...  :moli:
[/quote]
Ja sam imala taj zadatak u januaru...rjesenje je
Sa 14 godina je Primus deliktno sposoban ali taj pretpostavka je oboriva jer je on dusevno bolestan,ali i ne mora biti oborena ako roditelji ne dokazu ili ne istaknu da je on bolestan...
On sa 15 godina ne moze da upravlja svojim nasljedjem jer to moze samo osoba sa 18 godina s toga njegovi roditelji kao njegovi zakonski zastupnici mogu da raspolazu njegovom imovinom.

I na kraju Sekundus treba da tuzi njegove roditelje jer oni mogu da namire stetu od 1000 KM iz Primusovog nasljedja. :)
Nadam se da sam ti pomogla!  :D :D
EdinaSale
Posts: 28
Joined: 28 Apr 2010, 23:24

Hvala ti puno Hannchy  ;)
AneLaA
Posts: 259
Joined: 31 Jan 2010, 18:51

1. Primus ima 17 godina i sud mu je odobrio da zaključi brak sa Sekundom koja ima 16,5 godina i samo što se nije porodila. Djed je Primusu poklonio frižider kao svadbeni poklon. Primus živi u iznajmljenom stanu i kupio je sebi namještaj. Također želi prodati dio djedove kuće koji mu je pripao. Primusovi roditelji su podigli tužbu kojom pobijaju frižider, iznajmljeni stan, namještaj i prodaju tog dijela kuće. Da li će im ta tužba uspjeti? Obrazložiti.

Neka mi neko uradi to, pls :)
jazzmina
Posts: 431
Joined: 22 Feb 2009, 01:22

[quote="master.x"]
Da li neko zna da li se moze ponistiti ocjena koja je vec upisana u index?
[/quote]

Moze naravno , profesor ti je prekrizi i stavi pored pecat-potpis :)
athena
Posts: 248
Joined: 28 Dec 2010, 21:33

Zna li neko kad su rezultati iz gradjanskog? Hvalla
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

16.2.
master.x
Posts: 159
Joined: 12 Oct 2009, 23:53

[quote="jazzmina"]
[quote="master.x"]
Da li neko zna da li se moze ponistiti ocjena koja je vec upisana u index?
[/quote]

Moze naravno , profesor ti je prekrizi i stavi pored pecat-potpis :)
[/quote]

hvala koleginice
net277
Posts: 5
Joined: 13 Feb 2011, 14:50

koji zakon regulise deliktnu sposobnost fizicke osobe?
koji zakon regulise izuzetak odnosno kad maloljetnik koji je stupio u radni odnos sa navrsenih 15 god ima poslovnu sposobnost?
sta je iz propisa stare jugoslavije zadrzano kod nas i kojim zakonom je to regulisano??
:( hvala
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Eh ovo je sa jednih vjezbi gdje je asistentica poredila nistavost i pobojnost. Nadam se da ce vam pomoci evo ja sam ovak utkucala valjda cete se snaci. Ukoliko bude nesto nejasno slobodno pitajte.

POJAM -->1. SVRHA-->2. RAZLOZI -->3. NASTUPANJE -->4. STAV SUDA -->5. KARAKTER PRESUDE -->6. DJELOVANJE-->7, KO MOZE ISTICATI-->8. POSLJEDICE-->9. ROK-->10 KONVALIDACIJA-->11. KONVERZIJA-->12.

NISTAVOST

1. Nistavi su oni pp koji ne proizvode pravne ucinke koje bi da su valjani, trebali proizvesti. S njima se postupa kao da nisu ni zakljuceni.Stranke svojom pogodbom ne mogu otkloniti razloge nistavosti ugovora koji su zakljucile.
2. Zastita pravnog poretka opcenito (Zastita temeljnih drustvenih interesa)
3. :
a) Potpuna poslovna nesposobnost
b) Mane volje (skolski primjer i sala, nesporazum, simulacija)
c) Objektivna nemogucnost, neodredjenost ili nedopustenost cinidbe
d) Nepostojanje, nedozvoljenost cauze
e) Eventualni nedostatak forme (ad.solem.)
4. Ex lege
5. Ex officio
6. Deklaratorna presuda (Samo se potvrdi nesto sto vec jeste)
7. Ex tunc
8. Neogranicen krug lica
9. a)Restitucija; b)Nadoknada stete; c)Oduzimanje imovine u korist opcine
10. Neogranicen-nema roka
11. Nacelno ne, postoje 3 izuzetka: zabranjeni poslovi, zelenaski i kod nedostatka forme sve pod odredjenim uvjetima

POBOJNOST

1.Pobojni poslovi proizvode pravne ucinke ali se mogu ponistiti u predvidjenom roku i iz propisima predvidjenih razloga. Mora se podici tuzba
2.Zastita stranaka (njihovih interesa) u pravnom poslu
3.:
a) Neogranicena poslovna sposobnost
b) Mane volje (prijetnja, prevara, zabluda)
c) Povreda nacela jednake vrijednosti cinidbi (dvostr.obv.oi naplatni)
d) Pravne radnje duznika na stetu vjerovnika (Prikrata vjerovnika)
4. Podizanjem tuzbe
5. Na zahtjev stranaka
6. Konstitutivna (Tek presudom se istice da je nesto nekakvo-pravni posao pobojan)
7. Ako se pobije :Ex tunc
8. Strane u pravnom poslu, eventualno neka treca lica (Npr. Zakonski zastupnik, organ starateljstva..)
9. a) Restitucija b)Nadoknada stete
10. Prekluzivni rokovi
11. Da, ako se ne pobije uvijek konvalidira.

Eto.  :a106:
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

Ljudi. Kad budu rezovi iz ovog predmeta, kad neko vidi, nek javi sto prije kad je upis ocjene. Ja jos nisam upisao ocjenu sa 1. termina, a asistentica mi rekla da dodjem da upisem kad se budu upisivale ocjene sa 2. termina. Ne bi bilo cool da ne stignem semestar ovjerit :r.
Post Reply

Return to “II godina”