PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lesta
Posts: 24
Joined: 20 Jan 2011, 13:06

Cetvrtak u 5.:D
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

27.1. u 17h
http://www.pfsa.unsa.ba/LinkClick.aspx? ... d&tabid=72

inace, imas sve termine u podforumu rokovi i termini  :mrgreen:
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

@zaljepljena
Haha, i ja sam isto onako skratio onu famoznu recenicu, fkt je zbunjujuca. Jos uvijek radim na tome da je jos vise skratim, jer znam da cu je sutra zaboravit 100% :r
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Da probate ovako? :D Lakše se pamti. :P
PREDMET USTAVNOG PRAVA

Za određenje predmeta ustavnog prava relevantan je pojam samo jedne od posebnih politika, a to je državna politika.

Pojam državne politike ne shvatamo usko samo kao skup institucija koje obuhvataju uređenje i djelovanje državnih tijela već znatno šire kao sistem institucija kroz koje se oblikuje i ostvaruje u cjelini i u svim njezinim dijelovima politička vlast u određenoj državi.

Pojam državne politike i institucija državne politike koji čine predmet ustavnog prava ne obuhvata samo institucije državnog uređenja, već i cijeli sistem institucija. Te institucije ili drugim riječima društvene grupe i pojedinci koji kao politički subjekti čine temeljni sadržaj državne politike kao stalnog političkog procesa su:


• nacije i druge etničke grupe.
• razne društvene grupe koje se oblikuju na osnovu zajedničkih privrednih interesa i posebno političke stranke.
• interesne grupe i vodeće političke osobe kroz čije se djelovanje neposredno ostvaruje politički proces državne vlasti.

Političke institucije koje čine predmet ustavnog prava su svi oni državni i nedržavni politički subjekti (tijela državne vlasti – zakonodavne, izvršne, upravne i sudske, nacije, političke stranke, interesne grupe, vodeće političke osobe i dr.) i složen sistem njihovih povratnih međusobnih odnosa kroz koje se kao kontinuirani proces na području određene države oblikuje i ostvaruje državna politika, odnosno državna politička vlast

Državna politika se razlikuje od svih drugih posebnih politika prema tome što jedina raspolaže monopolom legitimne fizičke prisile kao krajnjeg sredstva za ostvarivanje odluka koje donosi kroz odnose vlasti. Državna politika se razlikuje od svih ostalih posebnih politika i prema tome što je ona politika globalnog društva, a ne politika jedne, više ili manje složene, grupe.

Državna politika je politika svih drugih politika jer se njome usmjeravaju sve druge politike. To uzrokuje njezinu složenost, brojnost i isprepletenost njezinih institucija i mehanizama, pa se naučna spoznaja njezinih obilježja u određenoj državi često svodi samo na jedan segment, najčešće na uređenje i djelovanje državnih tijela.
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

Jao zvijer si :D. Thx man  :mrgreen:
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

@ MTC

:|

jes' ovo dobro
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

I samo jos jedno pitanje prije spavanja. Je li trebam sutra doci u 12 jer je slovo M u 12, ili moram doci kad dolazi prva grupa taj dan?
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Dođeš jedno pola sata ranije. :d055:
Pandora
Posts: 263
Joined: 07 Sep 2010, 23:19

@ Zaljepljena - Spaseni smo zahvaljujuci MTC-u :D Ajde sto su bile duge recenice, nego sto je sve apstraktno. Osim zadnjeg dijela, ono razlika izmedju drz. pol. i drugih, to sam odmah zapamtila :P (da se pohvalim)
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

ja sam promukla ponavljajuci  :haha:
Post Reply

Return to “II godina”